Cum tratam Hernia de disc lombara ?

23-12-2018
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Hernia de disc lombara
In anumite conditii de efort marcat, inelul fibros care inconjoara discul intervertebral slabeste sau chiar se fisureaza si apare hernia de disc. Apare o durere violenta lombara, continua, care se agraveaza la mers si la schimbarea pozitiei, la cel mai mic efort, la stranut si tuse. Este de-a dreptul invalidanta si pacientul poate sa ajunga la pat fara sa se mai poata misca. Deoarece fragmentul herniat apasa pe maduva spinarii sau pe nervul sciatic, apare si o durere care iradiaza in picior, uneori pana jos la degete. Ea poate sa mearga pe fata laterala a piciorului, prin spate sau uneori prin fata.Este vorba de o sciatica, care poate sa fie localizata la unul din picioare sau la ambele ( sciatica in bascula ). Durerile sunt insotite de amorteli, intepaturi, arsuri, furnicaturi. In faze mai avansate poate merge cu pareza, paralizia unor grupe musculare, cu impotenta functionala, cu scaderea fortei musculare, adica cu reducerea capacitatii de a misca piciorul, pacientul ajungand sa-si traga piciorul dupa el. E semn de mare agravare. Pot sa apara si tulburari de urinare ( de mictiune ) si scaderea potentei sexuale ( tulburari de dinamica sexuala ).
Dupa cum se vede, este o afectiune extrem de serioasa si invalidanta. Cu toate acestea va comunic faptul ca am obtinut rezultate foarte bune prin protocoalele noastre naturiste chiar si acolo unde in alte servicii li s-a spus pacientilor grav bolnavi ca nu se mai poate face nimic decat prin operatie.

Daca aveti intrebari pe aceasta tema, va stau la dispozitie cu toata atentia.
……………………………………………………………………………………

dr Petre Muresan
Medic primar Medicina generala-Medicina de familie
Atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
Studii aprofundate de Osteopatie, Reflexoterapie,
Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
2 comentarii
0
09-01-2019, ora 09:47
Andreizz
Nu este medic/terapeut
Andreizz
Buna ziua domnule doctor.am fost diagnosticat cu hernie de disc lombara, am facut si investigatia rmn cu rezultatele: disc intervertebral l5-s1 cu aspect deshidratat si inaltime redusa. protuzie discala l5-s1, posteromedianasi paramediana stanga, 7 mm ap, ce asociaza ruptura inelului fibros si extruzia intracanalara a unui voluminos fragment discal 11/10/6mm, migrat posterior paramedian stanga, in continuitate cu discul mama; leziunile descrise comprima puternic intratecal si preforaminal radacina s1 stanga.se evidentiaza o arie de hipersemnal stir la nivelul corpului intervertebral d12, anterior, probabil de natura inflamatorie.con medular cu dimensiuni si semnal in limite normale.
domnul neurochirurg mi a zis ca nu este alta posibilitate decat operatia pentru indepartarea acelui frgment.
dumneavoastra ce parere aveti? as avea vreo solutie de vindecare prin acupunctura sau altceva in afara de operatie? va multumesc !
0
11-01-2019, ora 00:36
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Situatia descrisa de RMN este intr-adevar grea si foarte dificila. Dar intotdeauna un rezultat RMN se judeca in context clinic. Mai exact spus, depinde foarte mult de ce simptome aveti. Daca puteti sa mi le descrieti va rog. Desigur ca in aceasta situatie neurochirurgul propune operatie. Ce pot sa va spun este ca am tratat multe cazuri in care neurochirurgul a propus operatie, dar pacientul a vrut alta cale. Si am obtinut rezultate foarte bune prin tehnici naturiste. Dar baza tratamentului meu au fost infiltratiile naturiste pe care le-am facut. Prin aceste infiltratii fragmentul herniat se deshidrateaza, se atrofiaza, deci se micsoreaza foarte mult si nu mai apasa pe nerv. Acesta, adica nervul, se elibereaza si treptat dispare durerea si omul in cauza isi reia activitatea.

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.