imi este teama sa nu fie vorba de sifilis

17-02-2007
coolgirlioana
Nu este medic/terapeut
coolgirlioana
Prietenului meu i-a aparut pe gland o pata rosie, mai mare, inconjurata de pete mai mici.Eu am avut contact sexual cu el, dar mereu am folosit prezervativul, iar aceasta pata a aparut in urma cu 2 saptamani, si de atunci pana in momentul de fata, am mai avut parte de un contact sexual, moment in care acele pete au disparut, insa au aparut din nou.Acele pete provoaca mancarime doar in timpul erectiei, si nimic mai mult.Ce poate fi???Va rog din tot sufletul sa imi raspundeti la aceasta nedumerire.Astept raspunsul dumneavoastra - si imi cer iertare pt faptul ca am postat un mesaj unde nu este dat mailul meu.
1 comentarii
0
18-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu sifilisul nu se manifesta asa, iar daca ati avut contact sexual numai protejat nu prea este posibil sa se transmita (cu conditia ca si eventualul contact sexual oral sa fi fost protejat!). Mai degraba ar putea fi o dermatita de contact la prezervativul utilizat. Pentru inceput ar putea sa faca un tratament local cu Triamcinolon acetonid crema, in doua aplicatii zilnice, 3-4 zile si sa schimbe tipul de prezervativ (indicat ar fi unul de tip Durex). Daca problemele persista, mergeti la un medic dermatolog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: