Alopecie androgenetica

06-03-2019
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Buna ziua, am fost la un medic dermatolog zilele trecute cu speranta ca voi lua prescriptie pentru Finasterida. Parul meu s-a degradat in ultimul timp, dar inca cred ca poate fi salvat. Am incercat si Minoxidil ceva timp, prescris de un alt medic dermatolog vreo 2 ani in urma, dar nu prea a avut efect. Atat medicul dermatolog de zilele trecute, cat si cel de acum 2 ani, au refuzat sa imi dea prescriptie pentru Finasterida pe baza ca sunt inca tanar (24 ani) si pot suferi de pe urma efectelor adverse.

Planul meu era sa incep cu o doza mica, 0.25 mg si sa cresc treptat doza, asa incat sa imi pot obisnui organismul cu pastilele, dar evident ca nu a fost posibil din moment ce nu am pastilele.
Nu stiu ce pot sa fac mai departe. Adica pot merge la un alt dermatolog, dar sunt alti bani irositi pe consultatie, ca nu am trimitere, plus ca nu e garantat ca imi va da prescriptia. La farmacie stiu ca nu e posibil sa iau fara prescriptie, deci am ramas fara solutii.

Niste recomandari, ce as mai putea face? O sa incerc si cu dermaroll, am auzit ca are efect pozitiv asupra cresterii parului, dar chiar si asa, Finasterida e cel mai important instrument in lupta impotriva calvitiei.
2 comentarii
0
07-03-2019, ora 10:06
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Rezultate foarte bune aveti si daca faceti mezoterapie injectabila sau dermapen sau Prp mai multe sedinte la inceput, apoi ptr intretinere.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
07-03-2019, ora 13:40
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Buna ziua,
Am citit despre studiile realizate pe baza folosirii dermapenului in alopecia androgenetica si de aceea am dat comanda de un dermaroller cu ace de 1.5 mm. Stiu ca nu are aceeasi eficienta ca dermapenul, dar principiul pe care se bazeaza ambele, cred eu ca e similar.
Cat despre alte metode de tratament pe care le-ati mentionat si dumneavoastra, din pacate situatia financiara nu imi permite multe sacrificii, asa ca trebuie sa gasesc o solutie optima si functionabila, de aici si parerea ca Finasterida era cea mai convenabila solutie in raportul pret/rezultate obtinute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • Chelia poate să devină istorie
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.