Acupunctura la discopatii

08-11-2011
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
Buna ziua,

as avea si eu o nelamurire, am mai intrebat si pe alte forumuri, chiar si telefonic la cabinete de acupunctura dar nu raspunde nimeni :ce anume trateaza acupunctura in discopatii? Simptomatic(durerea) sau realineaza vertebrele prin micsorarea compresiei, etc?

In ultima vreme am observat ca termenul'tratament' are diverse interpretari si din pacate sunt nevoit s-o spun, folosit intentionat de diversi medici cu diverse metode de tratament pt a induce in eroare pacientii si de a atrage banutul(nu toti dar totusi mai sunt, o stim cu totii)
Una e tratamentul, una e ameliorarea, una e stoparea, una e 'incercarea de a...', alta e suprimarea durerii dar se pare ca toate se reunesc sub dominatia cuvantului'tratament'.
Am vorbit cu cineva din CLuj care a fost la dr Dumitrescu in Bucuresti, tot cu o discopatie, dar cum a plecat de acasa asa s-a si intors:vertebrele tot acolo la locul lor si durere cat incape.Cand l-a intrebat i-a spus sa aiba rabdare ca stie el ce face, dar au trecut 2 ani de atunci (-:
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Discopatia lombară - tratament, recuperare și evoluție
  • Acupunctura poate ajuta persoanele care suferă cefalee cronică tensională
  • Acupunctura poate fi o terapie utilă pentru prevenirea diabetului de tip 2
  • Acupunctura poate reduce simptomele sindromului intestinului iritabil, fără riscul unor efecte adverse
  • Beneficiile acupuncturii în reducerea incidenței accidentului vascular cerebral ischemic
  •