acnee pe piept

04-07-2011
xxxxxxxx
Nu este medic/terapeut
xxxxxxxx
Salutare, am şi eu o problemă. Acum 1 an poate chiar mai mult mi-au aparut un fel de acnee pe piept, mentionez ca am 16 ani abea implinti.
Părinţii zic ca vârsta este de vină pana la urma inteleg ? pe faţă okei ma asteptam, dar pe piept mai deloc.
Am reuşit să scap de cele de pe faţa, si vreau sa spun ca cele de pe piept erau mult mult mai grave inainte, adica erau rosi si de multe ori ma trezeam cu ele coapte mai exact se puteau sparge si stiti si voi ca la orice cos iese o un lichid alb... acum mai am foarte putine aproape ca nu se vad, dar imi este că vor aparea iar...
Oare sa consult un medic ? voi reveni maine cu o poza sa vedeti mai in detalii.
2 comentarii
0
09-07-2011, ora 01:55
xxxxxxxx
Nu este medic/terapeut
xxxxxxxx
UP
0
08-08-2011, ora 20:35
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Posibil sa ai o infectie cu un streptococ.Nu spui daca esti fata sau baiatt. Oricum trebuie sa faci niste analize.
Ai putea sa mergi la un dermatolog dar, ar fi mai bine daca gasesti sursa infectiei ca sa faci si o antibiograma si astfel sa stii exact la ce antibiotic este sensibil. Altfel, poti sa faci tratament degeaba si te mai umplii si de ciuperci.
Daca esti fata, sa-ti faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Nasul il ai cumva infundat din cand in cand sau iti curge sau te doare gatul? Si acolo poate sa fie o sursa de infectie si pentru asta trebuie sa faci un - exudat nazal cu antibiograma, eventual si un exudat faringian tot cu antibiograma.
Pentru exudate nu trebuie sa te speli in nas si gura in dimineata in care mergi la laborator, nici macar sa nu bei apa ca nu mai iese analiza corecta. Pentru secretia vaginala, nu trebuie sa te speli in vagin (..in caz ca ai de ce la varsta ta) cu 48 de ore inainte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •