Ajutati-ma - atacuri de panica

27-12-2018
Elisabeta 82
Nu este medic/terapeut
Elisabeta 82
Buna seara, am o problema din luna septembrie am niste atacuri de panica care nu stiu de la ce le-am făcut și de atunci situația sa înrăutățit ma simt din ce in ce mai rau am facut toate analizele inclusiv ct toate sunt bune, am ajuns la psihiatru si ulterior mia dat medicamentatie adica Seroxat, Anxiar și Trittico dar nici cu astea nu ma simt bn dorm toată ziua nu stiu ce sa fac daca puteti sa ma sfătuiți ce sa fac si unde sa merg
6 comentarii
1
27-12-2018, ora 18:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Seroxatul isi face efectul in termen de 2-4 saptamani. Aveti rabdare cu el ca e un medicament foarte bun.
Vorbiti cu medicul daca sunteti prea somnolenta ziua sa va regleze schema de tratament.
Mergeti sa faceti psihoterapie cognitiv comportamentala daca sunt fonduri.
Trebuie sa tineti legatura in permanenta cu medicul psihiatru pina gasiti schema de tratament care vi se potriveste si cu care sa functionati normal.
Sanatate multa va doresc!
0
27-12-2018, ora 18:45
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara
Incercati sa mergeti la un psihoterapeut cu experienta ca sa aflați de ce apar aceste atacuri de panica si ce puteti face ca ele sa dispara
0
27-12-2018, ora 19:13
Elisabeta 82
Nu este medic/terapeut
Elisabeta 82
Am fost dar ma interesa daca este normal sa dorm atât și sa am aceași ameteala
0
27-12-2018, ora 21:28
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Buna seara.
Toate trei medicamentele pe care le luați ar putea da somnolență, în grade diferite. Cel mai probabil este de la Anxiar (pe de altă parte Anxiarul este eficient împotriva anxietății). S-ar putea discuta cu medicul care vi le-a prescris, se pot reduce dozele, se poate schimba orarul de administrare (mai mult seara și mai puțin dimineața). Nu întrerupeți medicamentele brusc. Seroxatul funcționează mai lent (în zile-săptămâni), iar Anxiarul repede (în minute-ore).
În timp, metabolismul se poate adapta și amețeala poate să dispară. Oricum, vorbiți cu medicul,. Dacă nu discută, mergeți la altul :)).

Multă sănătate, și sărbători fericite!
0
27-12-2018, ora 22:17
Elisabeta 82
Nu este medic/terapeut
Elisabeta 82
Am fost la medic mi lea schimbat mia dat doar seroxatul și xanax
0
28-12-2018, ora 10:23
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum v-a spus și colegul meu încercați să mergeți și la un psihoterapeut, întrucât medicația combinată cu psihoterapia dă rezultate mai rapide.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: