Ajutati ma va rog! am calcat stramb la fotbal

21-11-2018
Darius Berce
Nu este medic/terapeut
Darius Berce
Buna ziua, acum 2 saptamani am calcat stramb la fotbal ( piciorul stang, pe partea stanga ). Durerea a fost destul de mare pe moment mai ales la glezna desi nu parea ca piciorul sa fie umflat. Tin sa mentionez caci nu prea puteam calca pe el deoarece cand il indoiam ma durea ff tare la glezna. Cei de la cabinetul scolii mi au pus o fasa elastica si au zis ca nu este nimic rupt sau fracturat. Pt orice eventualitate m am sus la spitalul de copii din oradea la urgente, mi am facut un film, iar pe film nu se vedea nimic rupt, dar mi au spus ca trebuie sa tin ghips ( atela ghipsata ) 5 zile apoi sa ma duc la medicul ortoped sa vad ce zice.
Dupa aceste 5 zile m am dus la medicul ortoped iar acesta mi a dat jos ghipsul si a zis ca e ok sa mai stau cu el in repaus inca 2 sapt apoi va fi totul bine. ( fara sa fac efort fizic si alte cele )
Azi s a facut o saptamana de cand mi l a scos din ghips, glezna e putin umflata la fel si partea laterala pe care am calcat stramb
Pot calca, dar cand calc ma doare partea latareala care este si putin mai umflata glezna. Tin sa mentionez ca glezna nu ma mai doare ba chiar deloc. Si va mai spun ca pot merge normal fara a schiopata sau alte cele
Am inceput sa ma dau cu crema de cateva zile.
Imi puteti spune va rog ce ar trebui sa fac in continuare deoarece am nevoie sa mi revin pana saptamana viitoare caci am niste meciuei de fotbal importante.
Multumesc!
2 comentarii
0
27-11-2018, ora 10:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de datele personale (varsta, greutate/inaltime, antecedente diverse), dar mai ales de examinarea clinica directa a articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-12-2018, ora 20:21
Darius Berce
Nu este medic/terapeut
Darius Berce
Multumesc pt raspuns
Pai am 48 de kg 1, 70 inaltime n am mai avut antecedente ( e prima oara )
Saptamana trecuta miercuri a trecut termenul de repaus. a doua zi am fost la meciul de fotbal despre care vi am vorbit, am putut juca, desigur nu am fortat tare mult, dar tin sa mentionez ca acum sunt bine, sper sa nu mi se mai intample din nou, voi fi mai atent. :)
Multumesc pt raspuns, respectele mele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.