adenoidita copil 3.7 ani

15-08-2008
gabi david
Nu este medic/terapeut
gabi david
Stimate Domnule Doctor,

in toamna anului 2007 fiul meu in varsta atunci de 2.9 ani a intrat in colectivitate, de atunci a inceput calvarul, la interval de 3 saptamani contacta cate o viroza care i-a afectat in special respiratia pe nas. Am incercat tot felul de scheme de imunizare dar fara folos. Datorita acestor viroze repetate polipii s-au inflamat si respira cu gurita deschisa majoritatea timpului, in plus sforaie noaptea. Am facut tratamente cu aerosoli ( cu dexametazona), am fost cu el la mare 18 zile in acesta vara si 4 zile la munte, insa fara rezultat. Cand ne-am intors din vacanta a intrat in contact cu un copil racit si dupa trei zile a inceput sa-i curga nasul (atat )mucozitati galbene si groase. Este pe tratament cu AERIUS, KETOF, NUROFEN si GARASONE in nas, dar nu prea vad o ameliorare. Mentionez ca in acesta vara a facut si o amigdalita pultacee de natura virala si acum o luna a fost diagnosticat cu otita seroasa ( care nu s-a vazut cu otoscopul ci dupa un test de impedanta : doctorul a spus ca are lichid in ureche dar este steril ).Intrebarea este ce pot sa-i mai fac sa nu ajungem la operatie.
90 comentarii 12 3 Înainte ›
0
17-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua!
Trebue sa insistati cu schemele de imunizare pasiva. ( IRS19...sprei)
Neaparat inhalatii sau aerosoli si Spalaturi nazale( pentru a elimina secretiile vascoase care el nu le poate elimina prin suflarea nasului.
0
18-08-2008, ora 00:00
gabi david
Nu este medic/terapeut
gabi david
Va multumesc pentru raspuns,

de ieri 17.08.2008 am inceput sa-i pun IRS 19 dimineata cate un puf in fiecare nara, si din nas ies mucozitati multe galben verzui si vascoase ( cand sufla nasul). Cat timp folosesc IRS ? Aerosoli cu ce substante ?
0
18-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli..sau inhalatii in conditii de domiciliu..se fac cu ceai de musetelk cald la care adaugati INHALANT.
dupa inhalatii, luati ceaiul care sa mai racit si cu seringa ii puneti ceai in nas si suflati nasul;( adic Spalaturi nazale) ajuta la drenajul secretiilor.
IRS.. se da cate 2 pufuri zilnic.. 2 saptamani.
ca si tratament a mucoasei inflamate se recomanda COLARGOL de 1%, (se prepara in farmacie)
0
28-08-2008, ora 00:00
gabi david
Nu este medic/terapeut
gabi david
Domnule Doctor,

Fiul meu se simte bine in acest moment si este sub tratament de imunizare cu IRS 19 pana duminica si SEPTILIN cate 5ml de doua ori pe zi, de luni mergem la gradinita, va rog sa-mi spuneti ce pot sa mai fac astfel incat sa fie mai rezistent la viroze, mai ales cele care ii inflameaza polipii nazali. Am citit pe internet despre o salina artificiala in Bucuresti ce parere aveti despre ea ( daca stiti )? Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
0
28-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca si tratament general imunostimulator... Echinaceea.
Despre salina.., in general, am pareri bune. ce conditii sunt create in cea artificiala..nu cunosc.
Tratamentul cu colargol puteti sa.l faceti lunar, chear daca nu este racit.
0
22-09-2008, ora 00:00
gabi david
Nu este medic/terapeut
gabi david
Domnule Doctor,

am cautat in farmacii in Bucuresti produsul IRS19 si am aflat ca de aproape un an nu se mai comercializeaza. Stiti cumva de ce ?
0
22-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
oooo. nu, nu stiu.
POsibil ca nu mai este importat !?
Incercati la cea mai apropiata farmacie..sa faca comanda la depozit.
daca au sau nu..o sa va zica pe loc.
Daca nu.l mai importa.. cautati alceva ce au in farmacie.
0
29-09-2008, ora 00:00
lungu luiza
Nu este medic/terapeut
lungu luiza
Buna ziua !
De o luna de zile fetita mea este racita, a luat la inceput tratament, pentru ca avea doar mucozitati in nas si nasul infundat, Epitrim, picaturi de nas Vibricol, mucozitatile au tinut-o 2 saptamanai foate multe, nu mai treceau dupa care intr-o noapte am ajuns la spital la urgente cu sufocare ( laringita ), tratament cu hemisuccinat apoi acasa cu unasyn, prednison, din noaptea aceea am incetat cu mucii, dar a inceput o tuse urata care nu trece de alte 2 saptamani. Am mers de fiecare data la doctor care mi-a prescris Humex spray pentru nas, si sirop de tuse stodal, atat. Am tinut-o in casa ca sa ii treaca tusea dar degeaba. Tuseste foarte rau dimineata o tuse productiva, a luat fluimucil, dar fara rezultat.Ce este mai rau este ca de 2 zile pentru ca si eu si sotul meu am fost raciti i-au revenit si ei mucisorii din nas pe langa tusea suparatoare.NU mai stiu ce tratament sa ii mai dau.Precizez ca sunt mucozitati mai vascoase si i-am facut de 3 seri aerosoli acasa cu ACC 200 si ser fiziologic.
Va rog sa-mi dati un sfat. Acesta este al doilea an de gradinita.Anul trecut a facut 4 laringite la gradinita cu internare cu sufocare care s-au vindecat destul de greu si am intrerupt gradinita.
Anul acesta azi am dus-o prima oara dar nu vindecata.
1
29-09-2008, ora 00:00
lungu luiza
Nu este medic/terapeut
lungu luiza
am uitat sa precizez ca am facut anul trecut imunzare cu polimod, 3 luni serii de 10 zile, apoi cu imuno royal junior, echinaceea, fetita avand acum 5 ani, pana la 4 ani, la intrarea in gradinita neavand decat raceli usoare si foarte rare ( de 2 ori pe an ). In septembrie am facut imunizare cu bronhovaxon si acum luam septilin.
0
29-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara!
Cred ca este foarte important sa faceti.. toata familia, Exudat faringian si secretie nazala+ antibiograma. Ca sa vedeti ce flora predomina la fiecare si la ce antibiotic este sensibil.
ca si tratament antiinflamator.. va recomand EURESPAL sirop +
ACC 100 la 12 ore.
Aerosoli cu ACC+ ser. efedrinat+ dexametazon cate 1ml. luate in seringa de 20 ml + ser fiziologic pana la max.20 ml. aceasta solutie.. se foloseste pentru aerosoli cate 2ml la 12 ore.
0
30-09-2008, ora 00:00
lungu luiza
Nu este medic/terapeut
lungu luiza
Buna ziua !
Multumesc foarte mult pentru raspuns. As mai avea totusi o intrebare. La ultimul consult medicul pediatru mi-a sugerat sa merg si la alergologie pentru atat de multe laringite la activ. Dar laringitele le-a facut intotdeauna dupa o raceala prelungita.
Ce ma sfatuiti.
Multumesc inca o data.
0
30-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este bine sa excludeti si componentul alergic.
consultul la alergolog.. o sa va ajute sa stabiliti diagnosticul corect si a evita riscul unei Bronsite asmatiforme.
0
18-09-2009, ora 12:09
anaonofrei
Nu este medic/terapeut
anaonofrei
Bună ziua!
Am un băieţel în vârstă de 4 ani şi patru luni care afost diagnosticat cu adenoidita cronica şi cu otită medie acuta, vorbeşte pe nas şi raceste destul de des.Aş dori sa ştiu ce pot sa fac, daca este necesară intervenţia chirurgicală şi ce iminizator aş putea să-i dau(dar nu pastile, că nu le ia).Mulţumesc!
0
19-09-2009, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o adenioidita si o otita.. initial trebuesc tratate.
nu se pune problema de interventie in nfaza acuta a bolii.
dupa 10 zile de tratament mergeti la ORL.. si o sa aflati daca polipii sau retras pana la volumul normal la acea varsta sau nu sau retras..
se mai fac tratamente cu colargol.. si daca dupa 3-4 luni de tratament.. polipii nu se miucsoreaza in volum.. se pune problema de interventie chirurgicala.
0
18-01-2010, ora 14:52
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
am un baiietel de 2ani si 7luni care a intrat in colectivitte(cresa) in septembrie 2009 si de atunci raceste lunar. septembrie-amigdaliita; oct -pneumonie; nov-amigdalita pultacee; dec- amigdalita pultacee si operatie fimoza, ianuarie 2010 amigdalita pultacee si adenoidita. in 4 ian am inceput tratament cu unasyn iar dupa 3 doze a facut diaree si am descoperit adenoidita, ne-a fost schimbat tratamentul si trecut pe cefort 500mg/12h iv. dupa 6 zile de injectabil am fost la dr. si ne-a marit doza la 700mg/12h iv pt inca 3zile. dupa 9 zile de cefort cel mic nu prezinta mari ameliorari tusea productiva a ramas chiar daca a luat un flacon de humex expectorant si am trecut la alt sirop expectorant, nasucul tot infundat dar mai are zile in care ii curge (folosim olynt), amigdalele sunt marite dar nu mai au puroi, este ragusitiar ganglionii inca se vad. dr. ne-a recomandat sa continuam tratamentul cu klacid 7.5ml/12h (baietelul are 17kg) si liv52 2ml x3ori/zi pana la terminarea flacoanelor. este normal sa ia atat de mult antibiotic si sa nu se vada imbunatatiri in starea lui generala? cate zile de antibiotic se pot prescrie unui copil atat de mic? de ce ganglionii din regiunea cefalica nu se trag dupa antibiotic(cei care nu se mai vad se simt foarte bine la palpare). va rog am nevoie de un sfat urgent. multumesc anticipat
0
18-01-2010, ora 15:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este normal sa folositi atatea antibiotice.
daca sa distruis flora normala din intestin.. o sa aveti mereu probleme cu digestia.. cu imunitatea scazuta.. si cu raceli repetate.
ca solutii va recomand sa treceti numai la tratamente locale.
va cumparati aparat de aerosoli. spalaturi nazale. si aspiratii nazale.. badijonaj aa amigdalelor.
normalizati digestia cu probiotic si tineti regim alimentar corect, fara dulciuri, ciocolata, galbenus ou, sucuri..s.a
mergeti la un medic Homeopat pentu taratament de durata !!!
0
18-01-2010, ora 15:13
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
a inceput sa aiba scaun galben deschis de aseara, pt flora intestinala nu a luat nimic, avem aparta de nebulizari dar dr. a spus ca nu e cazul, badijonaj amigdale cu ce solutie? despre ganglioni ce parere aveti?
0
18-01-2010, ora 15:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele se badijoneaza cu sol.Lugol.. se prepara in farmacie.
sau cu ceva preparat acasa( 1 lingurita miere de albini+ 2 pic de alcool iodat + 3 pic de vit A uleioasa !!!!
despre ganglioni.. nu pot sa zic nimic.. arata o inflamatie locala.. dar in timp se pot retrage !
daca nu se retrag in 3 luni.. e mai complicat.. poate se merita scos si dat la analiza !
0
18-01-2010, ora 15:21
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
multumim mult pentru raspunsurile dvs. as dori sa ajung cu el in Bucuresti la spitalul Grigore Alexandrescu la dl. dr. Orasanu si la dna dr. Toader. considerati ca mai este cazul sau sa caut un medic homeopat bun aici in Buzau?
0
18-01-2010, ora 15:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa.mi asum aas raspundere.
nu am vazut copilu.. e greu sa stiu cat de grav este si ce riscuri sunt.
Dvs. decideti care este urgenta deplasarii si ce tratament se impune acum.
0
29-01-2010, ora 12:33
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
am fost la bucuresti si a facut operatie de polipi luni. marti a facut 37.5 C a mancat f f f bine, miercuri nu a mai facut temperatura a mancat bine dar joi a inceput sa faca febra 38.3 - 39.3 ce nu scade sub 37.5 plange ca-l doare gura si ochii, nu vrea sa manance nimic doar ceai bea, tuseste, nasul infundat, urina deschisa la culoare cu miros puternic de medicamente. ca medicatie luam liv52 4ml x 2ori/zi, luivac 1cp/zi, rinonef-t 2pic x 2ori/zi. de joi seara am inceput sa-i dau klacid 7.5ml/12ore. nu mai stiu ce sa-i fac. rog un sfat
0
29-01-2010, ora 13:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este o viroza.. peste interventiea suferita
trata.ti ca o viroza.. cu multe licjide si tratamentul administrat
desfundati bine nasul.. cu ser Efedrinat sau alceva ce aveti..
0
29-01-2010, ora 16:11
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
am fost la medic orl cu el si a spus ca are otita seroasa si amigdalita pultacee. avem ca tratament pt nasuc un preparat cu dexa+genta+ser efedrinat+sf, CEFACLOR 5ML/12H, SUMETROLIM 6ML/12H, EURESPAL 5ML X2ORI/ZI, LIV52 4ML X2ORI/ZI, IBALGIN 5ML X2ORI/ZI, PREDNISON AZI 2TB DE 5MG, MAINE SI POIMAINE 1/2TB DIMINEATA SI SEARA si pentru 2 zile dexa 1/2f im seara. a spus ca are o complicatie urata ce e de internat. credeti ca e prea mult pt un copil de 2 ani? am terminat antibioticul (klacid 7.5ml/12h) vinerea trecuta
0
30-01-2010, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru o complicatie Urata.. NU e nimic prea mult !
doar trebue sa iasa din starea aceasta sau NU..?
de ce nu va.ti internat?
0
12-02-2010, ora 21:16
mihaela dumitrache
Nu este medic/terapeut
mihaela dumitrache
buna ziua ! am un baietel de 4ani si 4 luni, operat de polipi pe 18 ian.2010. in urma unui diacnostic de otita seroasa.la doua saptamani de la interventie copilul acuza dureri de ureche si plange atunci cand sufla nasul, , trosnindu-i in ureche.la controlul de 10 zile medicul mi-a spus ca e f.bine in ureche.este normal?multumesc!
0
12-02-2010, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca aspectul timpanuli este normal.. atunci eventualele probleme la ureche pot fi depistate prin Timpanometrie !
2. copilul trebue sa sufle nasul separat fiecare parte, una cate una.! in acest caz nu se produce presiune mare ca sa ii pocneasca in urechi.
0
12-02-2010, ora 22:03
mihaela dumitrache
Nu este medic/terapeut
mihaela dumitrache
ce as putea face pana maine sa opresc durerea? i-am dat nurofen 5ml acum 4 ore si durerea a revenit.se pot pune ceva picaturi in ureche?ce picaturi?multumesc mult
0
13-02-2010, ora 08:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru durerea acuta intradevar se poate folosi Nurofen la 4 sau 6 ore.
Desfundat nasul cu ser. efedrinat sau olynth
sol. auriculara ( incalzita ) 5 pic in ureche + un saculet de sare calda deasupra de satata asa 10 minute.. dupa care uscat interiorul urechii cu uscatorul de par.
0
15-02-2010, ora 12:02
mihaela dumitrache
Nu este medic/terapeut
mihaela dumitrache
buna ziua domnule doctor!am urmat intru totul indicatiile dumneavoastra si durerile au incetat abia a doua zi dimineata. am mers cu copilul la camera de garda de la spitalul de copii GRIGORE ALEXANDRESCU DIN BUCURESTI unde a fost vazut de un medic si mi s-a spus ca are otita la urechea stg.totusi eu nu gasesc o explicatie si nu m-a lamurit nimeni DE CE FACE OTITA copilul meu atat de des.?mis-a dat sa-i fac un exudat nazal. oare ar putea fi vorba de un virus sau de o bacterie care produce aceasta boala?
este ferit de curent si de frig mai ceva ca un ou de gaina.va multumesc!
0
15-02-2010, ora 13:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cea mai frecventa cauza a otitelor.. este inflamatiea mucoasei nazale care se transmite si la trompa lui eustachii.
trebue sa aveti grija de respiratia nazala, sa sufle corect nasul( una cate una.. fiecare parte a nasului)
Adaugă un comentariu / răspuns
90 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •