Acupunctura, o minune!

39 comentarii 1 2
0
12-12-2015, ora 12:18
soothe
Identitate neconfirmată
soothe
Dl Florin. orice afectiune din simptomopatologia medicinei conventionale poate fi tratata cu acupunctura. Rezultatul depinde de raspunsul organismului Dvs, de vechimea si gravitatea afectiunii, de talentul si inspiratia acupuncturistului, de stilul Dvs de viata, contributia Dvs la tratament (dieta, miscare, exercitii energetice pe care le puteti face - taichi, qigong) fitoterapia pe care o puteti adauga la tratamentul de acupunctura. Oricum acupunctura nu este un antinevralgic sau o operatie de apendicita ci o terapie care re-invata organismul bunele obiceiuri pe care Dvs sau viata pe care ati trait-o de-a lungul anilor, cu voia sau fara voia Dv, l-ati silit sa le uite
Hai sa punem altfel problema. Daca mergeti si faceti 10 sedinte de acupunctura, iar la urma imi spuneti ca nu s-a schimbat nimic in bine, nu va cred. Poate nu la cat, unde si cum v-ati fi asteptat, dar o imbunatatire are sa fie. Aveti rabdare, identificati fiecare schimbare, ajutati cat puteti prin ce faceti in viata Dvs de zi cu zi si.. aveti rabdare.:) Multa sanatate!
0
11-02-2016, ora 01:43
Ioana2193
Nu este medic/terapeut
Ioana2193
Va rog frumos, ma poate ajuta cineva cu un medic bun in Sibiu? Am 23 de ani, 155 cm inaltime si 80 kg. Am fost diagnosticata de 5 luni cu hipotiroidie si sunt operata la coloana de 6 ani in urma unui accident. Am citit mult despre acupunctura si as vrea sa incerc si nu as vrea sa fiu pacalita de medici falsi. As vrea sa incerc si un astfel de tratament in mod special pentru tratarea hipotiroidiei si pentru a scapa de durerile de coloana si genunchi. Va multumesc anticipat.
0
11-02-2016, ora 11:11
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
D-nule doctor, aveti perfecta dreptate in tot ceea ce spuneti,...dar cred ca stiti foarte bine, orice om in suferinta este NERABDATOR sa scape de boala sa iar daca acest lucru se face mai greu(spre deloc) atunci intervine dezamagirea !
eu de exemplu m-am operat la coloana minim invaziv anul trecut in august si dupa atata timp inca nu ma simt bine, ca atare am facut un nou RMN, l-am comparat cu cele vechi si ce sa vedeti,.MARELE MESERIAS neurochirg n-a facut mare lucru,.chiar a lasat o zona "nelucrata" si NU INTELEG DE CE ???
L-AM INTREBAT si stiti ce concluzie am tras,...MA VREA DE "CLIENT" pentru viitor,..DECI, NU SE POATE ASA CEVA ! I-am platit 200 miliaoane pe operatie,.putea sa spuna ca vrea mai mult si-mi rezolva si acest lucru !Chiar ne jucam asa de simplu cu banii si suferinta bolnavilor ????
0
12-07-2016, ora 19:34
AncaTeodoru11
Nu este medic/terapeut
AncaTeodoru11
Buna ziua...
Domnule doctor, am urmat sfaturile dvs si m-am indreptat către cel mai apropiat cabinet de acupunctura. Fie sunt eu mai norocoasa sau. dar la acest cabinet am descoperit-o pe doamna dr. Ioana Cimpoesu care a reusit MINUNEA: dupa 10 sedinte de acupunctura (combinate cu masaj chinezesc) respectand in acelasi timp indicatiile doamnei doctor in materie de alimentatie (care sunt izbitor de asemanatoare cu ale dvs.) contorizez acum deja mai bine e sase luni de cand aceste dureri ale genunchiului nu au mai revenit. si asta pentru prima data in ultimii 12 ani in care am incercat tot soiul de proceduri, tratamente, interventii etc.
P.S. Tot catre doamna dr. Cimpoesu am indrumat-o si pe cea mai buna prietena a mea care suferea de niste migrene ingrozitoare combinate cu insomnii (reusea sa adoarma doar dupa ce lua „un pumn” de somnifere dar nu reusea sa se odihneasca). Chiar daca initial prietena mea a fost foarte reticienta, la insistentele mele a inceput tratament prin acupunctura la aceeasi doamna dr. Dupa primele 3 sedinte au inceput sa ii dispara migrenele si sa aiba un somn odihnitor fara pilule dupa mult timp.Si-a facut toate cele 10 sedinte chiar daca pentru asta trebuia sa faca naveta Targoviste Bucuresti. Dupa mai bine de 2 luni de cand a terminat cele 10 sedintemi-a spus ca nu regreta nici o clipa drumurile facute.
Multa sanatate tuturor si nu va fie frica sa incercati acupunctura pentru ca veti fi surprinsi cate afectiuni poate trata!
0
18-07-2016, ora 12:18
DoinaMihu
Nu este medic/terapeut
DoinaMihu
Buna ziua doamna Anca,
Imi puteti lasa va rog un numar de telefon al doamnei doctor Cimpoesu? Sau cel putin locul unde are cabinetul..? O buna prietena a facut cateva sedinte de acupuntura la dumneaei si a fost foarte multumita de rezultate dar nu mai are cartea de vizita unde avea numarul de telefon al doamnei doctor. As vrea sa incerc si eu acupunctura pentru a-mi rezolva o nevralgie, daca se poate.
Multumesc frumos!
0
22-07-2016, ora 12:45
AncaTeodoru11
Nu este medic/terapeut
AncaTeodoru11
Buna ziua!
Din ce am aflat dna dr. Cimpoesu practica acum acupunctura la Intitutul National de Medicina Alternativa din Str. Panduri nr. 22, corp 2A. Pe pagina de internet a institutului este dat un numar de telefon (021-4102419) pentru informatii si programari. Sper sa va foloseasca aceste informatii.
Multa sanatate
0
20-01-2017, ora 18:07
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
Domnule doctor,

Dureri de cap, migrene , ameteli, tulburari de echilibru, slabiciune in picioare, se pot ameliora folosind acupunctura ?
0
28-06-2018, ora 21:12
Florea ana
Nu este medic/terapeut
Florea ana
Buna seara, domnule doctor.Va rog sa-mi spuneti daca acupunctura ajuta la AVC ischemic. Mama mea a facut pe 24 ianuarie 2018 si a fost afectata partea stang. Am inceput acupunctura de 4zile la recomandarea unui dr neurolog Dar parerile sunt impartite. Va rog sa ne spuneti acupunctura ajuta ! Multumesc frumos ! O seara buna.
0
18-08-2018, ora 11:57
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
acupunctura o metoda mutilanta si falsa, nedovedita stiintific!
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Acupunctura poate ajuta persoanele care suferă cefalee cronică tensională
  • Acupunctura poate fi o terapie utilă pentru prevenirea diabetului de tip 2
  • Acupunctura poate reduce simptomele sindromului intestinului iritabil, fără riscul unor efecte adverse
  • Beneficiile acupuncturii în reducerea incidenței accidentului vascular cerebral ischemic
  •