Acnee DUREROASA!!

30-01-2019
Mihaelai95
Nu este medic/terapeut
Mihaelai95
Buna seara! Am 23 de ani si ma confrunt cu un tip de acnee pe care nu stiu unde sa o incadrez. Va las aici cateva descrieri in speranta ca ma puteti ajuta

-cosuri care se formeaza sub forma de noduli, durerosi la atingere, in zona nasului, langa ochi, ori pe obraz langa nas. Acestia cateodata aduna puroi, alteori nu si trec foarte greu. Apar in orice perioada, nu doar in perioada menstruatiei. Atunci cand apare unul, se mai formeaza inca unul pe langa (pe semne ca infectiei nu ii ajunge sa se manifeste intr-un singur loc)

-cosuri pe barbie, dureroase, dar care nu au forma nodulului (2, 3 la numar)

Mereu am cate 2, 3 cosuri, rareori am fata curata, dar chiar si atunci nu dureaza mult. Ritualul meu de ingrijire consta in spalarea cu apa rece, gel bioderma, perie de fata, demachiat seara/dimineata, cu toate astea nu stiu ce sa mai fac.

Am folosit Epiduo, zynerit, skinoren, maskplus. Toate acestea sunt geluri foarte dure, dar nu reusesc sa ma ajute in problema cu cosurile nodulare. Am fost la 2 dermatologi, primul mi-a dat niste antibiotice pe care trebuia sa le iau la ora fixa, al doilea mi-a dat maskplus. Nimic nu a functionat.

Va rog, cei care ma puteti ajuta, vreau un sfat. Sa incep cu anticonceptionale? Sau ce mi-ati recomanda? Este pe aici vreun medic dermatolog care lucreaza cu casa de asigurari si m-ar putea consulta in Bucuresti? MULTUMESC!
1 comentarii
0
11-02-2019, ora 08:11
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Faceti echografie pelvina, analize hormonale recomandate de endocrinolog si tratament local dat de dermatolog.
Acneea este o afectiune cronica care necesita ingrijire speciala si de lunga durata.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •