Ajutor! Cancer?

13-12-2020
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Buna seara,

In vara m-am trezit cu glanda salivara submandibulara stanga inflamta. Era putin umflata. Tot atunci am avut si niste dureri de cap. Am vb cu medicul de familie si mi a zis ca ar fi de la curent. Dupa cateva zile mi a trecut. Acum 3 saptamani s a repetat totul. La fel glanda salivara si durere de cap. Dupa cateva zile a trecut.
Am fost la stomatolog si la orl. Nu au vazut nimic ciudat. Intre timp imi simt ganglionii(zic eu) inflamati pe toata partea stanga. La orl a zis ca nu se simt. Dupa ce am venit de la orl la cateva zile am vazut pe partea dreapta o parte de cazeum. Amigdalitele nu sunt inflamate. Pe partea stanga nu vad sa fie.
Am facut analize de sange, urina si exudat totul pare in regula.
Maine voi merge la o eco de parti moi sa vad daca intradevar sunt ganglionii.
Simt pe toata partea stanga de gat ca si cum ar fi inflamati, occipital, la muschiul trapez, parca si clavicula, subrat. Precizez ca ma doare umarul si cotul tot pe partea stanga.
Daca citesc pe net incep sa ma sperii... medicul de familie da din umeri si zice sa asteptam... parca nu pot sta asa.
Spre ce sa ma indrept? Sunt destul de stresata ca e ceva grav
25 comentarii
0
15-12-2020, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot fi 2 probleme diferite in acelas timp... si faptul ca pui simtomle la un loc poate duce medicii in eroare
1. poti face infalamatie si glandele salivare si un reflux gastro eosfagian care sa irite si faringele si amigdalee doar pe o singura parte. daca esti consumator de otet, lamai, citrice, acidulate, fructe, ducliuri ep noapte.si faci reflux in somn...
2 poti sa ai in paralel si probleme cu coloana cervicala care sa da dureri in umar

PS.. deasta este foarte importany cand se cere o parere..sa se scrie..sexul, varsta, inaltimea si cate KG are pacientul. atunci tabloul devine mlt mai clar
0
15-12-2020, ora 22:34
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Buna seara!
Va multumesc frumos pt raspuns! Si da aveti dreptate, ca de obicei.
Ma panicasem pt ca simteam ganglionii inflamati, dar logic ca daca nu te pricepi mai bine nu te bagi sa-i palpezi. Conform ecografiei nu se vedea nici un ganglion, poate doar a fost glanda salivara inflamata.
Confirm ca am reflux...si din pacate in ultima perioada am cam consumat multe citrice si fructe de frica Covidului. Voi relua regimul si antiacid pana ajung la gastro.
Si am si probleme cu coloana, pe 11 am programare la neurolog.
Fix aceleasi chestii mi le a zis doamna de la eco, desi nu era specialitatea ei.
Pt ca au aparut toate deodata + sfantul Google... m au facut sa ma gandesc la ce e mai rau. Mare prostie cititul pe net la orice simptom!
Multumesc frumos inca o data pentru raspuns!
0
15-12-2020, ora 22:36
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Sex feminin, 35 ani, 163 cm, 63 kg. Scuze ca am uitat sa precizez
0
16-12-2020, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista posibilitatea din o singura schimbare sa reusiti mai multe rezultate pozitive
- ultemele dulciuri sau fructe la 16..17.00
-cina la 19...20. fara otet, lamai, usturoi, prajeli, lactate, aluat cald
- dupa cina NU e mai consuma nimic decat un ceai cald cu infuzie de 1 minut
Cu acesti 3 pasi.. nu faceti nici aciditate..mai scadti din 63.. nu mai doare gatul...s.a.
0
29-12-2020, ora 12:39
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Buna ziua domnul doctor, am revenit pt ca vad ca simptomele nu dispar. O sa scriu totul punctual poate aveti o idee. Precizez ca nu mananc dulce, acru, acidulat. Nu mananc nici lactate.
Totul a inceput in vara cu glanda salivara umflata pe stanga si dureri de cap insuportabile. Intre timp se dezinflama si la ceva timp se repeta istoria chiar si acum.

Ce simptome am si ce ma deranjeaza acum:
-durere de cap aproape zilnic. O simt in crestetul capului si desupra urechilor/tample. Se simte ca o durere de presiune/greutate si simt ca pulseaza.
-durere in gat pe partea stanga la inghitit. O simt din spatele limbii pana spre clavicula(pe interior). In gat simt ca si cum as avea ceva care ma zgarie, ca un os de peste. Ma deranjeaza mai mult cand incerc sa inghit saliva
-durere la gat pe partea stanga pe exterior. De sub maxilar pana spre clavicula. Ca si cum m ar tine ceva
-durere ca intepaturi in urechea stanga. Apar cand si cand.
-cateodata durere de limba inspre gat, mai mult pe partea stanga
-gura si buzele le simt uscate
-cateodata simt aciditate in gat
-de 2 ori am simtit amar in gat si senzatia de aciditate
-amigdalele nu par umflate, dar pe dreapta se face cazeum alb mai mereu. Pe stanga (unde ma si doare) nu vad sa se formeze. Dar parca nici criptele nu par deschise, pare ceva galbui pe la cripte.
-ma doare articulatia umarului si cotului tot pe stanga. Nu stiu daca e relevant.. dar ma dor cam de cand a inceput totul.
-din nas in gat simt ca imi curge ceva. E transparent si usor spumos. Precizez ca nu iese cand suflu nasul.
-cateodata simt ca parca mi se pune ceva in gat si simt nevoia sa-mi dreg vocea.

-Am fost la ORL(acelasi) de 2 ori si a zis ca nu vede nimic in gat, nas, ureche. Precizez ca mi se pare ca s a uitat superficial, poate totusi e doar parerea mea.
-Am facut analize de sange care au iesit bune. Singura modificare era una usor scazuta la calciu ionic.
-Am facut exudat faringian care a iesit ok
-Am fost la maxilo facial care mi a pus diagnostic de submaxilita cronica, dar nu s a vazut nimic la radiografii si nu stiau cauza. Nu am primit tratament.
-Am fost la medicina interna pt ca simteam si niste ganglioni pe clavicula. Medicul mi a zis ca nu sunt ganglioni.
-Am fost la stomatolog care mi a zis ca nu e nici o problema
-Am facut eco parti moi ganglioni cervicali, tiroida, glande salivare. Totul ok.
-Am facut eco carotide. Totul ok.
-am facut eco abdominal totul ok. Mi a scris incizuri intrahaustrale dreapta

In ianuarie am programare la gastro si neurolog.

Va rog daca mai aveti vreo idee despre ce poate fi sau unde sa ma mai duc si ce sa fac. :( am obosit si deja mi e teama ca e ceva grav
0
29-12-2020, ora 14:22
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Pentru Vera30, Refluxul silentios(LPR) asa se zice in engleza da simptomele astea, acidul din stomac urca in sus spre nas sub forma de gaz si poate afecta gatul, nasul, urechile, nu se vede nimic la ORL pentru ca nu este atat de puternic sa produca iritatie deocamdata... iti da doar simptome, medicii Gastro nu prea stiu de boala asta, este ceva mai nou care apare din cauza la alimentele procesate din ziua de azi. Nu vorbesc din carti, sunt pe un grup international pe FB pentru boala asta si are 15.000 de membrii. Toti au aceeasi problema ca tine, unii mai grav altii mai usor. Daca stii engleza poti cauta LPR - Laryngopharingeal reflux pe fb.
0
29-12-2020, ora 15:13
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Mary933 si ce trebuie sa fac? Durerile de la cap si glanda salivara inflamata e tot de acolo? Durerea de ureche? De limba?
0
29-12-2020, ora 15:20
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Da toate sunt de acolo, durerile de cap sunt probabil de la sinusuri, acel acid ajunge si in sinusuri si cauzeaza probleme si dureri de cap, te sfatuiesc sa mananci doar mancare cu un PH peste 5, gazul acela acid se numeste Pepsin ( Pepsin ajuta la digestie proteinelor in stomac cand scapa din stomac incepe sa digere tot avand in vedere ca corpul uman este in mare parte format din proteina) cand ia contact cu ceva PH sub 5 se activeaza si incepe sa arda... cauta pe google “Lista alimente PH” si mananca tot ce este peste 5 PH , tine dieta asta 2 saptamani si daca te ajuta asta e problema...suna complicat dar unii oameni au nevoie de ani de zile sa afle care e problema.
0
29-12-2020, ora 15:38
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Multumesc frumos, voi incerca...
Recunosc ca sunt destul de speriata si imi sta gandul numai la cancer in gat si stomac
0
29-12-2020, ora 17:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai faci si Tomografie pe toata coloana vertebrala. de acolo pot radia durerile pe fiecare segment separat
0
29-12-2020, ora 20:46
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Va multumesc frumos. O sa revin cu info dupa ce ajung la neurolog si la gastro. Cine trebuie sa-mi recomande ct? Neurologul?
0
29-12-2020, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da
0
30-12-2020, ora 10:45
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Am revenit, si sunt destul de ingrijorata.
Am fost totusi sa fac o eco de parti moi la clavicula pt ca tot simteam ca am ganglion.
Las mai jos rezultatul:

Fosa supraclaviculara si axila stanga:
1/3 medie a fosei supraclaviculare se proiecteaza imediat subtegumentar o imagine de tip adenopatie cu dimensiuni ecografice de 1, 30/0.80 cm cu contur regulat, cu axul lung paralel cu axul tegumentar; cu zona centrala hipoecogena, fara modificari suspecte de vascularizatie la examenul doppler color.
Medial de adenopatia descrisa se proiecteaza cateva imagini sugestive pentru adenopatii vechi in numar de 3 cu diametrul axial cu valori cuprinse intre 0.95 cm, 1. 28 si respectiv 1.36, fara modificari de vascularizare in momentul examinarii.
1/3 medie si interioara a regiunii axilare se proiecteaza cateva adenopatii vechi cu diametrul axial cu valori cuprinse intre 0.90-1, 30 cm, toate cu contur regulat cu hil ganglionar hiperecogen, fara modificari suspecte de vascularizatie la examenul doppler color.
Concluzie:
Adenopatii de tip inflamator in fosa supraclaviculara, 1/3 medie
Adenopatii vechi in fosa supraclaviculara si axiala

Ce pot face mai departe? Sunt efectiv disperata! Inseamna cancer?
0
30-12-2020, ora 11:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu. nu inseamna cancer
2, Disperarea e o boala in sine..si se trateaza urgent la psiholog.. ca frica de boala.. sau o sa ajungeti la un psihiatru
3 Frica in sine.. nu ajuta la nimic, nu vindeca si nu va fereste de boala. frica baga organsimul in stres.. il forteaza sa secrete hormonii stresului.. care deja creaza probleme
4. cu Calm.. faceti investigatiii si depistati cauza Ganglionului.. ganglionul in sine NU e Boala
5.. acea zona este in contact cu Plamanii..si posibil un medic de la Pneumo ftizio sa va recomande un CT pulmonar sau macar o radiografie pulmonara
0
30-12-2020, ora 11:37
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Acum am plecat sa fac o radiografie la plamani. Revin cu info
0
30-12-2020, ora 11:54
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Am facut. Maine mi se da rezultatul interpretat de un medic. Doamna de la radiografie a zis ca pare totul in regula. Deci spre ce sa ma indrept?
0
30-12-2020, ora 12:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Valeriana.. sa dispara stresul si frica
0
30-12-2020, ora 12:21
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Cam greu sa dispara. :(
Imi e teama de ce e mai rau mai ales ca sunt de atata timp.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri
0
30-12-2020, ora 15:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai cititi Biblia.
poate o sa intelegeti ca Omul se naste.. ca sa moara...
important este ce faceti intre aceste 2 puncte. nu cand vin ele
0
30-12-2020, ora 16:53
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Stiu, dar cand ai 2 copii mici care depind de tine, cum poti fi? Nu in disperare?
Incerc sa nu ma gandesc, dar nu pot...
0
06-01-2021, ora 06:43
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Am revenit cu intrebari.
Din pacate nimeni nu stie. Am fost ieri la IOB Fundeni. M a vazut un medic chirurg oncolog, a palpat si s a uitat pe ce analize si investigatii aveam. A zis ca nu stie ce sa-mi zica si ca nu crede ca e cancer... ca el crede ca e ceva inflamator.
Faza e ca mi au aparut si pe partea dreapta(gat, clavicula, axila) si eu tot nu cred ca e ceva in regula.
De ce tot apar?
Va rog, orice sfat despre ce as mai putea investiga e binevenit. Nimeni nu imi spune ce sa mai investighez. Ieri am intrebat daca poate sa mi faca biopsie si a zis ca sunt prea mici de biopsie si nu stie spre ce sa ma indrume sa investighez.
0
06-01-2021, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca deja probleme descrise depasesc posibilitatile unui forum
vorbim pe mail, watsapp sau facebook. unde puteti atasa si investiagtiile
0
06-01-2021, ora 10:12
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Ok. Lasati mi un nr de telefon sa va pot contacta pe watsapp si spuneti mi cum sa procedez
0
06-01-2021, ora 11:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarte dragut...
sunteti in stare toata ziua sa cititi pe internet informatii medicale inutile care numai Va sperie.
si NU sunteti in stare sa dati in clic sus pe situl cabinetului sa aflati telefonul si adresa de email ?????
felicitari !!!!
0
06-01-2021, ora 11:08
vera30
Nu este medic/terapeut
vera30
Cam da... aveti dreptate. Ma gandeam ca poate e o alta procedura. O sa va contactez pe wtapp. Va multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Sialoadenita

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: