Afectiune a cailor urinare | Forumul Medical ROmedic

Afectiune a cailor urinare

118 comentarii 1 2 3 4
0
25-02-2021, ora 07:26
Sira
Nu este medic/terapeut
Sira
Va spun sincer ca am din vara starea mea s a agravat am doar 26 de ani. Eu si iubitul meu avem certuri dese pe tema aceasta. Da am usturimi jos ma ia din senin. Dupa 7 zile de antibiotic apar iar aceste usturimi noaptea merg o data la baie sau dimineata ma trezesc la 5 deoarece lucrez doar sc 1. Nu suport ovulele sau cremele am incercat si dmna doctor a tipat la mine ca sunt prima care pateste asa ceva. Pana acum 2 luni la venirea menstruatiei prezentam dureri de burta spate sani. Acum ma ustura vaginul f rau. Am seri ai zile daca am treaba in oras si nu reusesc sa beau apa si vezica mea e plina cand ajung acasa si urinez ma ustura rau si nu inteleg de ce. Stau mereu cu frica va spun sincer de aceste dureri. In timpul actului nu e mereu durere dar uneori dupa acest act sexual incep dureriile. Nu mai suport decat cu uractiv cand am aceste dureri iar uractiv. Si nospa.am fost la ginecolog si mi a recomandat sa merg la bucuresti eu sunt din BRasov. Ca la analize nu iese nimic am facut si urocultura microbilogica toate sunt curate. Acum o luna la un medic ginecolog am iesit plangand tipiand la mine ca nu am nimic ginecologic. Saptamana aceasta am day de un emdic super ok care m a ascultat si primul lui cand a fost CI. Sunt niste dureri care apar cand imi e lumea.mai draga din senin si din acest motiv evit si contactul sexual. Imi este teama sa merg la baie uneori. Sper sa.ma intelegeti.
0
11-03-2021, ora 13:18
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Buna Sira!
Te inteleg perfect, si mie imi este teama sa merg la baie si am avut si eu o perioada dificila cu sotul meu asta pentru ca eram non stop nervoasa si anxioasa.
Nu stiu ce sfat sa iti dau, eu am facut doua cistoscopii in ultimele luni, vreo 12 uroculturi si sumaruri, si N analize ginecologice, plus ecografii, CT-uri samd. Cu toate acestea nimeni nu mi-a scris negru pe alb ca as avea CI, de altfel nu am niciun diagnostic clar ci doar orbecai prin diferite tratamente sperand sa imi revin.
Am inceput sa fac instilatii vezicale cu Cystistat, am facur una pana acum si cred ca pot spune ca sunt mai bine dupa prima tura. Trebuie sa fac minim 10 si sper sa fiu din ce in ce mai bine.
Beau foarte multa apa, undeva la 3l pe zi, incerc sa gasesc si vad partea buna in toate lucrurile care ma inconjoara si incerc sa mananc sanatos.
Eu mai iau Renostim si Sunvert la recom.medicului.
Problema cea mare este ca pe mine vara ma iau crizele foarte tare, iarna e suportabila durerea insa vara este ingrozitor si ma gandesc cu frica la vara ce sta sa vina.
M-am gandit sa merg si la un homeopat bun, dar inca nu sunt convinsa ca ma poate ajuta.
Poate ar fi bine sa vii la Bucuresti pentru analize amanuntite.
Ai avut vreodata infectie urinara care sa iasa la urocultura? Sau pur si simplu au inceput usturimile din senin, fara sa iti iasa un anume microb la analize?
Capul sus, trebuie sa existe un tratament care sa te amelioreze.
0
11-03-2021, ora 13:40
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Sira, ai facut vreodata analize de mycoplasma si ureaplasma? Daca nu, ar tb sa le faci.
Nu ies la analize normale de gineco si nici la urocultura insa pot da simptomele indicate de tine.
Eu le-am facut si mi-au iesit negative, dar poate tu le ai si se pot trata si scapi de chin.
0
13-09-2021, ora 11:31
Remiel Allesteiler
Nu este medic/terapeut
Remiel Allesteiler
Anonim12345678912 cum as putea lua legatura cu Dr Stoica? Are un cabinet anume in spital? Cum pot ajunge la el?
0
13-09-2021, ora 12:03
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Pe dl.dr. Stoica Robert il gasiti la Regina Maria in Bucuresti. Din ce stiu este si la spitalul Fundeni insa nu stiu care este procedura la stat pentru a ajunge la dumnealui.
Eu am fost la privat, la Regina Maria si v-as recomanda la fel in prima faza pentru primul consult, ulterior poate va spune cum puteti face sa continuati investigatiile la Fundeni.
0
15-09-2021, ora 18:59
meseriee85
Nu este medic/terapeut
meseriee85
Buna ziua. Anonim12345678912 ce ai rezolvat la domnul Geavlete ? multumesc mult.
0
15-09-2021, ora 19:02
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Mi-a dat tratament pentru ca mi-a spus ca am o iritatie la baza vezicii. Simptomele mi s-au ameliorat. Acum sunt gravida si am zile in care nu am niciun simptom neplacut si zile in care am mici disconforturi care dureaza de la cateva minute la 1-2 ore maxim.
0
15-09-2021, ora 19:41
meseriee85
Nu este medic/terapeut
meseriee85
Dar ai facut din nou cistoscopie la dansul ? a exclus cistita interstitiala ? multumesc mult.sarcina usoara
0
15-09-2021, ora 20:03
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Da, am facut cistoscopie in NBI. Mi-a explicat ca are un aparat cistoscop cu lumina nbi care vede si in peretii vezicii si mi-a spus ca nu am leziuni Hunner ci ca am o iritatie cronica, asa s-a exprimat. Eu am avut si infectii urinare acum multi ani si am scapat foarte greu de ele si mi-a zis ca am ramas cu aceasta iritatie la gatul vezicii urinare. Dar tot un fel de CI este doar ca nu am leziuni Hunner insa stratul gag al vezicii este diminuat in zona respectiva.
0
15-09-2021, ora 20:29
meseriee85
Nu este medic/terapeut
meseriee85
Multumesc mult.Intreb, deoarece si eu am pb de cateva luni ( eu sunt barbat am 36 de ani ).Au aparut dupa o operatie la glanda hipofiza, am ramas cu diabet insipid, f multe urinari, uneori fortari si f. mult stres.La mine, initial, dupa ce urinam ma simteam bine 20-30 de min, apoi iar apareau senzatiile de urinare usor, usor, le resimteam practic undeva in uretra spre partea finala (capul penisului parca aveam picaturi ramase acolo ).In timp lucrurile s-au agravat f rau in sensul ca desi merg la toaleta de f multe ori, desi golesc tot (s-a verificat asta ) am dureri si usturimi si cateodata chiar senzatii mai mari de a urina decat la inceput, desi am golit tot.Plus ca am dureri la toata musculatura planseului pelvin si mai am si arderi de vezica dar cele mai mari simptome practic le am, repet, in uretra parca as merge mereu la baie si cu cat merg mai mult cu atat devine parca mai rau.Am fost la domnul Manu Marin si dansul a spus ca nu pare a fi cistita ci mai degraba o pb cu planseul pelvin si o problema cu nervii, dar sincer nu sunt convins.Am tot citit despre asta in special pe forumuri din afara si chiar imi e teama de aceasta cistita.Din ce inteleg, tu ai fost si la dl Manu si dl Stoica si dl Geavlete ? pe care l-ai recomanda?
Cu respect !
0
16-09-2021, ora 21:58
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Da, am fost la dl dr Stoica, la dl prof dr Geavlete si la dl dr Manu. Eu am urmat in paralel si tratamentul de la dl prof dr Geavlete si de la dl dr Manu. La dl dr Manu am facut instilatii cu Cystistat si terapie pelvina pentru ca si mie mi-a spus ca e tot o problema musculara de planseu pelvin. Am facut cistoscopie si la dl dr Manu si nu mi-a zis ca am CI pentru ca vezica arata f bine. De altfel niciun dr nu mi-a dat negru pe alb ca am CI, mai mult un sindrom uretral/sindrom algic pelvin, doar dl prof dr Geavlete a vazut acea iritatie pentru care mi-a dat antibiotic, antiinflamator, antispastic si inca ceva pe baza de plante, dar per total tot in zona asta s-au invartit diagnosticele. Medicamentul pe baza de pante de care mentionam este tot pentru refacerea zonei perineului. Din ce descrieti dvs este da, o pb de planseu pelvin. Sa stiti ca fac parte din foarte multe grupuri de sustinere din SUA pentru aceasta boala CI si 85% din suferinzi au pb cu planseul pelvin, iar un tratament pe aceasta zona aduce mari imbunatatiri. La barbati este f f rara aceasta boala asa ca eu zic sa mergeti pe mana dlui dr Manu, este un profesionist.
Eu din fericire trec printr-o perioada in care ma simt bine, poate fi si de la sarcina, toti medicii mi-au spus ca e f benefica pt ca reface tot organismul la femei. Insa am simtit rezultate pozitive si dupa tratamentele urmate doar ca tb sa te tii de ele mereu pentru a avea efect tot timpul; eu cu sarcina nu m-am mai putut tine de ele insa planuiesc dupa ce nasc sa reiau terapiile mai ales la dl dr Manu pentru ca sunt non invazive si fara efecte secundare.
Va doresc multa sanatate!
0
16-09-2021, ora 22:07
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Eu in disperare de cauza, am luat toate tratamentele recom de medicii la care am fost :)).Ba si in plus de la mine putere ce gaseam prin plafar si pe la naturiste. Nici nu stiu care a functionat, cert e ca ii pot recomanda din suflet le oricare din ei, sunt urologi de top in tara noastra si cu aplecare spre bunastarea pacientului.
Am facut si vaccin Strovac de infectii urinare desi nu imi iesea ca am, doar ca dl dr Stoica mi-a zis sa il fac preventiv si parca sa zic ca si ala mi-a facut bine. Dupa vreo 2 sapt de la el mi-au incetat mult din usturimile de pe uretra. Oricum pb mea este strict legata de zona uretrei, uneori chiar si in zona intima feminina. Orice durere, usturime, disconfort, senzatie de intepaturi, de urinare, de presiune, eu toate le simt fix in uretra, eu in vezica nu simt nimic. Chiar si cand e plina, pe mine tot uretra ma doare si peretii interni din zona intima.
O intreaga nebunie.. multi dr mi-au zis ca e de la cap, putini m-au crezut si m-au inteles.
0
16-09-2021, ora 22:12
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Ca informatie, dl prof dr Geavlete este f f scump, eu nu mi-as permite pe perioada f lunga sa merg non stop la dumnealui, iar pasiunea lui raman pb renale si mai putin cele vezicale.
Asa ca eu totusi prin comparatie v-as recom pe dl dr Manu, el este mai aplecat asupra acestor pb. Plus ca are la clinica toate tratamentele de care puteti beneficia.
Si dl dr Stoica este aplecat asupra acestor pb insa eu gaseam foarte greu loc la dansul, iar la stat nu am putut niciodata sa ajung la el. La privat nu avea toate terapiile pe care le are dl dr Manu la cabinet asa ca mie mi-a fost mai comod sa merg undeva unde pot beneficia de intreg tratamentul.
0
16-09-2021, ora 22:22
Remiel Allesteiler
Nu este medic/terapeut
Remiel Allesteiler
Meserie85, totusi ati modificat ceva in alimentatia dumneavoastra?
0
16-09-2021, ora 23:07
meseriee85
Nu este medic/terapeut
meseriee85
Anonim multumesc f mult pentru informatii.Ce ai primit de plante pentru refacerea planseului pelvin?O sa merg pe mana Domnului Manu.
Remiel am incercat cu dieta dar pare ca nu influenteaza mai deloc simptomele.
0
17-09-2021, ora 07:57
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Cu placere. Sunvert am luat, pe prospect scrie ca e f bun si pentru prostata. Dar vedeti ca se ia pe termen lung - 6luni minim, 1 capsula * 2/zi. Si daca aveti diabet nu stiu daca puteti lua, dar va interesati.
Nici la mine dieta nu face minuni, doar ma feresc de cafea, alcool si iute, in rest pot manca orice fara sa observ imbunatatiri sau inrautatiri ale situatiei.
0
02-12-2021, ora 21:33
Amyral
Nu este medic/terapeut
Amyral
Bună seara, tuturor! Îmi pare rau ptr suferința voastră, mai ales ca o simt și eu pe pielea mea. Din păcate, traversez o perioada f grea. V am descris mai sus câte tratamente am.incercat, care m au și ajutat dar doar pe o perioadă determinată. Va scriu acum, în speranța că va ajuta, de 5 zile am făcut injectare cu botox pe uretra și vezica cu 50ml. Crizele s au ameliorat însă sper ca ma va ajuta mai mult. Concomitent fac instalații în vezica și tablete de bețigașe și gabapentina. Aștept reacții, dacă aveți noutăți. Sănătate tuturor!
0
02-12-2021, ora 22:27
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Buna Amyral, unde ai facut aceste injectii si instilatii?
Multa sanatate si sper sa te simti cat mai bine curand.
0
02-12-2021, ora 22:48
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Ce sunt acelea tablete de betigase?
0
02-12-2021, ora 22:55
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Amyral dar daca ti-au facut bine instilatiile din Ungaria de ce nu incerci sa continui cu ele - 1 pe saptamana.
Adica ce vreau sa spun este ca suntem toti constienti ca din pacate nu se vindeca aceasta boala ci doar intram in remisie si ma gandesc ca daca iti era bine cu acel tratament poate reuseai sa il continui
Ai retentie urinara de la botox?
Tu ai si leziuni in vezica sau este non-ulcerativa?
Te imbratisez!!
0
02-12-2021, ora 23:00
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Eu acum am 31 sapt de sarcina acum si cand sta bebe jos pe vezica am dureri si frecventa si urgenta. Uneori parca am un telefon pe vibratii in uter si in vezica asa simt. Doctorul zice ca e normal insa mie tare mi-e teama sa nu fie simptome noi de CI. Ma gandesc cu frica la faptul ca tb sa nasc prin cezariana si o sa am cateter vreo 12-24h.. sper sa nu revin acasa cu crize de CI. Si sper sa am o perioada linistita asa cum doresc fiecaruia cu CI. Numai cine are boala stie ce inseamna si prin ce treci, restul nu pot intelege.
0
02-12-2021, ora 23:19
Amyral
Nu este medic/terapeut
Amyral
Da, e o afecțiune f grea.
Deci, am precizat ca eu continui și instalațiile din Budapesta dar nu ma mai ajuta. Aceasta boala se autoimuna. Se obișnuiește cu fiecare tratament.
Tableta e: bețigașe, m a corectat telefonul.
Tratamentele le fac la dr Rad Marcel, clinica IQ medica
0
03-12-2021, ora 14:28
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Am inteles acum. Off, chiar imi pare rau ca nu te mai ajuta nici instilatiile :(. Da, este ingrozitoare boala asta, parca are propria personalitate si se razvrateste atunci cand ti-e lumea mai draga sau cand incepi sa te simti mai bine. Te face cu capul efectiv..
Eu nu cred ca la mine e pe fond autoimun pentru ca nu am nicio alta boala autoimuna, plus ca am o imunitate de invidiat dintotdeauna, cred ca la mine e baza hormonala pentru ca este foarte influentata de menstruatie, sarcina, fluctuatii hormonale, stres, etc..
0
23-03-2022, ora 14:38
meseriee85
Nu este medic/terapeut
meseriee85
Buna ziua.
Pana la urma eu am aflat ce am boala am, Marion (obstructie de col vezical ) si probleme cu planseul pelvin.Nu am cistita interstitiala. ----------*

(*modificat de admin)
0
02-06-2022, ora 23:19
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Si cum ati reusit sa aflati acest diagnostic?
Ati inceput tratament in acest sens, sunteti mai bine?
0
06-06-2022, ora 21:13
Cezara77
Nu este medic/terapeut
Cezara77
Mai e cineva care are doar dureri abdominale? Se accentuează după urinare. Nu știu ce să mai fac. Am fost bine o perioadă, dar acum iar...
0
14-05-2023, ora 19:57
gabriela169
Nu este medic/terapeut
gabriela169
Bună ziua și eu am o problema din Noiembrie anul trecut am mari dureri de abdomen și arsuri am fost la diferiți Doctori dar nu mia dar nici unul un răspuns corect cam ceas avia!An ianuarie am făcut un control ginecologic unde mia găsit o infecție urinara mia dat sa eau Ovule polygynax 6 seri sa introduc an vaginita și sa continui cuSoftigyn 6 zile dar nici un rezultat acum am făcut din nou la un Urolog an Timisoara dar nu se vede nimic rău dar eu am aceleași dureri și arsuri an burta mai mult pe partea dreapta pana sub coasta și durerile se muta când an jos când an stanga am făcut su urocultura și mia esit bine Urologul mia recomandat medicamentul Sunvert 3 luni le eau de o luna dar nici o schimbare nustiu ce sa mai fac !Ami poate recomanda cineva un tratament mai bun dacă este cineva an cazul meu?
0
17-05-2023, ora 21:13
gabriela169
Nu este medic/terapeut
gabriela169
Bună siara am scris problema mea care o am dar nu am primit nici un răspuns rog ceia ce-mi citesc problema care o am eu și cei care trec prin asa ceva să-mi scrieți ce as mai putea lua acum eau an continuareSunvert ce mi la recomandat Urologul dar nici un rezultat am aceleași dureri la burta și arsuri ear mereu se muta arsurile când pe partea dreapta când pe stânga nustiu ce sa mai eau va rog să-mi recomandați ceva cei cu brobleme care le am și eu va mulțumesc și aștept un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns
118 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •