Adenoidita - fetita 4 ani

26-11-2012
Ancasav
Nu este medic/terapeut
Ancasav
Buna seara,

am o fetita care in general este foarte sanatoasa, cu exceptia primaverii si a toamnei cand saptamani in sir ne chinuim cu raceli repetate. Anul acesta in primavara a facut un rosu in gata care ulterior s-a transformat in pneumonie interstitiala si otita seroasa. I-a trecut pneumonia dar a ramas cu o otita 'ascunsa' care a fost tarziu depistata ca fiind purulenta, moment in care a trebuit sa-i facem punctie. Rezultatul secretiei din ureche - streptococus pneumoniae, si tratament cu rifampicina (la care era sensibil streptococul). La inceputul lui mai am scapat de raceli.
In septembrie i-am facut tratament cu bronchovaxom iar de la jumatatea lui octombrie este in permanenta racita. La fel, a inceput cu rosu in gat, dupa care s-a transformat in pneumonie interstitiala de care am scapat din nou cu rifampicina acum 1, 5 saptamani. Deoarece a ramas cu o tuse seaca, i-am facut un control ORL, si ni s-a spus sa-i curatam bine nasul. Zis si facut. Nasomer + vibrocil+colargol (de 3 ori pe zi). De vineri seara, cu tot acest tratament de curatare inceput cu 7 zile inainte, are nasul infundat. I-am pus ceapa taiata langa pat, i-am facut aromaterapie cu ulei de pin, i-am facut si aerosoli doar cu ser fiziologic, aspiratie cu batista bebelusului. Nu i s-a desfundat decat foarte putin nasul. Bineinteles ca i s-au dus secretiile in gat si acum tuseste. Azi dimineata am fost cu ea la medic ORL-ist, a fost diagnosticata cu adenoidita si otita seroasa in ambele urechi. I s-a luat si un exudat nazal astazi.
Cat este treaza starea ei de spirit este foarte buna, dar noaptea se chinuie sa doarma si sincer nu stiu ce sa-i mai fac sa-i usurez respiratia.
Mentionez ca in perioadele cand nu are nasul infundat, nu sforaie, nu doarme noaptea cu gura deschisa si respira doar pe nas.
Si, bineinteles, merge si la gradinita. :)

Ma puteti ajuta? Va multumesc mult!
5 comentarii
0
26-11-2012, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in aparatul de aerosoli se poate adauga cate 3- 4 pic de ser. efedrinat...sau bixtonim.. pentru a desfunda nasul.
in rest faceti totul corect ( aspiratii, spalaturi nazale, aromoterapie..s.a
0
26-11-2012, ora 20:48
Ancasav
Nu este medic/terapeut
Ancasav
Va multumesc mult!
0
27-11-2012, ora 08:54
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Va recomand sa folositi pentru aromaterapie solutia de uleiuri esentiale Hapciu-Usurarea respiratiei, cate 5 picaturi, in vasul cu apa al lampii de aromaterapie, sau pe pot pune 3 picaturi in aparatul de aerosoli. Pentru tuse un sirop foarte eficient este Plantusin Forte, 3 lingurite pe zi. Ar fi foarte bine sa-i faceti un tratament pentru cresterea imunitatii cu comprinate Vitaminizant cu macase si catina, 3 cpr. pe zi si sirop Imunitate, 3 lingurite pe zi, timp de o luna.
0
27-11-2012, ora 11:04
Ancasav
Nu este medic/terapeut
Ancasav
pt MedicFares:
va multumesc pentru indicatii - o sa le iau in considerare.
0
27-11-2012, ora 12:00
adina_986
Nu este medic/terapeut
adina_986
Buna ziua!
fetita mea care are 2 ani este programata peste 2 zile pentru operatia de polipi. De un an asteptam momentul asta dar raceste mereu si nu mai reusim. Acum inca nu este racita(nu are gatul rosu), dar este putin infundata si tuseste foarte rar. ii dau sirop homeopat Stodal pentru tuse.O putem opera peste 2 zile/?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •