La cate zile de la contact, testarea VDRL/TPHA este concludenta?

14-05-2019
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Salutari,

Daca am facut testele VDRL/TPHA la 14 zile de la contactul fizic neprotejat, rezultatele sunt concludente?

Intreb deoarece sancrul apare deobicei la aproximativ 21 de zile si as vrea sa iau tratament mai repede, in cazul in care rezultatul la teste va fi pozitiv.

Multumesc mult!
5 comentarii
0
15-05-2019, ora 08:40
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Rezultatele au fost negative, pentru ambele criterii. Insa simt o usturime destul de puterinca - care a inceput doar de vreo doua zile - a glandului. Poate sa fie si acesta un simptom pentru sifilis?

Totusi, nimeni nu stie daca acest test pe care l-am facut este concludent sau nu?
1
15-05-2019, ora 11:06
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Tpha se pozitiveaza la 14 zile. Mai exista si alte boli cu transmitere sexuala. Mergeti la medic.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
15-05-2019, ora 15:51
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Buna ziua, doamna Artenie!

In primul rand, va multumesc pentru feedback!

Am fost la dermatolog si trimiterea pentru VDRL//TPHA s-a facut in cadrul acestei vizite. Insa, in momentul in care am intrebat daca e relevant daca am facut testul la fix 14 zile de la expunere, mi s-a spus ca nu e neaparat relevant. Atunci de ce mi s-a mai dat trimitere sa il fac?

TPHA ma asteptam sa fie negativ, deoarece nu am avut niciodata sifilis.

Insa as aprecia foarte mult daca m-ati putea lamuri referitor la rezultatul VDRL, daca e relevant in acest moment.
1
15-05-2019, ora 19:33
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Tpha se pozitiveaza la 14 zile, Vdrl se pozitiveaza la 21 zile.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
16-05-2019, ora 09:45
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Multumesc pentru raspuns!

Voiam sa va mai intreb, in general sancrul apare la sifilis in a 21-a zi. Sunt anumite semne care pot prevesti acest sancru cu cateva zile mai repede (roseata, usturime in zona) sau apare aproximativ dintr-o data?

Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: