Ajutati-ma - Nu mai scap de ganduri de suicid

45 comentarii 1 2
0
03-10-2018, ora 22:21
roxxana2018
Nu este medic/terapeut
roxxana2018
Buna eu am acum 30 de ani 1.65 si 56 kg.Si ma lupt cu depresia de 5 ani. Fel de fel de tratamente care aveau efect sa zic 1 an sau 2. Apoi iar ma simteam rau. Si cand zic rau ma refer la amorteli groaznice in cap in maini in picioare, ameteli, pierderi de echilibru, nervi in stomac, agitatie continue etc. Acum am facut perfuzii cu be-uri, calciu vitamina c si continui tratament cu carbamazepina ziua cate un sfert si un anxiar seara iau onelar o past, anxiar o past, zolpidem o past si un sfert carbamazepina...un pic ma simt mai bine
0
06-10-2018, ora 12:38
Ginad
Nu este medic/terapeut
Ginad
Ce mai faci Roxana? Cum te simti? Si eu ma confrunt cu astfel de situatie...nu e usor lucrezi ai un loc de munca. Eu acum nu si mi e greu sa mi umplu timpul trebuie activitate tu cum iti ocupi timpul ce te face fericita cum te regasesti poti sa mi scrii facem schimb de experienta
0
06-10-2018, ora 20:24
roxxana2018
Nu este medic/terapeut
roxxana2018
Lucrez ca barmana si imi e f greu. Ma rog f mult la Dzeu si citesc multe carticele de la biserica. Am stat si internata la psihiatrie 10 zile unde am facut perfuzii cu be-uri si injectii cu b12 plus refen infectabil pt reumatism...am si acum amorteli si zile mai grele dar cred k boala asta trebuie sa te faca la un moment dat sa te obisnuiesti cu ea si sa fi optimist...e trist si greu...
0
07-10-2018, ora 11:06
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Psihoterapie ați încercat ?.
0
07-10-2018, ora 17:48
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Făcând psihoterapie concomitent cu medicația, veți obține rezultate mai rapide.
0
09-10-2018, ora 11:01
roxxana2018
Nu este medic/terapeut
roxxana2018
Mai nou mi-a aparut si ceva in gura asa ca niste afte albe sau ma rog cum se numesc offf...
0
09-10-2018, ora 12:58
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergeți la medic pentru diagnostic și tratament.
0
06-05-2022, ora 12:38
Paulaci
Nu este medic/terapeut
Paulaci
Buna ziua, daca vedeti mesajul va rog sa imi raspundeti si mie. Sufar de aproximativ 5 luni de aceeasi boala. Am fost la medicul psihatru si mi a spus ca e tulburare obsesiv compulsiva insa nu pot lua tratament momentan pentru ca sunt insarcinata. E oribil prin ce trebuie sa trec, sunt si simptome fizice. Astazi mi s au inmuiat picioarele de frica la propriu, am o fantana la doi pasi de casa si tot ce fac toata ziua e sa ma gandesc la cum ma arunc in ea. Cand eram la munca ma gandeam numai sa ma arunc de la etajul 8. Repet, e de 5 luni. Ma mai lasa cateodata gandurile, mai ales noaptea cand ma bag in pat dar in rest sunt atat de puternice incat pe moment chiar cred ca o sa o fac. Sunt 100 %sigura ca o sa o fac. Va rog sa imi spuneti daca exista leac, daca trece cu timpul.
0
07-05-2022, ora 00:37
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu se stie daca trece, ar trebui un tratament totusi, ca mda, s-ar putea sa o faci, dar daca nu poti lua tratament, asta e, e riscant. Si daca o faci pana la urma, o faci si gata, aia e, nu ai fi primul caz.
Ce sa zic, o afectiune din asta trebe tratata cumva, ca daca o lasi asa, chiar s-ar putea agrava.

Si daca zici ca nu iei trat ca esi insarcinata, s-ar putea sa nu mai conteze ce efecte ar avea medicamentele, ca s-ar putea sa nu mai ajungi sa nasti copilul.
Deci pana la urma poti risca sa iei un tratament, discuta totusi cu medicul, sau du-te la altul.
0
08-05-2022, ora 12:25
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Discutați cu ginecologul ce anume puteți lua. Dacă nu vă dă voie medicamente puteți încerca ceva naturist combinat cu psihoterapie.
Nu e bine să stați în starea asta, pentru că și starea emoțională influențează sarcina, nu numai medicamentele.
0
11-05-2022, ora 07:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati psihoterapia pana nasteti. Aveti dreptul la 24 de sedinte pe an cu trimitere de la psihiatru.
0
11-05-2022, ora 10:44
Paulaci
Nu este medic/terapeut
Paulaci
Va multumesc!
0
11-05-2022, ora 10:54
Paulaci
Nu este medic/terapeut
Paulaci
Am fost la doamna psihiatru a doua oara, mi-a spus ca e imposibil ca eu sa fac ceva pentru ca tulburarea obsesiv compulsiva nu se manifesta asa. Sunt mai bine de ieri dar voi face sigur si psihoterapie. Urmeaza, pana atunci ma chinui cu dureri de masele si de cap, orice ar fi sarcina o duc pana la capat.
0
11-05-2022, ora 23:25
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ptr masele la dentist si se rezolva, durerea de cap se ia cu aspirina sau agocalmin.
0
07-06-2022, ora 10:13
Paulaci
Nu este medic/terapeut
Paulaci
Greu
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: