am fost diagnosticata cu encondrom

13-09-2008
adriana ionescu
Nu este medic/terapeut
adriana ionescu
Acum 3 ani am fost diagnosticata cu displazie fibroasa femur drept.S-a intervenit chirurgical si mi s-a pus tija.Dupa un an de zile se scoate tija si starea la externare este vindecat.Acum in 2008 la un control de rutina si in urma acuzelor de durere se observa k a recidivat.se opereaza din nou iar medicul spune ca nu mai este displazie fibroasa ci encondrom.sunt foarte ingrijorata pentru ca mie frica sa nu recidiveze din nou.va rog sa ma ajutati s sa-mi spune-ti ce sa fac pentru a evita recidivarea.sa consult si alti medici?sau sa plec in strainatate pentru un consult?
7 comentarii
0
17-02-2009, ora 21:39
mura_laura_eu
Nu este medic/terapeut
mura_laura_eu
daca ar putea cineva sa-mi spuna ce este mai exact encondromul? s-ar parea ca am fost diagnosticata cu el acum 18 ani, am fost operata si s-ar parea ca a reaparut si sunt iarasi caz de operatie. daca ma operez din nou este posibil sa reapara si chiar in alte zone ale corpului decat cea operata? va rog poate a mai trecut cineva prin asta si poate sa dea niste lamuriri pe intelesul tuturor. multumesc si sanatate
0
14-03-2009, ora 13:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cea mai mare experienta in patologia tumorala a aparatului locomotor o au colegii ortopezi de la Spitalul Universitar (Municipal). Cautati-l pe D-nul Prof. Stanculescu si cereti-i sfatul.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-03-2009, ora 14:22
adriana ionescu
Nu este medic/terapeut
adriana ionescu
encondromul este o tumora benigna.mie mi-a recidivat dupa 3 ani s am fost operata din nou. encondromul era la nivelul femurului in 1/3 medie.s-a grefat locul dupa extractia tumorii iar la controalele radiologice medicul spune k e un subiect inchis si sa nu ma mai gandesc..dar asa imi spunea s aum 3 ani la prima operatie si nu prea mai am incredere...:(
0
21-07-2009, ora 20:55
adriana ionescu
Nu este medic/terapeut
adriana ionescu
va rog.sa-mi spuna s mie cineva mai multe despre encondrom, sunt disperata:-
0
22-07-2009, ora 13:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Encondromul este o tumora benigna. Poate insa recidiva rareori.
Nu trebuie sa ajungeti la disperare, ci este preferabil sa consultati un ortoped cu buna experienta in domeniu (cititi postarile de mai sus..).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-07-2009, ora 13:44
adriana ionescu
Nu este medic/terapeut
adriana ionescu
va multumesc din suflet pentru raspuns.am fost operata d 2 ori la interval d 3 ani pentru k mi-a recidivat.frica mea este...dak o sa s transforme in ceva malign...va rog sa-mi spuneti care este probabilitatea.???
0
24-04-2020, ora 14:10
otip
Nu este medic/terapeut
otip
Cum a evoluat encondromul? A mai reaparut? Ce dimensiune avea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: