Ajutati-ma! nas înfundat, urat mirositor, uscat si sforait

13-05-2018
Yese
Nu este medic/terapeut
Yese
Buna ziua ! De 2 ani ma confrunt cu nas înfundat, urat mirositor, uscat si sforait. Am făcut radiologie si rezultatul a fost : îngroșarea mucoasei sinusurilor maxilare bilater, aspect cronic.Reducerea transparenței regiunii etmoidale dreapta.Transparenta in limite normale a sinusirilor frontale si a proiecției sinusului sfenoidal. Am mers la medic si mi sa dat sinupret, nostamine picături, aerius si mometazona furoat însă nici o ameliorare.Va rog sa ma ajutati nu stiu ce sa mai fac cu mirosul care este foarte urat si deranjant pentru cei din jur( am observat ca la frig mirosul devine mai puternic) plus ca nasul nu respiră corect.Ce sa fac ? Mulțumesc
5 comentarii
0
13-05-2018, ora 11:51
Yese
Nu este medic/terapeut
Yese
Va rog sa nu treaca neobservată problema mea, sunt disperată
1
13-05-2018, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine sa te vada un medic ORL din clinica ORL
poate e necesara o internare, punctii sinusale sau tratament chirurgical in nas
0
13-05-2018, ora 15:44
Yese
Nu este medic/terapeut
Yese
Multumesc.Am fost si trebuie tratament chirurgical ( deviere de sept ).Dar până atunci mi sa recomandat bistonim 7 zile si apa de mare.Credeti ca este ok pentru mirosul din nas doar apa de mare sau imi recomandați si altceva ? Multumesc mult !
0
13-05-2018, ora 17:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 miros in nas poate fi. de la un corp strain in nas.. si un medic ORL vde asta
2 de la o infectie odontogene.. infectie dentara sus sub sinus care perforeasa si face o sinusita purulenta se vede la radiografie
3.e la un reflux gastro esofagian si purtator helicobacter... se nvstigheaza la gastrologie
0
15-05-2018, ora 20:08
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Pana la operatii sau alte tratamente de specialitate va recomand picaturile nazale pe baza de uleiuri aromatice din menta, eucalipt si anason, Rhinoil de la TIS farmaceutic ! Eu i-am mai adaugat vreo 10-15 picaturi de ulei de menta ( de uz intern) pt ca aveam nasul foarte infundat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.