de 2 zile am o salivă spumoasă

31-05-2013
Rosssa
Nu este medic/terapeut
Rosssa
Bună ziua,
De 2 zile am o salivă spumoasă şi lipicioasă, sărată şi usor roşiatică. Menţionez problemele de sănătate: sindromul colonului iritabil, fierea malformată, polipi nazali (posibil şi pe corzile vocale, sunt destul de răguşită). Tot de doua zile am nişte arsuri în capul pieptului asociate cu durere (presiune). Recunosc că am făcut exces de limonadă săptămâna aceasta, am băut câte o cană în fiecare seară.
Ce credeţi că poate fi?
5 comentarii
0
02-06-2013, ora 00:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este foarte posibil sa suferiti de ceea ce acupuncturistii numesc "sindromul de caldura in stomac". Totusi, nu se poate pune un diagnostic traditional de certitudine din atat de putine elemente.
Ar fi util sa descrieti: aspectul limbii; daca aveti sau nu mancarimi pe corp, daca, in ultimul timp, ati observat ca sunteti mai friguroasa ori mai calduroasa decat inainte.
0
02-06-2013, ora 16:31
Rosssa
Nu este medic/terapeut
Rosssa
Referitor la aspectul limbii am făcut 2 poze. Este aşa de mulţi ani, din copilărie (acum am 27 de ani). Mucoasa de pe partea de sus este puţin afectată. Nu sunt mai friguroasă sau mai călduroasă decât înainte.
-*

Am uitat să precizez în mesajul anterior că problema se manifestă prin extreme. Când saliva este puţină şi am gura uscată, când este în exces şi este spumoasă, devinind la gust ca şi când ar avea puroi, iar la culoare gălbuie. Ce am observat de 2 zile este că atunci când am acele presiuni în capul pieptului, saliva devine spumoasă; în lipsa lor, este redusă şi mi se usucă gura. Menţionez că beau apă suficientă.

(*modificat de admin)
0
03-06-2013, ora 09:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Fotografiile mentionate nu sunt accesibile. Probabil ca ati uitat sa le postati in spatiul virtual si au ramas in computerul dv, de obicei "C://" fiind hard-diskul.
0
04-06-2013, ora 22:51
Rosssa
Nu este medic/terapeut
Rosssa
Bună seara.
Îmi cer scz pentru întârziere.
Acestea sunt pozele:
-*

(*modificat de admin)
0
05-06-2013, ora 17:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi bine ca, timp de 3 saptamani:
-sa evitati branzeturile si alcoolul
-sa consumati zilnic alimente si ierburi amarui (andive, anghinare, laptuca, tarhon etc)
-sa luati un supliment pe baza de radacina de lemn dulce (sau un macerat de lemn dulce pe care il gasiti in magazine bio).

Succes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea drogurilor sintetice din salivă cu ajutorul unui test de salivă
  •