acum 2 luni am suferit un atac de panica

45 comentarii 1 2
0
01-01-2010, ora 21:24
DOINA136
Nu este medic/terapeut
DOINA136
Sa nu procedati ca mine. Am crezut ca pot invinge aceste atacuri de panica infioratoare. De fiecare data cand suntem OK uitam prin ce am trecut si dorim sa fim puternici. Nu putem de fiecare data. Am iutat un amanunt: in fiecare dimineata si in fiecare seara jumatate de pastila de Metoprolol 50 mg. Daca uit sa iau Metoprololul tensiunea o ia la pas.
0
02-02-2010, ora 03:28
cincindragos
Nu este medic/terapeut
cincindragos
Bine v-am regasit ! :) am ceva pentru voi ! click aici http://www.youtube.com/watch?v=v6bjLsQP9_E
0
02-02-2010, ora 13:37
anemari2000
Nu este medic/terapeut
anemari2000
Buna ! In 2002 -2005 m-am confruntat si eu cu asa ceva. Faceam calciu intravenos, luam vitamine, xanax si degeaba. Pana cand am ajuns la psihiatrie ( sotul mi-a spus ca acolo se duc nebunii, eu nu am ce cauta, dar am incercat si a avut efect si nu sunt nici "nebuna"") si mi s-a administrat Anafranil de 5 mg. Am luat un an si jumatate o pastila dimineata, dupa am luat un la doua zile timp de 6 luni apoi 1 la 3 zile si asa mai departe pana la 1 pe saptamana.
Consultatti si un medic psihiatru n-ar fi rau. In prezent nu am mai luat ultima pastila am luat-o in martie 2005. Sanatate!!!!
0
27-02-2010, ora 22:57
syi27
Nu este medic/terapeut
syi27
Si prietenul meu s-a internat la psihiatrie, dupa un puternic atac de panica.Medicul ii da sedative si e f calm acum, parca e ca o leguma, abia merge... si mi-e greu sa-l vad in situatia asta, dar discutand si cu alti pacienti din acelasi salon, m-am convins k e spre binele sau.
Alti pacienti povestesc ca iau pastile un timp indelungat/ ani de zile... si ca revin in spital daca intrerup brusc tratamentul...e dureros si pentru familie...as vrea sa fi fost in alta tara, poate acolo ar fi stat altfel lucrurile.mai putin stres, o slujba mai bine platita, fara grija zilei de maine, fara atacuri de panica..
0
12-03-2010, ora 16:45
Lola_74
Nu este medic/terapeut
Lola_74
Acum 5 ani am avut primele atacuri de panica, dupa analize, tratamente diverse am ajuns la un psihiatru. Am luat Zoloft, Xanax si Rivotril. Am facut chiar psihoterapie. Totul a durat vreo 2 ani si ceva insa am ramas dependenta de xanax...Am intrerupt timp de 2 ani restul medicamentelor, simtindu-ma ok. Munca multa, preocupari, griji, etc. Acum 2 saptamani, eram la tara cu sotul meu cand a aparut un puternic atac de panica. Aceastea s-au repetat si apar mai ales seara sau noaptea(ma trezesc din somn). O sa merg din nou la psihiatru si psihoterapeut...o sa lupt din nou cu ele dar cred ca stiti si voi ce stari groaznice sunt in timpul unu atac. Nu incep sa le enumar, nu am de ce dar.simti ca mori sau ca o iei razna si-ti pierzi controlul. Tot ce pot sa spun este ca daca nu iei un tratament chimic si nu faci psihoterapie si mai ales daca nu ai vointa si nu incerci sa constientizezi(macar atunci cand iti este mai bine) ca nu ti se intampla nimic, nu exista cale de rezolvare. deci...tratament, psihoterapie si vointa si viata merge inainte. Nu va izolati. Incercati sa iesiti cu prietenii, lasati jena ca daca vi se face rau si va vede x sau y ! Duceti-va la servici, nu renuntati la el. Ajutati-va! dar luati si tratament, va spun din proprie experienta ! Bafta !
0
12-03-2010, ora 16:52
cincindragos
Nu este medic/terapeut
cincindragos
comportati-va k si cum n-ar exista. (el exista, dar in capul vostru..) e fals, alarma falsa !incercati sa va dati seama de asta
0
12-03-2010, ora 18:01
Bellaaa
Nu este medic/terapeut
Bellaaa
Asa este!Are dreptate dragos :) si pe mine m a ajutat mult.conteaza enorm sa ai pe cineva langa tine in momentele acelea.ingrozitoare!!
Eu pot sa spun k am scapat de starile alea si knd incep sa revina le controlez repede, am avut si suport medicamentos, m a ajutat si el...
0
25-03-2010, ora 14:54
Marius Cristian
Nu este medic/terapeut
Marius Cristian
Scriu aici in ideea de ajuta pe toti cei interesati sa isi recastige sanatatea.In urma cu cateva luni am avut si eu un atac de panica:frica de moarte, senzatie de "pierderea mintii-nebunie", palpitatii, frica, groaza, neliniste, etc.Mi.am revenit destu de repede cu ceaiuri de plante medicinale[tapla gastii, valeriana, urzica, coada calului, traista ciobanului, armurariu, anghinare, etc], sucuri de legume[morcov, ceapa, telina, sfecla rosie, brocoli] sucuri de mere, citrice.M-au ajutat in mod special tehnicile de yoga, tai chi, chi kung[exercitii orientale de incarcare cu energie din Univers] facute zilnic.Acest dezechilibru[atac de panica] apare in urma unor mari carente de vitamine, minerale si oligoelemente.IAcest fapt este o consecinta a unor traume emotionale, griji excesive, stres cronic, factori genetici, etc.Nu abuzati de cafea, fumat hrana animala.Credeti in Dumnezeu, cereti ajutorul lui prin rugaciune.Evitati confictele de orice fel.Verificati.va greutatea, dieta.Relaxati.va.Astfle veti invinge destul de repede acest dezechilibru.Multa sanatate tuturor.
0
25-03-2010, ora 20:02
cincindragos
Nu este medic/terapeut
cincindragos
o sa va ajute foarte mult ! intrati aici http://www.youtube.com/watch?v=v6bjLsQP9_E
0
25-06-2010, ora 23:03
anaiss
Nu este medic/terapeut
anaiss
buna dragii mei. si eu am atac de panica dar cred ca-mi apare noaptea.adica nu stiu ce este cand aproape am adormit ma trezesc ca simt ca ma sufoc. poate stiti voi ce se intampla cu mine.?????
0
25-06-2010, ora 23:14
anaiss
Nu este medic/terapeut
anaiss
Buna dragii mei Si eu am o problema cu atacul de panica dar va rog sa-mi spuneti si mie daca stiti ce se intampla cu mine cand adorm imediat ma trezesc si simt ca nu am aer daca iau calmepam sunt bine. CEO mai fi si asta???
0
20-03-2011, ora 14:46
Victor90
Nu este medic/terapeut
Victor90
to anaiss: Deci, am trecut si eu prin toate astea, atac de panica...cu timpul cam imi trece, dar totusi, totul tine legat de tine si anume de ghindurile tale, tu ghindesti ca e ceva rau si cu asta iti faci mai rau...incearca sa te relaxezi, totul depinde de tine!Stiu cum, inima parka iti iese din piept, dureri sau intepaturi de inima, stari de voma, greata, dureri de cap ameteala, asa este?tii frica ca pierzi controlul asupra corpului tau?atunci incearca sa ignori aceste senzatii si ghindestete ca totul e bine, organismul este condus de sistemul nervos si de toate ghindurile tale!


-*

(*modificat de administrator)
0
10-08-2012, ora 08:59
aly 81
Nu este medic/terapeut
aly 81
problemele mele au aparut acum 1 an si jumatate.intr-o seara am baut o cafea foarte tare si am inceput sa tremur, sa -mi bata inima tare de tot am zis ca fac infarct si mor.in acea seara toata viata mea s-a schimbat am slabit enorm, nu reuseam sa ma tin pe picioare, ameteam aveam in permanenta stari de lesin si greturi si un mare gol in stomac.ma imbracam dimineata sa plec la serviciu si cand ieseam pe usa se accentua acel gol in stomac si ma intorceam acasa.tot ceea ce imi doream era sa dorm.mi-am facut analize acelea au iesit bine si totusi nu stiam ce am credeam ca am o boala terminala, eram in permanenta palida la fata si ameteam ingrozitor.am mers la un psihiatru si acesta mi-a dat un tratament de 6 luni cu seroxat, metoprolol si bromazepam.starile mele s-au ameliorat mult dar dupa 6 luni de tratament tot mai faceam atacuri de panica, nu la aceiasi intensitate dar inca le mai faceam, asa ca medicul mi-a recomandat sa mai iau inca 6 luni acest tratament.dupa ce am terminat tratamentul mi-a fost bine o perioada dar iar au inceput.acum simt tot timpul o anxietate apasatoare, care de cele mai multe ori da in atac de panica.va spuneam ca mi s-a schimbat viata da nu mai fumez nu mai beau cafea si alcool, nu mai pot pierde noptile si in felul asta si prietenii au inceput sa ma ocoleasca..nimeni care nu a trecut prin asta nu te intelege.acum cateva zile mi-a fost foarte rau si am mers la medicul meu de familie care este si homeopat.mi-a recomandat un tratament pt anxietate si atacuri de panica, tot felul de remedii le voi incerca si pe astea pt ca tot ceea ce vreau este sa pot sa duc o viata normala
0
03-01-2014, ora 00:21
molik
Nu este medic/terapeut
molik
Buna seara..
Citesc cu mare atentie tot ce discutati voi aici, si vreau sa va spun ca si eu am avut aceasta problema pe care zic eu ca am rezolvat-o singur.
Este foarte urat si neplacut sa faci atacuri de panica.cel mai urat moment...
Vreau sa v-a spun ca totul pleaca de la mansarda.
Vorba aia...mintea conduce corpul si nu invers
Eu pot spune ca am îndurat 3 ani si ceva aceasta nenorocita sa-i spunem boala...pana cand un amic din spania a venit în vacanta in tara.
La un pahar de suc la o terasa a observat ca sunt mai tacut, mai retras, si ma întrebat... ma da tu ce ai ? dc stai aja? la care eu iam spus ca nu am nimic. Apoi ma rugat frumos sa-l duc acasa cu masina mea, l-am dus binenteles.Pe drum iam explicat ce am si ma înteles, pt ca si el trecuse prin asa ceva. Ma intrebat din prima...îţi este frică de moarte? la care eu iam raspuns...binenteles..apoi ma intrebat de ce ma tem cel mai tare, iam raspuns ca de caldura ca îmi este frica sa nu lesin si de locurile aglomerate, sau daca ies la un club undeva mi se face rau ş.a.m.d
Atunci sa uitat la mine şi mia spus...si eu am trecut prin asta.
Şi a zis in felul urmator...uite eu raspund pentru tine, eu îmi asum orice risc, iesi in soare, plimba-te, iesi la distractie, si cel mai important nu te mai gandi ca o sa ti se faca rau, razi, făi toate nebuniile.
Şi dragii mei, asa ca mi-am luat inima-n dinti, si am facut cum m-ia spus el.
În maxim o luna de yile nu am mai avut absolut nimic. nici batai puternice la inima.nici tensiune, nici teama, nici-o frică.
Iar de atunci pana acum nu am mai avut probleme...totul pleaca de la cap.de unde şi proverbul acela...o minte sanatoasa într-un corp sanatos.
V-a pup pe toţi si daca vrei sfaturi sau ceva lasati-mi un msj aici si o sa va raspund cu cea mai mare placere.
Şi inca ceva...fara credinta nu pute-ţi face nimic.
0
11-04-2014, ora 16:48
roxybuzz
Nu este medic/terapeut
roxybuzz
Buna ziua,
Revin cu alt mesaj...de mic copil aveam atacuri de panica iar eu nu o luam in serios dadeam vina pe gastrita sunt stari asemanatoare.Pana intr o zi la 18 19 ani cand am mi-a fost cel mai rau de la stomca(gastrita) acumulasem mult stres, nemancat o viata agitata atunci am avut si primul si cel mai intens atac de panica, am stat timp de 3 ani cu starile astea, cu anxietatea pana am ajuns la un dr pshiatru.am urmat un tratamnet iar dupa o luna 2 am simtit cum toate starile mi s-au dus ca o apa pe gat.din pacate inca tin trat de 3 ani atac de panica fac rareori, , cand sunt foarte nervoasa sau nu mananc.De vreo luna fac si terapie la un psiholog...am inceput sa ma redescopar...intr-o luna 2 scap de tratametu dat de spihiatru iau acum arketis juma de dimi si pharmataz juma seara.Inca nu ma simt grozav...dar pana ajungeti la un dr specializat in asa cv va rog faceti analize complete si complexe...faceti si tiroida, sange...calciu tensiune...si din cauza asta avem cateodata starile alea urate.Eu mi-am revenit destul de bine, lucrez am viata mea personala si sper ca in curand(1/2 ani) sa fac si o minunatie mica.Sanatate si sa speram ca v-om fi mai bine.
A zis cineva mai sus..MOLIK..DACA NU AVEM CREDINTA NU REZOLVAM NIMIC, ARE MARE DREPTATE.Si ca totul pleaca d la mansarda asta asa e...trebuie sa invatam sa pacalim creierul pt a ne fi mai bine, aici intervine terapia.NUMAI BINE !!!
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: