Acufene pulsatile urechea dreapta

01-12-2016
Trainoschi
Nu este medic/terapeut
Trainoschi
De un an de zile ma confrunt cu aceasta problema, acufene pulsatile, adica parca imi aud bataile inimii in ureche. La inceput se auzea in surdina si aveam impresia ca sunt in ambele urechi sau in tot capul. De la o vreme insa am constatat ca se aude doar in urechea dreapta si mai pronuntat. Am fost pana acum la 2 medici orl care in urma consultului mi-au spus ca la ureche nu este nicio problema. Am consultat si un cardiolog, am avut aparat holter a iesit ca e totul bine, nu am probleme cu tensiunea. Ba chiar e cam micuta cand o masor si eu acasa 110/70. Am facut si un test doppler, a iesit tot bine, flux sanguin normal. Am facut si un CT care a iesit tot normal. Am consultat si un medic psihiatru ptr ca am dobandit o anxietate, cred eu tot datorita acufenelor am inceput sa fac atac de panica. Am urmat tratament cu arketis ptr anxietate si oxybral ptr circulatia sangelui la cap. Medicul orl mi-a prescris betaserc 2 pe zi, dupa care par sa se mai amelioreze dar nu dispar. Am o luna de cand il iau. Aveam si ameteli inainte de care am scapat dar acufenele au ramas totusi si e foarte greu sa duc o viata normala cu aceste zgomote in urechi care par sa ma innebuneasca. Nu stiu unde as mai putea merge, ce as putea face sa ma scap de ele. Va rog mult daca puteti sa imi spuneti o parere, un sfat, daca credeti ca as putea sa revin la normal sau va trebui sa traiesc toata viata asa. Eu cred totusi ca ar putea fi o problema in zona urechii nedepistata dar nu stiu ce. Am 28 de ani. Va rog sa ma ajutati cu o indrumare. Multumesc
6 comentarii
0
01-12-2016, ora 09:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 Afirmatia Ta (am dobandit o anxietate, cred eu tot datorita acufenelor am inceput sa fac atac de panica.)
este una eronata, gandesti gresit si asa n.o sa gasesti rezolvarea problemele
2 personal cred ca si acele ameteli de care zici ca au fost si anxietatea si acufenele
au singura cauza.. Calitatea Proasta a Sangelui.
chear pe o tensiune buna.. daca sangele nu contine taoate mineralele si vitaminee necesare
daca vascozitatea sangelui este modificata. avem acelas rezultat
Proasta circulatie cerebrala, suferinta a celulei nervoase..si de aici si functionalitatea defectuasa
3 Cauta cauza problemelor la nivelul Tractului Digestiv ( alimentatia si hidratarea corecta)
0
01-12-2016, ora 15:16
Trainoschi
Nu este medic/terapeut
Trainoschi
Dl doctor va multumesc mult de radpuns.Da m-am gandit si la asta si mi-am facut un set de analize incluzand mg, ca, fe, sideremie, homoleucograma care au iesit bune. Mentionez ca niciunul dintre medicii pe care i-am consultat nu mi-au indicat vreun fel de analize, acestea mi le-am facut eu la cerere. Daca puteti sa ma indrumati dvs, ce analize mai precis ar trebui facute ptr a depista calitatea sangelui? Si da este adevarat ca am intampinat si problene digestive avand si operatie de colecistectomie. Incerc totusi sa manac cat mai sanatos pot, adica mancare gatita acasa, consum fructe si legumelegume regulat, 2 l de apa zilnic. Insa as vrea sa fac si acel set de analize daca as sti care anume mai exact. Va multumesc.
0
02-12-2016, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci un consult la Gastrologie.. cu investiagtiil aficat si intestine
exuzi din alientatie Toate Lactatele, mezelurile, margarina, dulciurile cu creme
0
03-04-2017, ora 17:22
Trainoschi
Nu este medic/terapeut
Trainoschi
Buna ziua dl dr. Revin cu aceeasi problema suparatoare. Intre timp am mai facut un set de analize la care mi-a iesit candida bucala si in scaun plus o bacterie klebsiella. Sa fie asta cauza? De asemenea dupa o perioada in care parea ca am scapat de aceste acufene totusi au revenit si parca mai agresiv. Am fost din nou la control ORL pt ca aveam si urechile infundate de la o raceala iar medicul m-a programat la rmn, abia in luna mai. Cred ca l-am disperat si pe el cu acufenele mele ca nu mai stie ce sa Faca.
0
03-04-2017, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
candida este semn indirect a acelos probleme gastro-intestinale despre care am vorbit mai sus
consult la gastrologie este Obligatoriu
0
16-11-2019, ora 14:01
Teysha
Nu este medic/terapeut
Teysha
Buna ziua! Dl Trainoschi, va rog spuneti-mi, ati gasit rezolvare la problema dvs? Eu ma confrunt cu aceste acufene de doi ani, mi-am facut toate analizele pe care le-ati facut si dvs si inca nu am gasit o cauza. Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: