8

08-02-2007
DORUTA
Nu este medic/terapeut
DORUTA
IN DEC 2005 MI-A FOST EXTIRPAT SANUL STG IAR IN IUNIE 2006 AM INCEPUT RECONSTRUCTIA SANULUI SI DIN IULIE AM ICEPUT SA IAU TAMOXIFEN 2 COMPRIMATE PE ZI SI DIN NOIEMBRIE NU MI-A MAI VENIT CICLUL, DACA S-A MAI CONFRUNTAT CINEVA CU ACEASTA PROBLEMA VA ROG SA-MI SCRIE-TI
2 comentarii
0
09-02-2007, ora 00:00
DrCosmin
Nu este medic/terapeut
DrCosmin
Acest medicament este un anti-estrogenic nesteroidic ( ce actioneaza inhiband efectele hormonilor estrogeni).Administrarea sa poate fi urmata de multe efecte adverse: bufeuri, greata, varsaturi, cresteri ale calcemiei (daca exista determinari osoase tumorale), dureri osoase si agravarea tranzitorie a simptomelor cancerului (dureri la nivelul tumorii, cresterea volumului aparent al acesteia).
Administrarea pe termen lung a fost asociata cu aparitia de sangerari vaginale, dismenoree, amenoree (deci ciclu menstrual neregulat pana la disparitia acestuia), cresteri mari ale valorilor serice ale estradiolului asociate cu chisturi ovariene si/sau menometroragii, leucopenie ( scaderea numarului de leucocite) asociata frecvent cu anemie si/sau trombocitopenie, foarte rar neutropenie grava, vasculita, eruptii cutanate sau alopecie, edeme periferice (picioare umflate), stare depresiva, ameteala, dureri de cap, tulburari de vedere.De asemenea au fost raportate si cazuri de hepatita si modificari ale enzimelor hepatice.
Multa sanatate!
0
09-08-2007, ora 00:00
annnaeu
Nu este medic/terapeut
annnaeu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul