Ajutor! probleme după operația de polipi copil 6 ani

10-07-2018
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Bună ziua!Fetita mea in vârsta de 6 ani a fost operată de polipi in martie anul acesta.Acum, ea respira foarte greu noaptea, este răgușită, vorbeste nazonat si are momente de apnee, somn agitat si sforaie foarte tare.In timpul respiratiei se aude ca si cum ar fi o supapă ce nu se deschide.Am fost la control la alt dr orl.ist pentru a mai cere o părere si ni s.a spus ca este din cauza amigdalelor care trebuie scoase.Noi am înteles ca amigdalele au un rol important si nu ar trebui scoase.Nu stim ce sa facem?Ne puteti ajuta cu un sfat?
9 comentarii
0
10-07-2018, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 un sfat bun cerut la timp valoreaza mult... trebuieau scosi polipii si in aceiasi sedinta de facut rezectia partiala a amigdalelor, asta pastra rolul lor in imunitate dar nu se mia inflamau asa tare
2. faptul ca ati scos polipii si nu ati inteles cauza de ce copilul are amigdalele si polipii mariti.. de ce raguseste.. insemana ca ati traumatizat copilul degeba
3 Cauza (respira foarte greu noaptea, este răgușită, vorbeste nazonat si are momente de apnee, somn agitat si sforaie foarte tare.)
este un Reflux gastro-esofagian din copilarie.., acidul gastric ajunge noaptea in somn pana in gat..si sus pana in rinofaringe
cauza acelui reflux este o Alimentatie total incorecta la cina si dupa cina
4. pun pariu ca este un copil Supra ponderal>>??????
0
11-07-2018, ora 13:41
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Este grasuta insa nu exagerat...cand am vazut ca nu respiră bine am mers la dr..am scos polipii la indicatiile dlui, dar de amigdale nu ni s.a spus nimic.Văzând ca dupa aceasta intervenție au ramas simptomele, am mers la un alt medic pentru a gasi o rezolvare si aici ni s.a spus de problema cu amigdalele.Sa inteleg ca si dvs sunteti de părere că este necesară intervenția pentru scoaterea amigdalelor?
0
11-07-2018, ora 13:44
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Sau ce ne indicati dvs sa facem?Ce pasi avem de urmat?
0
11-07-2018, ora 13:49
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Sau ce ne indicati dvs sa facem?Ce pasi avem de urmat?Precizez ca ieri am făcut si endoscopie nazala, nasul este curat insa amigdalele mărite cu foarte multe secretii la nivelul lor.asta ce am vazut pe monitor, nu stiu daca asa trebuie sa fie sau nu.
0
11-07-2018, ora 14:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da, amigdalele trebuie scoase.. integral sau partial asta decide medicul ORL care opereaza
2. consult la gastrologie.
3 invatam sa alimentam corect copilul
0
11-07-2018, ora 15:15
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Vă mulțumesc pentru sfat!O zi bună si multa sanatate!
0
11-07-2018, ora 18:01
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Subscriu la recomandarile D-lui Dr. Flueraru V.
Apneea obstructiva de somn la copii este cauzata, cel mai frecvent, de amigdalele hipertrofiate. Deci reducerea chirurgicala a volumului acestora se impune. Un factor favorizant al apneei in somn este obezitatea, deci recomand evaluare si consiliere nutritionala. In situatia in care, dupa interventia chirurgicala, simpomele descrise nu dispar in decursul a 2-3 luni, va recomand consult de somnologie care va preciza daca este necesar a se efectua un studiu de somn. Multa sanatate!
0
13-07-2018, ora 00:13
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Vă mulțumesc!
0
26-07-2018, ora 08:37
chaperonerouge
Nu este medic/terapeut
chaperonerouge
Bună ziua!La cererea medicului i.am recoltat fetitei Aslo si Exudatul faringian, ambele sunt bune.Inca nu am ajuns cu ele la medic.Intrebarea este:daca Aslo este in limite normale, mai este nevoie de operatia pentru scoaterea amigdalelor?Luni avem programare la medic.Vă mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: