a mai avut odata scabie acum vreo 20 ani... acum din nou

01-02-2012
simona1976
Nu este medic/terapeut
simona1976
Buna, poate cineva ma poate ajuta.
Numele meu este Simona si am 36 ani, mama mea are 72 si a fost in spital petru ulcer varicos, la putin timp dupa ce a venit acasa s-a plans de mancarimi foarte mari pe corp, abdomen si spate in special.
Am dus-o la un medic, (nu dermatolog) care a pus diagnosticul de scabie si i-a prescris tratament cu benzoat de bezil. Dupa ce a urmat intocmai tratamentul fara nici un folos a continuat cu unguent cu sulf si acesta fara nici un folos.
Am fost si la dermatolog si acesta a zis ca nu este scabie si i-a prescris tratament cu dermovate unguent, aerius si claritine si tot fara folos.
Acum este disperata pentru ca mancarimea persista.
Mentionez ca nu se prea vede nimic pe piele doar zgarieturile pe care si le-a facut de la scarpiant si ceva bubite mici dar dupa parerea mea este tot de la scarpinat.
Un alt lucru, ea a mai avut odata scabie acum vreo 20 ani.
Am citit pe internet despre Lindan sau Kwel pentru scabie, sa incerc sau sa mai consultam un alt dermatolog?
Ma puteti ajuta? Este in varsta si ma doare inima cand o vad asa.
Va multumesc.
4 comentarii
0
01-02-2012, ora 20:38
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Punctul meu de vedere este ca trebuie revazuta de medicul dermatolog, nu mai administrati medicatie fara un consult in prealabil.
Lindanul se poate folosi in trat.scabiei.
0
02-02-2012, ora 01:16
starwars
Nu este medic/terapeut
starwars
Daca a fost in spital inseamna ca a luat tratament. Daca a luat tratament aceste mancarimi provin de la medicamentele luate, asa cum apar foarte des si nu trebuie cautata cu lumanarea scabia. In general medicii uita ca medicamentele care le dau au efecte adverse si asa ceva este intalnit foarte des. Aveti rabdare pana se detoxifiaza corpul si nu-l umpleti din nou cu medicamente avand in vedere ca de la medicamente provin de fapt si simptomele primare !
0
03-02-2012, ora 06:57
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
poate ia vreun tratament acasa pt ulcerul varicos si posibil sa fie alergica la vreun medicament? pt ca scabie daca ar fi avut...se vedeau totusi niste bubite..si benzoatul este bun pt scabie asa ca i-ar fi trecut. mai ales daca o mananca pe burta vedeti ce pastile noi mai ia..ca sa va dati seama de la ce este si sa le intrerupa sau sa i le schimbe
0
14-11-2012, ora 14:47
giza
Nu este medic/terapeut
giza
Salut am si eu o intrebare daca fac un tratament cu unguent cu sulf pentru scabie pot face baie in fiecare zi sau doar dupa terminarea celor 3 zile de tratament ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: