Alunita dureroasa | Forumul Medical ROmedic

Alunita dureroasa

11-03-2017
Mada6213
Nu este medic/terapeut
Mada6213
Buna ziua, Ma numesc Madalina si am 20 de ani. De cateva luni incoace am o alunita pe spate, mai exact prin zona sutienului. Nu arata deloc ciudat si nici nu este inflamata iar culoarea e destul de normala precum si forma, dar ma doare toata zona din jurul ei, ca o intepatura. Citeam pe internet ceva despre melanoma si am vazut despre vanatai care apar din senin; am si problema asta. Apar fara sa stiu cum si trec extrem de greu. Credeti ca e cazul sa ma duc la doctor sau pot sta linistita?
3 comentarii
0
11-03-2017, ora 11:49
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Trebuie sa faceti o dermatoscopie fotofinder pentru diagnostic si pentru urmarirea corecta a alunitelor.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
13-05-2017, ora 02:25
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Buna ziua, Doamna Doctor are dreptate, dermatoscopia Fotofinder este o dermatoscopie prin epiluminiscenta care are un program soft instalat in calculator si cu o camera digitale, medicul dermatolog examineaza fiecare leziune in parte, cu alte cuvinte intocmeste un fel de harta a alunitelor, sau cum se mai spune mole mapping.
0
13-05-2017, ora 02:32
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Desi nu sunt medic, recomand ca cel putin o data pe an sa ne ducem la un control la medicul dermatoloc pentru evaluarea acestor leziuni, si cel mai sigur pentru a scpa de aceste leziuni si de a elimina orice temere legata de melanom, cea ma buna metoda este excizia chirurgicala si piesa excizata sa fie trimis la medcul anatomopatolog pentru examinare si stabilirea unui diagnostic corect, pentru ca numai la biopsie se poate stabili de cel de natua este acea leziune. Nu recomand tratamente naturiste luate de pe internet sau Terapia Gerson (care dupa parerea mea este o mare excrocherie aceasta terapie) pentru alunite sau alte leziuni ale pielii !! Singurele terapii de a scapa de aceste temeri, sunt cele recomandate de medicul dermatolog !!

Numai bine !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •