Recuperare luxatie rotula/ruptura de menisc gr.1

10-08-2017
AndraAlex85
Nu este medic/terapeut
AndraAlex85
Buna ziua.Ma numesc Andra.Am 31 ani, 164cm si 70kg. M-am ingrasat 12 kg in ultimii 2 ani.Am calcat stramb pe iarba in curte si am suferit o luxatie de rotula la piciorul stang, acum 6 săptămâni.Mi-a fost pusa rotula la loc la Urgență si am purtat ghips timp de 24 zile..dupa care am facut 10 sedinte de fizioterapie (electroterapie pe genunchi, o infiltrație si laser 60 secunde)...am facut un Rmn si a iesit ruptura de menisc de gr 1, ligamente incrucisate tumefiate si ceva modificari degenerative, care am inteles ca sunt des întâlnite... problema este ca nu pot îndoi piciorul mai mult de 50 de grade (stand pe marginea patului)..am început si kinetoterapia (am 2 sedinte) in care am câstigat cateva grade...nu pot merge fara carja iar de cateva zile ma doare si rotula de la piciorul drept..este normal sa ma recuperez asa lent sau ar trebui să sa ma alarmez?care ar fi pasii si perioada de recuperare pentru o astfel de afecțiune?
4 comentarii
0
10-08-2017, ora 21:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Problema este imobilizarea cu aparatul ghipsat. Total contraindicat in asemenea cazuri. Tratamentul corect ar fi a orteza de centralizare a patelei pentru 3 luni. Daca recidiveaza atunci o operatie moderna MPFL plastic de ex. In acest moment aveti nevoie de kinetoterapie fortata. Daca nu da rezultate in 2-3 saptamani atunci mobilizare in narcoza sau cu cateter epidural pentru ca daca nu veti recapata rapid mobilitatea poate ca veti ramane asa din cauza contracturii capsulei articulare.
0
11-08-2017, ora 00:11
AndraAlex85
Nu este medic/terapeut
AndraAlex85
Doamne...!
Din experienta dvs., care sunt sansele sa ramana asa?ce inseamna repede?sa astept cele 3 saptamani de kineto sau sa ma grăbesc...
0
11-08-2017, ora 07:10
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Greu de spus pentru ca eu de cam 10 ani nu am vazut luxatie de patela tratata cu ghips. Mobilizare in narcoza facem cateva pe an insa mai ales dupa proteze de genunchi. Aveti nevoie de un kinetoterapeut priceput pentru ca fortarea necontrolata a genunchiului pote crea probleme.
0
11-08-2017, ora 08:08
AndraAlex85
Nu este medic/terapeut
AndraAlex85
Vă mulțumesc pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de menisc - primul ajutor
  •