Ajutor! Aș dori asistenta unui pshiholog, online, poate și gratis dacă e posibil.

15-09-2020
Catea88
Nu este medic/terapeut
Catea88
Buna ziua! Aș dori asistenta unui pshiholog, online, poate și gratis dacă e posibil. Este în acest grup vreo persoană care dorește să ma ajute? Multumesc mult!
5 comentarii
0
17-09-2020, ora 10:51
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Încearcă să ne scrii aici care-i problema ta și te ajutăm.
0
17-09-2020, ora 11:36
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Ce probleme aveti ?
0
17-09-2020, ora 12:09
Catea88
Nu este medic/terapeut
Catea88
Bună ziua! Eu am mai postat mai înainte, d-mna Psiholog Niculita Ciuperca mi-a dat atunci un sfat foarte bun, mulțumesc pentru asta. Acum când am rămas singură, fără prietenul meu, deja a trecut 2 săptămâni. Eu deja îmi dau seama că acest om nu va mai veni și nimic nu va fi și macar nu își va cere scuze, deși a promis foarte multe și eu nu m-am gândit că vreodată voi rămâne fără el. În fine, când dorm noaptea mă trezesc brusc, cu spaima, caut prin telefon să văd dacă mi-a scris. Sau dimineața pot să ma trezesc cu o teamă, cu bătăi de inimă, cu frică parcă, o nesiguranță. Apoi pe parcursul zilei uneori simt cum parca în cap mi se întunecă, parca pe câteva secunde nu îmi dau seama ce fac, apoi trece, dar am și durere mari de cap. Am devenit dependentă de acel om, îmi amintesc des de acele momente, cum pot eu scăpa de asta ? Ce să fac ? Cum să uit? Metode că să fiu ocupată , nu funcționează, deoarece eu și așa sunt la universitate și am mult de invățat, dar dacă ma apuca tristețea nici asta nu pot. P.s. mulțumesc pentru ajutor.
0
17-09-2020, ora 13:33
Psihologie, București
Dependența de o persoană nu se rezolvă prin simple sfaturi. Ai nevoie să mergi la un psiholog pentru evaluare, pentru a depista ce anume te face pe tine să fii dependentă de acea persoană apoi în niște ședințe de psihoterapie vei învăța cum să gestionezi astfel de situații prin schimbarea modului de gândire și percepție. Ai nevoie de psihoterapie pentru ca pe viitor să nu mai ajungi în astfel de situații. Dacă nu faci nimic în momentul de față, poți ajunge iar la o dependență de partener.
Ai făcut greșeala să-l urci pe un piedestal și să consideri că e de neînlocuit. Din experiența de cabinet, am văzut că relațiile ulterioare au funcționat mai bine dacă persoana a știu să facă o analiză rațională și să învețe din greșeli.
Când stai blocat într-o relație care nu a mers, pierzi din vedere alte persoane care își doresc o relație cu tine și care te-ar face fericită.
Fruntea sus! Nici-un om nu e de neînlocuit!
Poate te ajută să citești Federica Bosco- 101 rețete Cum să uiți de fostul(și să mergi mai departe)
0
17-09-2020, ora 14:05
Catea88
Nu este medic/terapeut
Catea88
Mulțumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.