AJUTOR!!! ma poate ajuta cineva? drama in casnicie

14-05-2008
distrus
Nu este medic/terapeut
distrus
Am mare nevoie de ajutor si as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta, traiesc chiar in aceste momente o mare drama in casnicie, am aflat ca sotia mea ma inselat de 5 ANI! jumatate din casnicia noastra a fost o mare MINCIUNA.nu pot sa ies din soc sunt distrus, cum a putut sa imi faca asa ceva, am iubit-o enorm de mult, am adorat-o, am avut o incredere oarba in ea!cum a putut sa imi faca asa ceva!nu mai pot!AJUTOR !
am mare nevoie de ajutorul unui psiholog
13 comentarii
0
14-05-2008, ora 00:00
christyn04
Nu este medic/terapeut
christyn04
Este o situatie groaznica...ce pot sa spun este ca imi pare f f f rau...si cred ca oricine ti-ar spune ca intelege prin ceea ce treci, minte. cred ca nu are cum sa inteleaga pt ca fiecare "drama" este unica in felul ei. Sfatul meu iti va parea poate neasteptat si poate nu este ceea ce iti doreai sa auzi, dar asta este ce pot sa-ti spun acum.cauta-l pe Dumnezeu din toata inima ta ! am trecut nu o data prin ceea ce treci tu, nu prin divort, dar am avut 3 relatii de foarte lunga durata si in toate am fost inselata si parasita si ajunsesem sa imi doresc sa raman singura pt tot restul vietii...nu mai doream sa cunosc nici un barabat si nu mai doream sa o iau de la capat. Pana intr-o zi.cand mi-am indreptat privirea spre Dumnezeu, l-am cautat cu o inima sincera si plangand m-am rugat Lui. I-am spui lui Dumnezeu ca eu nu mai doresc sa cunosc nici un barbat decat pe acela pe care va dori El sa mi-l daruiasca, i-am spus lui Dumnezeu ca nu doresc nimic iesit din comun decat un barbat care sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt, sa aiba un suflet bun si caruia sa ii fie frica de Dumnezeu. I-am promis atunci lui Dumnezeu ca daca va face asta pentru mine ii voi multumi toata viata, ca il voi cauta tot timpul si imi voi dedica viata Lui. La foarte scurt timp, in cateva luni l-am cunoscut pe actualul meu sot cu care sunt de 4 ani si acum am o casnicie minunata, am un om minunat langa mine, asteptam un copil si acum sunt cu adevarat fericita. Povestesc tuturor despre asta, pentru ca numai Dumnezeu este cel care mi-a dat aceasta fericire desi nu meritam fiindca am facut multe lucruri rele in viata mea. Pune-te pe genunchi si roaga-te. Inchide-te in camera ta unde nu te vede nimeni, plangi in voie si stai de vorba cu Dumnezeu, spune-i lui tot ce simti fiindca ajutorul nu-ti va veni de niciunde decat de la El. Stiu ca ai nevoie sa primesti un sfat, stiu ca nu mai poti dormi, nu mai poti manca, ca mintea ti-e numai la ceea ce s-a intamplat cu casnicia ta, dar nimeni nu te poate intelege mai bine si nimeni nu cunoaste mai bine inima ta, decat Dumnezeu. Pune-l la incercare si vei vedea schimbari uimitoare in viata ta ! Nu te grabi sa iei decizii pripite. NU DIVORTA !!!!! Lasa-l pe Dumnezeu sa lucreze in viata ta. Iti doresc numai bine !
0
14-05-2008, ora 00:00
distrus
Nu este medic/terapeut
distrus
multumesc pentru raspuns, dar pentru drama care o traiesc nu este de ajuns, unde a fost Dumnezeu cand eu eram tradat si mintit?simt ca nu mai am putere. as vrea sa imi salvez casnicia si nu stiu ce sa fac.la mijloc este si un copil.
in sufletul meu este o mare durere, si cred ca as avea nevoie de sfatul unui psiholog, de cineva care ma poate ajuta.
ce sa fac?
0
15-05-2008, ora 00:00
anaclujana
Nu este medic/terapeut
anaclujana
Buna. Imi pare rau pentru situatia in care te afli, dar te rog priveste realist toata povestea. In primul rand conteaza mult si parerea sotiei tale si motivele care au dus la o asemenea relatie extraconjugala. Daca aveti si un copil, trebuie sa te gandesti de 3 ori, indiferent ce decizie ai vrea sa iei. Am impresia ca nu vrei sa divortezi, iar daca si sotia ta este de aceeasi parere trebuie sa incercati sa dati un "restart" situatiei. Cat despre psiholog...da. te poate ajuta, dar totul depinde de TINE. Trebuie sa gasesti singur forta sa te reculegi si mai ales, stai departe pentru o saptamana, o luna, cat ai tu nevoie sa gandesti singur si limpede asupra situatiei. Numai bine! Ana
0
15-05-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
intra de pe google la top sanatatea de acolo pe primul site si apoi pe forum in dreapta sus.Dai acolo de un psiholog cu care discuti in direct.Succes
0
16-05-2008, ora 00:00
christyn04
Nu este medic/terapeut
christyn04
Aceasta este intrebarea noastra atunci cand ni se intampla ceva rau: "Unde a fost Dumnezeu cand s-a intamplat asta ?" dar niciodata nu ne intrebam unde am fost noi cand Dumnezeu ne-a daruit atatea lucruri minunate in viata. I-am multumit vreodata pentru tot ceea ce ne-a dat El ? ? I-am multumit vreodata pentru sotia care mi-a daruit-o si pe care o vedeam in fiecare noapte punand capul pe perna langa mine ? m-am rugat vreodata sau i-am multumit lui Dumnezeu pentru ea ? s-au i-am multumit vreodata lui Dumnezeu ca mi-a adus cu bine sotul acasa dintr-o delegatie ? i-am multumit lui Dumnezeu ca peste zi a avut grija de familia mea, de copilul meu, de sotul sau sotia mea ? Cu siguranta ca nu se intampla asa, consideram ca suntem stapani pe viata noastra, pe familia noastra, ca putem controla totul si ca ne putem purta si singuri de grija si atunci ne intrebam unde a fost Dumnezeu cand s-a intamplat un lucru rau in viata noastra. Pai, Dumnezeu a stat si a privit la noi, pentru ca nu l-am lasat sa se implice in viata noastra si am considerat ca ne putem descura si fara El. Poate este timpul sa cauti raspunsul acolo unde nu l-ai cautat niciodata. Singura solutie impotriva "falimentului" pe orice plan, este Rugaciunea si Iertarea. Trebuie sa invatam ca viata noastra depinde de Dumnezeu si atunci cand intelegem acest lucru El poate schimba totul. Daca fiecare am incerca sa devenim mai buni si ne-am teme de Dumnezeu nu ar mai exista femei care sa isi insele barbatul sau soti care sa isi insele sotiile, nu ar exista minciuna, nu ar exista rautate, nu ar exista violenta.In Biblie la Proverbe 14 : 1 Dumnezeu spune asa : " Femeia inteleapta isi zideste casa, iar femeia nebuna o darama cu insusi mana ei". sau in Proverbe 19: 11 spune asa " Cine gaseste o nevasta buna, gaseste fericirea, este un har pe care-l capata de la Dumnezeu ".sau in Proverbe 19:14 scrie asa " Casa si averea le mostenim de la parinti, dar o nevasta priceputa este un dar de la Domnul".vezi ca pana si sotul sau sotia Dumnezeu o pregateste pentru noi daca ii cerem acest lucru si cu siguranta nu iti va da o sotie care sa te insele sau un sot care sa iti umfle ochii in fiecare zi, dar noi facem aceste alegeri dupa bunul plac lasandu-ne condusi de inima noastra. Dumnezu este cel care ne cunoaste pe fiecare, ne cunoaste viitorul si trecutul. Vreau sa te intreb un lucru, parintii vostri au fost de acord cu casatoria voastra ?
0
16-05-2008, ora 00:00
Maddog
Nu este medic/terapeut
Maddog
in primu rand imi pare rau pt. situatia in care te afli, am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare(doar ca respectiva imi era doar prietena), dar cand e vorba de sotie e cu totul altceva.Orice ai spune stii si tu ca niciodata nu vei mai putea avea incredere in ea chiar daca ai vrea sa te impaci cu ea(ai face cea mai mare greseala-tinand cont de perioada foarte mare-5ANI?)s-a rupt ceva acolo si tot timpul o vei privi cu repros, i vei reprosa verbal sau iti vei reprosa tie mental.niciodata nu va mai fii la fel, deci punct si de la capat.DIVORT!DIVORT!DIVORT!cu siguranta vei gasi pe altcineva care sa aprecieze ceea ce ai.START(gandeste-te ca poate inainte de sotie ai mai avut relatii care s-au soldat cu despartiri mai mult sau mai putin furtunoase si asta e una dintre ele si totusi le-ai depasit)asa ca DIVORT&START...SUCCES!
0
17-05-2008, ora 00:00
distrus
Nu este medic/terapeut
distrus
va multumesc pentru aceste ganduri impartasite, simt ca ma ajuta, totusi va rog daca se poate sa imi transmita parerea lui si un pshihoterapeut.
as dori sa stiu mai multe despre psihoterapia cuplului, cum sa fac sa ajung la un astfel de om.
va multumesc.
0
04-06-2008, ora 00:00
moni m.
Nu este medic/terapeut
moni m.
nu iti foloseste psihoterapia de cuplu decat daca si sotia ta vrea sa va pastrati relatia. daca nu, ceea ce ai nevoie este un psihoterapeut. trauma prin care treci este greu de dus de unul singur. din ce oras esti? daca esti dintr-un oras mare, ai multe sanse sa gasesti un terapeut un. o sugestie: atunci cand ajungi intr-un cainet de psihoterapie, roaga-l pe apartinator sa-ti demonstreze cu acte in regula ca are dreptul sa practice aceasta meserie. nu este suficienta asolvirea unei facultati, ci oligatorie este o formare de lunga durata intr-una din scolile de terapie acreditate de lege. succes si nu te lasa, nu e sfarsitul lumii, chiar daca tu ai sentimentul ca ti s-au furat cinci ani din viata...
0
29-06-2009, ora 13:30
younona
Nu este medic/terapeut
younona
citeste mai multe articole despre oameni despre defecte despre calitati TESTEAZA vezi ca sunt o multime de teste vezi arta seductiei DUMNEZEU iti da cap- tu tre sa-l folosesti nu avea incredere in oameni inainte de a-i testa. Orice se verifica chiar si Biblia a fost cercetata in amanuntit... Vezi o gramada de articole pe scribd.com Nu da vina pe ea... vezi tu..omul de la inceput l-a inselat pe Dumnezeu dar Dumnezeu i-a dat multe incercari ca sa-I dovedeasca k se caieste :D Ia aminte... crede si nu cerceta inseamna sa nu te indoiesti ca exista Dumnezeu - nu sa nu-l cauti nu sa nu incerci sa-l descoperi :D SI MAI E CEVA FII ATENT LA DETALII - dar nu arata ca esti astea iti dau cele mai multe inform despre personalitatea celuilalt. Sinuciderea e pacat de moarte si gandeste-te ca nu ai nimic de pierdut daca traiesti :D Cine o sa piarda este ce-l ce a gresit...si toate la timpul lor :D
0
27-05-2012, ora 14:17
andrei2012
Nu este medic/terapeut
andrei2012
Inteleg ca e un copil la mijloc.. dar... eu nu as ierta niciodata.. o femeie.. care ma inseala..
cum frate ? si eu sunt gelos... si daca ii dai multa incredere isi ia lumea in cap..
cica sa nu fi gelos.. sa ai incredere, sa ii dai libertate. si ii dai libertate si ce face? pleaca la altu.. care are mai mult decat tine.. ii fug ochii dupa baiatul care a claxonat-o pe strada... si tot asa..
cred ca e o durere mare de tot in sufletul tau si nu stiu. daca vei avea alta relatie.. cred ca vei fi extrem de gelos si nu o sa mai ai incredere... cum sunt eu... nu am incredere in ea,.
nu ca m-ar insela. ci doar ca.. o claxoneaza baietii nu mi spune.. daca se baga unu in seama nu imi zice, ca cica nu e important si nu stiu ce..
eu sunt extrem de gelos si mereu am vrut sa ma vindec dar nu POT, NU POT !!!
si mai citesc cazuri ca ale tale.. si imi scade si mai mult increderea...
0
03-06-2012, ora 17:59
monalisa222
Nu este medic/terapeut
monalisa222
Isus Cristos ne-a iertat ptr pacatele noastre si noi de ce sa nu iertam un om pacatos? Daca vrea sa ramana cu tine este bine sa o ierti si mai ales daca vrea sa se intoarca la tine.Dar gandeste -te si la tine. O femeie nu face asa ceva daca nu a avut un motiv f bine intemeiat, Daca o vei iubi f tare in continuare si iti ceri tu insuti iertare ptr oricare rau care i l-ai facut, nu conteaza care e si cat de mic e, ea te va ierta daca te iubeste.Iar daca nu va voi nici asa, tu trebuie sa te intorci la Dz si sa speri in El ca El te va ajuta sa iti recapeti familia inapoi.Sigur te va ajuta. Pocaieste-te de pacatele tale si primeste-L pe Isus Cristos in inima ta printr-o rugaciune sincera si serioasa stiind ca de la natura noi oamenii suntem pacatosi si doar cu El putem invinge. Daca vrei sa vb de Dz dami si un email -*

* modificat de admin
0
05-06-2012, ora 15:19
monalisa222
Nu este medic/terapeut
monalisa222
Draga administrator de pe romedic...de ce mi-ati sters emailul meu de mai sus???
0
05-06-2012, ora 20:14
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Dintr-o femeie stricata nu poti face o femeie de casa doar pt ca o iei de sotie. Cine si-a luat belea pe cap sa invete lectia si sa inceapa sa aleaga pe viitor 'femei' in loc de 'stricate'. :) Lasati-o balta. V-ati insurat cu 'stricate' si in loc sa va para rau ca inca sunteti stupizi va plangeti ca nu sunt 'alea' sfinte. Well, succes!
', am aflat ca sotia mea ma inselat de 5 ANI!' - recent am vazut o secventa de film-serial in care nevasta ii spunea sotului: acum o luna l-am lasat pe vecinul nostru sa ma sarute. El a raspuns: ok. In seara urmatoare i-a tras un pumn in bot vecinului si nevasta il astepta in bucatarie cu punga de gheata pregatita ca poate-l durea mana. :) [Dexter-serial TV] Aviz stupizilor.:Cautati-va 'neveste', nu va insurati cu 'stricate' ca apoi sa va plangeti ca nu sunt 'sfinte'. :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul