Polipi vechi, copil 3 ani, anemic.

18-03-2022
nicole@nicolici
Nu este medic/terapeut
nicole@nicolici
Buna. Băiețelul meu de 3 anisori are probleme cu nasul înfundat de la câteva luni, in sensul că nu îi trecea cu nimic chestia cu nasul înfundat, mucii groși și horcaiala. Pe atunci era alăptat exclusiv, acum încă suge des. La 1 an a făcut scarlatina și otita cu perforație de timpan. Am descoperit anul trecut că are polipi, când m-am gândit să cer un consult ORL. Bineînțeles că am încercat și cu diverse tratamente de-a lungul timpului, date de medicul de fam plus ceapa langa pat, vaporub. Medicul de fam și cel pediatru i-au prescris antibiotic în nas de vreo 4 ori. A făcut și un streptococ in gat, tratat cu injectabile, anul trecut. Răcește luna de luna, polipii se măresc, când e racit nu poate dormi, după câteva zile de apariția mucilor apare și tusea. Am încercat și cu aerosoli cu ultrasunete-nimic, am încercat și cu Protargol și Sinupret prescris de orl-istul 1, nimic, și cu Olynth și Nurofen prescris de orlist nr2, iar nimic, ne-am întors la orlist nr 1, a zis sa facem o videofibroscopie, să nu fie ceva in năsuc. Nu am făcut, nu am avut unde. Singura chestie care m-a ajutat de fiecare data când epuizam toate metodele, de 2 ani încoace, a fost lavajul nazal, când bagi ser pe o nară și ies mucii le partea cealaltă. Am fost și la orlist 3, care lucrează la clinica ORL din Cj, ne-a spus că polipii sunt mari, trebuie operat, auzul e afectat 20%, și că are secreții in spatele urechilor.. și că nu am făcut bine că i-am făcut lavaj dar nu as fi putut prin nici o metoda să opresc creșterea lor.
INTREBAREA MEA ESTE: îl pot opera în siguranță la cei 3 anișori, având în vedere că este slăbut și foarte anemic, sau pot evita operatia? Mi s-a spus că se vor pierde cam 100 ml sânge, ceea ce la cele 12 kg ale lui mi se pare destul de mult. Ps: momentan este răcit din nou, horcaie tare, ii dau Sinosan sirop, ser, Nurofen, Olynth, îi scot mucii și cam atât. Operația este programată peste 10 zile dar cred că o aman. Am citit acum ce ați spus despre dulciuri și mancat seara fructe și rezonez cu asta. Mulțumesc anticipat.
5 comentarii
1
18-03-2022, ora 13:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. doar oiperatia la 3 ani.. NU rezolva problema.. polipii cresc la loc pana la 7 ani. daca nu este tratata si cauza care a dus la crestearea polipilor
2. polipii cres din 2 motive UNUL.. alergiile la laptele de vaca, dulciurile cu creme care contin lapte praf. sau DOI.. de la un reflux gastro eosfagian in somn. cand acisul gastric urca si arde tot acolo
3 in concluzie.. un copil Alimentat total gresit dupa 1 an de nasetere. Alapatul excersiv de lung.. a necesitat si regim alimentar din partea mamei...
trebuei schimbat tot in alimenttaie. consult gastrologie
0
24-03-2022, ora 12:38
nicole@nicolici
Nu este medic/terapeut
nicole@nicolici
Buna ziua. Nu am scăpat de muci și secreții prin aspirație, dimpotrivă, au devenit foarte groși, lipicioși și verzui. Ce i-am dat până acum : Sinosun, Nurofen, Virodep, Biosept sirop, Stodal și picături GripStop. Plus secretiile aspirate tot timpul. Am fost la pediatru în Sibiu care i-a prescris Gentamicina + respisun pt aerosoli și antibiotic Xifia. Nu tuseste, nu a făcut febră. Daca secreția este verzuie, înseamnă că e infecție bacteriană? Sincer nu i-aș da încă o dată antibiotic, căci el a mai luat in decembrie injecții cu cefuroxima pt streptococ, iar în ianuarie, Gentamicina și Ceftamil
pentru rotavirus. Și fiindcă auzul e afectat 20%, nu m-aș riscă sa ii dau gentamicina. De asemenea doresc sa vă întreb dacă ampicilina este recomandata pt aerosoli, o recomanda înainte pediatru de la noi din oraș. PS: lapte de vaca nu i-am dat în perioada asta, nici dulciuri sau citrice. Mulțumesc, cu recunoștință.
1
24-03-2022, ora 19:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu recomand tratamente fără sa vad copilul.
Nu se pun antibiotice în aerosoli. Duce la alergi are pe termen lung.
0
17-10-2022, ora 23:10
nicole@nicolici
Nu este medic/terapeut
nicole@nicolici
Buna. Atunci în martie, a avut in nas un pneumococ pe care l-am descoperit si tratat cu succes in aprilie cu Cefort injectabil și dexa căci era risc de mastoidita, el făcând febră după 5 zile cu Zinnat.. Pe perioada verii a fost ok, însă au reapărut problemele. De data asta, din păcate, am uitat că nu se dau antibiotice in aerosoli și am mers pe mana medicului. Alt medic care recomanda antibioticul in aerosol. Ii dau tratament de câteva zile cu Fluimucil sirop, Salbutamol, Montelukast și aerosolii cu Gentamicina. Simptome, febră, muci groși, verzui și mulți, care nu trec( la nara stângă are mai multi muci), și raluri la un plămân.. horcăie in somn și doarme cu gurița deschisă. Dar situația e la fel deși luam tratament de 5 zile. A avut bronșită acum trei săptămâni și a fost tratat cu Xifia. A spus sa ii dau antibiotic doar daca consider ca e necesar. Vreau sa întreb dacă batista bebelusului creează hipersecreție cand e folosita de 3-4-5 ori pe zi, daca e musai sa îi dau din nou antibiotic și cu ce pot înlocui genta din aerosol. Dacă Montelukast își face efectul și dacă să continui cu Fluimucil deși nu tușește. ( Copilul-. 3 ani jumate in prezent). Mulțumesc.
1
18-10-2022, ora 07:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Fluimucil ul.. Creează secretii
Alimentele producătoare de Mucus.. Lista o găsiți pe internet. Creează hipersecretie și trebuie excluse din alimentatie
Batista bebelușului. Nu creează secretii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •