Acufene la o varsta frageda..

09-01-2018
Stancu Stefanita
Nu este medic/terapeut
Stancu Stefanita
Buna ziua, am 12 ani si cred ca sufar de acufene..adica m-am documentat de pe internet despre asa ceva. Sa explic cum a inceput totul. Eram intr-o zi, imi cumparasem o perechi de casti..si de 1 luna si ceva stau cu castile in urechi la volum mare... Era si o avertizare..dar am ignorat-o.. Eu prezint o forma "grea" de acufene (cele de nivel joase, care se aud si intr-o incapere linistita cand incerc sa ma culc, asa am citit), si aud numai si numai un sunet..nu stiu daca am mai auzit si altele (sincer sa fiu). Treaba e ca seara cand sa ma culc, sau cand ma trezesc si incerc sa ma culc iara (aseara n-am avut probleme), dar, cand este liniste si incerc sa ma culc si ma concentrez asupra culcatului, din urechi (dreapta cred, sau ambele), aud un sunet ca si cum ar fi o vibratie, sunetul acela puternic de cutremur, sau, mai pe inteles, un sunet de elicopter care este auzit dintr-o incapere (vibratie). Va rog, am nevoie de ceva ajutor, parintilor nu le-am spus, fiindca e a 2-a zi cand prezint simptoma (am mai prezentat-o ieri, am crezut ca este un cutremur care e pe cale sa vina ), si cand, de dimineata, sunetul a inceput sa reapara. Si doresc sa primesc un tratament naturist daca se poate, sau sa imi preziceti un medicament ! Multumesc anticipat.



Edit: Am uitat sa precizez ceva : Acum o saptamana aproape ( era seara ), stateam cu castile in urechi (am stat asa peste 12 ore, de la 13:00 pana la 1:00 cand mi s-a facut rau), sa va spun cum a fost totul, eram cu castile, ascultam muzica grea, si am auzit un tiuit in urechea dreapta, iar dupa, imediat mi s-a facut rau pentru 5 secunde, eu avand stari de ameteli in acele 5 secunde, m-am dus repede la baie, mi-am dat cu apa pe fata si mi-am revenit. Se poate ca asta sa fie cauza acufenelor ?
5 comentarii
1
09-01-2018, ora 17:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din fericire organismul uman are Mare capacitate de autovindecare
este suficent sa faci cativa pasi corecti si totul sa rezolva
in caz contrar afectezi nervul auditiv si risti sa pierzi auzul si sa porti in loc de casti.. aparat audititv
1. NU mai citesti informatii medicale pe internet pana nu termini o scoala medicala
2 te alimentezi de 3-4 ori pe zi cate putin si te hidratezi corect.. doar asa calitatea sangelui este buna si se oxigeneaza si se alimenteaza creierul
3 NU mai sculti muzoca in casti cateva saptamani.. pana se odihneste nervul autitiv
dupa poti sa asculti la nivel mediu
0
09-01-2018, ora 18:18
Stancu Stefanita
Nu este medic/terapeut
Stancu Stefanita
Va multumesc frumos pentru sfat.
1
09-01-2018, ora 22:06
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Se pare ca iti face placere sa te autochinuiesti purtand aceste casti care-ti fac atat de rau si nu vrei sa renunti la ele!Sau faci cercetare si vrei asa de tanara sa publici si o lucrare stiintifica in acest scop!
Concluzia noastra, a medicilor =renunta la casti si fa altceva mai util=plimba-te in aer liber, fa sport, invata.
Pupici si LA MULTI ANI 2018!
0
15-01-2018, ora 00:29
Stancu Stefanita
Nu este medic/terapeut
Stancu Stefanita
Multumesc mult de sfat. Apropo, sunt baiat.
0
15-03-2018, ora 19:55
Adrian255
Nu este medic/terapeut
Adrian255
Ai scăpat de aceste sunete?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  •