Am avut candva sifilis.. mai am boala?

04-05-2007
balena
Nu este medic/terapeut
balena
acum muuuulti ani am avut sifilis, de care m-am tratat la vremea respectiva. Am facut un copil, acum 9 ani, iar acum 2 ani am facut altul. In timpul sarcinii cu cel de-al doilea copil mi-am refacut singura la medicover analiza VDRL care a iesit pozitiva. Medicul de familie mi-a dat sa fac printre analizele obligatorii in sarcina si RPR care a iesit negativ. Vreau sa inteleg de ce una a iesit pozitiva si una negativa. Deasemenea vreau sa stiu ce inseamana asta? Eu mai am boala?
10 comentarii
0
05-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca aveai boala, ambii copii ar fi suferit de sifilis congenital sau ai fi avortat. Testele VDRL si RPR nu sunt specifice sifilisului si pot da erori de pana la 30%, insa fiind ieftine se folosesc pentru screening (in vederea depistarii in masa a bolnavilor de sifilis). Pentru confirmare ai nevoie de un test specific numit TPHA, insa si acest test trebuie interpretat in functie de titrul de anticorpi, avand in vedere faptul ca ai facut boala in trecut. In concluzie, eu cred ca nu esti bolnava!
0
05-05-2007, ora 00:00
balena
Nu este medic/terapeut
balena
Multumesc pentru raspuns.
Medicul la care m-am tratat la vremea respectiva (ca si dvs. acum), mi-a spus ca fara nici o problema voi putea avea copii linistita. Apoi dupa vreo 2 ani (eu tot nelinistita fiind) am fost la un alt medic renumit, cu rezultatele analizelor si mi-a spus acelasi lucru. Acum, la cea de-a doua sarcina, mi-au revenit iar temerile si am fost din nou la medic cu rezultatul pozitiv de la VDRL, si el mi-a spus din nou ca nu am motive de ingrijorare.insa stiti cum e...odata ce vad rezultatul pozitiv nu pot sta linistita deloc. Cand RPR-ul mi-a iesit negativ am fost super bucuroasa. Acum iar m-au apucat intrebarile...nu stiu de ce.
Tin sa mentionez ca nu am facut copiilor analiza pentru sifilis, pentru ca sotul meu nu stie ca am avut asa ceva in trecut.
De aceea caut cat mai multe raspunsuri care sa ma linisteasca oarecum. Puteti sa mi le dati dvs.?
Multumesc frumos.
0
06-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu cred ca raspunsurile le-ati primit deja, astfel incat nu inteleg ce va mai framanta?
0
09-06-2007, ora 00:00
alan
Nu este medic/terapeut
alan
Ma framinta si pe mine de mai mult timp intrebarea in legatura cu copiii, adika daca boala a fost tratata la timp, viitorilor copiii nu se va transmite?Si daca in trecut am tratat boala eu nu o mai am pina acum in sinnge?
0
10-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Banuiesc ca despre sifilis vorbiti.
Daca boala a fost tratata inseamna ca ea nu mai exista! In concluzie nu are ce sa se mai transmita urmasilor si nici nu mai aveti ce sa purtati in sange!
0
30-08-2007, ora 00:00
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
testu iese pozitiv pt ca e un fel de "cicatrice" "tatuaj" nu e nimic grav
0
21-06-2008, ora 00:00
alan
Nu este medic/terapeut
alan
Va rog frumos sa ma ajutati!
0
21-06-2008, ora 00:00
alan
Nu este medic/terapeut
alan
0
21-06-2008, ora 00:00
alan
Nu este medic/terapeut
alan
Cu 7 ani in urma m-am tratat de sifilis, acuma sunt insarcinata 15 sapt, nedicul mi-a facut analiza de singe si mi-a zis ca mi-a iesit 2 x, de fap nici nu ma lamurit normal ce insiamna asta, am boala nu am, doar mi-a prescris sa-mi fac un tratament cu penicilini 1.000.000 peste fiecare 6 ore timp de 10 zile, as vrea sa stiu ce am si daca e obligatoriu sa fac acest tratament si daca nu dauniaza copilului.
Va multumesc!
0
22-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ati postat aceeasi intrebare in diverse locuri. V-am trimis deja raspunsul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: