Tenosinovita. Deget amortit

27-03-2017
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Bună seara! Am 43 de ani si ma confrunt cu o problema de 2 luni de zile. In ianuarie am dat zăpada si mi-a amortit degetul mare de la mana dreapta.Nu stiu cum.Treptat a început să mă doară. Am fost la 2 dr.ortopezi.Mi-au dat antiinflamatoare si concediu medical. Si orteza cu tija metalica. După 2 sapt.nimic.M-am dus la reumatologie pentru ca deja se urcase durerea pana la umar.Dl.dr.m-a trimis sa fac EMG si ecografie parti moi. La EMG-sindrom de tunel carpian. Ecografia am facut-o unde era mai ieftin si nu a fost pe placul dlui dr. pentru ca mi-a fost facuta doar la incheietura mainii.Tenosinovita.Mi-a dat trimitere pentru fizioterapie si alt antiinflamator. 10 sedinte si nimic.Am refăcut ecografia. De data asta a fost destul de clara.Iata rezultatul artroza la toate degetele mainii si : tendinita focala de tendon al muschiului abductor police drept, tenosinovita de tendon extensor police drept, tenosinovita de tendon extensor deget II la nivel metacarpo-falangian, tenosinovita de grup al tendoanelor flexoare ale degetelor mainii la nivelul canalului carpian, tenosinovita de tendon flexor carpi radialis drept, tenosinovita de tendon flexor police drept si tenosinovita de tendon flexor deget III la nivel interfalangian proximal.
Va rog sa îmi spuneți ce-ar trebui să mai fac?Am luat antiinflamatoare, am facut fizioterapie, sunt in medical din data de 2 februarie si nu imi trece.E amortit. Nu mai am dureri noaptea, dar acum iau Aclexa si Midocalm. De la 1 aprilie ar trebui să ma duc la munca. Toate acele tenosinovite din ce cauza?Unde sa ma mai duc?Ce sa mai fac?Ajutati-ma, va rog!
17 comentarii
0
28-03-2017, ora 09:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise de D-voastra (durere pana la umar) pare a fi vorba mai mult despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, ar fi util un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-03-2017, ora 13:01
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Va mulțumesc pentru răspuns.Ati putea sa-mi mai răspundeți la cateva intrebari?Si toate acele tenosinovite tot din cauza compresiei pe nerv?Si sindromul de tunel carpian tot din cauza nervului median?Credeți c-ar trebui să mă duc la un alt medic ortoped?Sau chirurg plastician?Azi dimineață am făcut 2 injectii cu Diprophos in mana (la baza degetului si la baza, incheietura, mainii) dar degetul e tot amortit si dureros din cand in cand.Sicer, nu stiu ce-ar mai trebui să fac!
Precizez ca in urma RMN-ului am depistat ca am hernie de disc cervicala.
Aștept cu nerăbdare răspunsul dvs.. Mulțumesc.
0
28-03-2017, ora 17:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am precizat in raspunsul precedent:
""Din cele descrise de D-voastra (durere pana la umar) pare a fi vorba mai mult despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, ar fi util un consult clinic la neurochirurg.""""
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-03-2017, ora 17:43
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Mulțumesc frumos.Maine am programare si la neurochirurgie.O zi frumoasa si multa sănătate.
0
28-03-2017, ora 21:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
"La EMG-sindrom de tunel carpian" diagnosticul este pus nu stiu de ce pierdeti vremea cu echografii inutile?
0
29-03-2017, ora 19:34
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Am făcut totul la recomandarea medicului reumatolog.La dânsul am ajuns dupa alți 2 medici ortopezi care s-au uitat pe radiografia mâinii si m-au diagnosticat cu tendinita. Dansul a fost primul medic care mi-a spus : Hai sa mai facem și alte investigații. EMG-ul a fost prima investigație. Dar acolo spunea ca este in stare incipienta. Ca trebuie doar tratament. Abia după ce am mai încercat inca un antiinflamator si fizioterapie si masaj-drenaj m-a trimis la ecografie. Intre timp am aflat ca am și hernie de disc cervicala.
Azi dimineață am fost la neurochirurgie. Iar dl.dr.mi-a explicat clar ca trebuie să ma operez cât mai repede la mana.De fapt, la ambele. Maine ma interneaza, iar vineri ma operează.
Acum mai am câteva întrebări si daca puteți sa-mi răspundeți in seara asta ar fi super.
Trebuie sa ma opereze la ambele maini o data?Voi avea nevoie de însoțitor dupa operatie? Cand ar trebui sa-mi dea drumul acasa?Cat timp nu voi avea voie sa-mi folosesc mâinile?
0
29-03-2017, ora 19:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce operatie vor sa faca? pentru tunel carpian sau pentru hernie de disc?
daca EMG-ul a fost de parere ca este tunel carpian atunci diagnosticul de hernie de disc cervical nu este extrem de important.
EMG-ul ar fi aratat daca problema vine de la nivelul coloanei.
evident daca hernia de disc cauzeaza o myelopatie cervicala atunci este o problema total diferita
0
29-03-2017, ora 20:02
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Imi cer scuze. Pentru tunel carpian.Imi puteți răspunde la întrebările puse in mesajul anterior?Va rog frumos!
0
29-03-2017, ora 21:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
deobicei aceasta operatie se face in anetezie locala sau loco-regionala. la noi operatie se face ambulant, asta inseamna ca pacientii raman ceteva ore in spital. deobicei nu se recomanda operatie la ambele maini deodata pentru ca va fi greu sa va descurcati in viata de zi de zi (cum va spalati, faceti mancare etc?, insa teoretic este posibil daca doriti neaparat).
vindecarea plagii dureaza 12-14 zile. munca fizica grea nu ar trebui sa faceti cam 3-4 saptamani.
0
29-03-2017, ora 21:57
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Mulțumesc frumos pentru rapiditate.Despre acest lucru vorbeam si restul familiei mele.Nu ma voi putea descurca cu ambele mâini operate, (nu are cine să stea tot timpul langa mine) asa ca maine voi discuta cu dl.dr. sa ma opereze mai intai la mâna dreaptă. Si peste 2-3 săptămâni la stânga. Va mulțumesc încă o data si va doresc multa sănătate.
0
05-04-2017, ora 12:55
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Bună ziua! Revin cu alte întrebări la care va rog din suflet sa-mi răspundeți. M-am operat la ambele mâini de sindrom de tunel carpian, vineri dimineață. Am rămas în spital și in week-end pt.ca in timpul operației am sângerat un pic mai mult la mâna stângă. Anestezia a fost generala.M-am externat ieri(din cauza concediului medical)Am ajuns acasa, dar nu mă dimt prea bine. De când am ieșit din spital, am amețeli si capul greu, chiar și cand stau așezata in canapea.Cel mai rau e cand ies din casa.(eu stau la curte).Parca nu reusesc sa-mi gasesc echilibrul.Imi puteti spune, va rog, din ce cauza? Ca tratament iau Ciprinol de 500mg la 12 ore, Zaldiar 1 seara, Famotidina 2/zi, Indometacin supozitoare 2/ săptămână. Am si periartrita scapulo-humerala la umarul drept.Credeti ca e de la tratament?Sau de la operație?Ce-ar trebui să fac?
0
05-04-2017, ora 17:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
probabil din cauza anesteziei, insa fara un examen fizic este greu de spus. ar trebui sa va vada medicul operator
0
05-04-2017, ora 22:45
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Mulțumesc mult pentru răspuns!Il voi suna mâine.
0
06-04-2017, ora 19:49
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Bună seara! Îmi puteți spune, va rog, daca este normal ca degetul mare sa fie în continuare amortit?Cam cat timp ar fi nevoie ca sa-si revină?Sau e posibil sa nu fi reușit operatia?Sa fi fost nervul atat de afectat?Sau poate fi altceva?
0
08-04-2017, ora 11:16
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca problema a persistat vreme indelungata inainte de operatie atunci recuperarea nu este intotdeauna rapida/completa.
sansa de reusita a operatiei este de peste 90%
complicatiile majore sunt foarte rare.
0
08-04-2017, ora 12:51
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Mulțumesc frumos pentru răspuns!Deci, trebuie să am rabdare. Week-end placut!
0
02-05-2017, ora 23:42
Georgeta 43
Nu este medic/terapeut
Georgeta 43
Bună seara! Au trecut aproape 5 săptămâni de când m-am operat si in continuare am aceleași simptome. In plus, degetele IV si V de la mana stanga sunt dureroase cand le folosesc. Acum eu sunt complet derutata.Nu înțeleg!De ce ma doare in continuare degetul mare de la mana dreapta?De ce e amortit?Cand il indoi il simt ca si cum ar fi umflat. Ce-ar trebui să mai fac?Unde sa ma duc?Dr.neurochirurg care m-a operat mi-a spus că ne vedem la control la 2 luni de la operație. Cand m-am dus sa mi se scoată firele nici n-a vorbit cu mine. Nu m-a lasat sa-l întreb nimic.Spuneti-mi, va rog, ce-ar trebui să mai fac!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul