Ajutati-mă .. sotia mi-a spus ca vrea sa divorteze

07-11-2018
Familist
Nu este medic/terapeut
Familist
Buna seara!! Am 37 de ani sunt casatorit de 10 ani si am 2 copii...o fata de 5 ani si un baiat de 10...de profesie sunt ospătar. Dupa cum probabil stiti viata de ospătar nu este chiar ușoară in romania si se muncește mult peste program tarziu in noapte. Adica am pierdut ceva nopti sincer sa spun..dar nu asta este problema..sotia mea in urma cu ceva timp mia spus ca vrea sa divorteze pe motivul ca a suferit mult timp cat eu am fost la munca..specific ca am fost si plecat din tara pentru 3 luni...dupa ce am revenit din voiaj relatia noastra nu a mai fost aceași..eu o iubesc ft mult si vroiam sa stau mereu cu ea dar muncind 6 zile pe saptamana nu prea aveam timp..ea vroia sa iasa mereu cu fetele si nu am avut nimic impotriva chiar am iesit si eu cu ele...dar am facut niste crize de gelozie si a ieșit urat. Am înțeles ca nu se simt bine in preajma mea si am renunțat sa ai mai spun sa ies cu ea si prietenele ei...Am avut o discuție serioasa cu ea si mia spus ca nu mai vrea sa fim impreuna pentru ca nu ma mai iubeste ca la inceput si vrea sa fie libera si independenta..mia spus ca trebuie sa ma mut pentru ca ea nu mai simte dragostea de acum ceva timp si nu are rost sa continuam. Cum vam spus eu o iubesc tare mult si nu asi vrea sa fac pasul ăsta tinant cont ca avem si doi copii.. Nu am suspiciuni ca ma inselat sau are pe cineva...ce ar trebui sa fac? De fiecare data cand incerc sa vorbesc cu ea si ai spun ca eu vreau sa continuam relatia nu imi da nici o șansă...spune ca nu asi putea sa o fac sa ma iubească. Ajutati-mă va rog cu ceva sfaturi...
9 comentarii
1
07-11-2018, ora 19:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O femeie cu 2 copii nu divorteaza pentru ca nu mai simte fluturii iubirii in stomac. Stati de vorba serios cu ea si aflati motivele pentru care vrea sa se desparta. Incercati sa eliminati acele motive. Poate ar fi bine sa mergeti si la consiliere de cuplu o perioada daca vrea si daca sunt fonduri.
0
07-11-2018, ora 20:09
Familist
Nu este medic/terapeut
Familist
Multumesc doamnă..am sa mai incerc. Chiar vroiam sa ai propun consilierea..
0
07-11-2018, ora 22:12
Familist
Nu este medic/terapeut
Familist
Daca se mai pot pareri sau sfaturi va rog sa le postati!
1
08-11-2018, ora 16:26
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
De obicei când avem anumite nemulțumiri avem impresia că partenerul le știe, că ne citește gândurile și simte ce ne nemulțumește. Nu e chiar așa, e nevoie să-i spui clar, concis ce anume dorești. Încercați într-o zi când e calmă, liniștită, s-o invitați undeva, în afara casei, într-un mediu relaxant și vedeți ce anume o neliniștește. Cereți-i argumente, fără să o învinovățiți și găsiți împreună rezolvare la problemele care o preocupă. Dacă nu reușiți singuri, mergeți la consiliere de cuplu.
1
08-11-2018, ora 21:39
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ce inseamna "am facut niste crize de gelozie"?
Daca accepta ar fi util sa afli mai multe despre ceea ce simte, in cadrul unor sesiuni de terapie de cuplu
Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
10-11-2018, ora 15:32
Familist
Nu este medic/terapeut
Familist
Am avut o discuție serioasa si nu vrea cu nici un chip sa facem ceva pentru a ne salva relatia...imi spune ca de ceva ani se gandeste sa divorteze dar a facut compromisuri si acum sia facut curajul sa ne oprim. Iam spus ca vreau sa mergem la terapie de cuplu si ma refuzat...din vina banilor a argumentat ea. Eu vreau sa lupt pentru noi dar vad ca este hotărâtă...ce sa fac? Sa o las un timp sa se mai gandeasca?
1
10-11-2018, ora 17:54
Psihologie, București
De obicei problemele în cuplu nu apar dintr-o dată. Apar tot felul de semnale de avertizare că se întâmplă ceva, dar noi de obicei nu le observăm, sau deja le vedem când situația a scăpat de sub control.
O femeie cu doi copii nu se gândește la divorț decât după ce a ajuns la capătul răbdării. S-ar putea să existe și alte motive pentru care vrea să divorțeze nu neapărat faptul că petreceați mult timp la muncă. Timpul petrecut împreună trebuie să fie calitativ, nu cantitativ.
Nu forțați discuțiile, lăsați-o să se mai liniștească, comportați-vă în așa fel încât să nu fie nevoie să vă reproșeze ceva, invitați-o eventual peste câteva zile în afara casei, într-un mediu relaxant, amintiți-i momentele frumoase petrecute împreună, discutați despre copii, despre ce soluții să găsiți să vă faceți viața mai frumoasă. Aduceți-i dovezi că o iubiți la fel de mult ca la început și că e importantă pentru dvs. Femeile au nevoie să afle că ocupă un loc în inima bărbatului, dar nu numai atunci când vor să plece.
Succes!
Nu se poate să nu reușești dacă îți dorești cu adevărat. Dacă simte că te-ai schimbat, fii sigur că va accepta și consilierea de cuplu.
1
10-11-2018, ora 18:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ajutati-o in treburile casnice. Si asta poate fi un motiv pentru care sa vrea sa divorteze.
0
10-11-2018, ora 18:11
Familist
Nu este medic/terapeut
Familist
Va multumesc!! O sa va ascult sfaturile...chiar imi doresc sa fim un cuplu cum trebuie...am sa fac tot ce imi sta in putinta...
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.