Am dureri mari dupa operatia de hernie ombilicala !!

06-05-2022
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Buna! In urma cu doua zile m-am operat de hernie ombilicala la un spital din Belgia, ti sa precizez ca hernia era mica, medicul mi-a spus ca e o ruptura de 3 mm, este o operatie foarte usoara. La doua ore de la operatie am fost lasata acasa, mi sa mai spus ca voi avea dureri din cauza muschilor abdominali, acum ma misc ft greu prin casa am dureri la fiecare miscare si abdomenul umflat, nu foarte tare dar este umflat, vreau sa stiu daca este normal aceste simptome??? Sau ar trebui sa merg din nou la medic?? Mi sa dat sa iau paracetamol de 1g tot la 6 ore in cazul in care am dureri ft mari
11 comentarii
0
07-05-2022, ora 11:28
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Banuiesc ca e o operatie clasica, nu laparoscopica.
E precoce postoperator.
Daca simptomele se accentueaza, apar greturi, varsaturi sau tulburari de tranzit trebuie sa mergeti la control.
0
15-05-2022, ora 01:16
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Da a fost clasica opwratie din ce am citit eu din raportul medical spunea ca disectat buricul a prins pielea rupta si apoi a prins buricul inapoi. Totul a descurs bine azi e a 10-a zi de la operatie nu mai am dureri dar azi mi-a curs ceva lichid pansamentul e plin de lichid si peste pansament eu am pusa o folie transparenta, nu stiu de ce mi a curs acest lichid!? Este normal? Imi este teama, sa merg la urgente sau nu ?
0
16-05-2022, ora 06:26
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ce culoare avae lichidul ?
0
16-05-2022, ora 10:32
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Roz foarte deschis ca si un vin roze (deschis) am fost la urgente mi a dat pansamentul jos sa uitat la operatie a spus ca din punctul lor de vedere se vede ca sa vindecat destul de bine, mi a pus alt pansament si ma trimis acasa, in cazul in care imi mai curge a spus ca sa ma pansez eu acasa sa nu mai merg la spital, dar eu inca sunt umflata la burta de ieri de cand am venit de la spital mi sa umflat abdomenul, nu am dureri, mai simt asa usturime pt ca am vazut ca am fire sunt cusuta cu fire, maine trebuie sa merg la medicul ce ma operat, eu scriu aici pentru ca medicii de aici nu prea stau mult gen sa iti explice, orice le zici la ei totul e normal … dar eu ma ingrijorez si vreau doar sa ma fac bine, apreciez ft mult ca imi raspundeti la mesaje
0
16-05-2022, ora 11:06
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Lichid roze, este un lichid serohemoragic, ce poate apare ( nu e grav ) daca cicatricea postoperatorie nu e cicatrizata.
Faptul ca megeti maiine la control e ok.
0
16-05-2022, ora 18:08
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Si de ce ma umflu ft tare ? Apoi mi se desumfla abdomenu si tot asa si cand zic tare se umfla ca si cum as fi in 5 luni de sarcina … am sunat din nou la spital medicu nu poate sa ma vada ca este in operatie au zis sa astept pana maine, iar daca o sa am dureri si cred ca nu rezist sa merg la urgente
Eu asta nu inteleg umflarea abdomenului ft tare si intr o ora se desumfla si iar tot asa, durere nu am doar durerea aceea cand te simti balonat
0
17-05-2022, ora 09:02
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Dar scaunul merge normal ? Aveti greturi, varsaturi ?
0
17-05-2022, ora 12:13
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Nu am probleme cu scaunul nu am greturi nu am varsaturi, am fost din nou la urgenta pt ca eram umflata ca un balon, mi sa recoltat sange pt analize, a iesit totul perfect ma trimis acasa
A spus ca ei nu stiu cauza dc ma umflu asa
0
31-05-2022, ora 22:27
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Buna, revin din nou cu operatia mea ombilicala…. Da deci dupa toate cele intamplate mai sus totul a fost bine … am fost la
Medic ma controlat a zis ca totul e bine, am inceput munca de doua zile si acum nu mai pot de durere simt durere interioara am si putin abdomenul umflat dar durerea e cea mai mare … doar in interior in exteriorul buricelui nu ma mai doare nimic chiar daca inca mai am firele de la operatie … si acuma problema e ca nu stiu ce sa fac sa merg din nou la medic … sa continui sa merg la munca :( sunt si spwriata in acelasi timp …..maine am exact o luna de la operatie …. Si nu stiu de ce inca ma umflu la abdomen nu stiu dc inca mai am asa dureri interioare, medicul care ma operat da din umeri … ca el nu se astepta la asta ca a fost o operatie ft usora si simpla din punctu lui de vedere
0
01-06-2022, ora 14:11
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Tinand cont ca ati spus ca nu aveti probleme cu scaunul sau varsaturi, incercati o perioada de timp tratament simptomatic - Debridat 3/zi si ceva antialgice penrtu dureri, cu reevaluare ulterioara.
0
02-06-2022, ora 07:21
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Nu stiu de ce am asa dureri, azi merg la medicu ce mi a facut operatia … momentan el nu mi a dat nici un medicament de cand m am operat doar paracetamol de 1g altceva nimic. Ssper sa fie totul ok sa nu se fi complicat ceva … pe dinafara operatia sa vindecat bine arata chiar bine. Totusi am sa incerc sa fac rost de medicamentele specificate de dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: