am fost diagnosticata cu hipermetropie si prezbiope

31-10-2008
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Buna ma numesc Marioara sint din Timisoara am 54 de ani si am facut mai multe controale Oftamologice ultimul la-m facut in 8.02.2008 la D-na dr.profesor universitar Koos Marie -Jeanne si am fost diagnosticata cu Hipermetropie si Prezbiope am facut ocelari cu lentile progresive pentru departe+1, 75 si pentru aptoape +4.Intrbarea mea este de ce de citeva saptamini cind eau ochelari de la ochi am impresia ca imi este sectionat ochiul in doua si de multe ori ma ustura as dori din suflet sa-mi dati un sfat si sa-mi spuneti mai amanuntit despre diagnostic.Ca amanunt am baut o perioada tintura de craite special pentru ochi. Va multumesc anticipat pentru ajutor.Cu deosebit respect va salut si va doresc din suflet sa fiti alaturi de cit mai multi suferinzi.
5 comentarii
0
01-11-2008, ora 08:21
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Hipermetropia poate trece neobservata pana la varsta de 40 de ani, dar dupa aceasta varsta muschii care controleaza contractia cristalinului devin mai putin eficienti. Scaderea flexibilitatii cristalinului va scadea abilitatea de focalizare. Rigidizarea cristalinului se numeste presbiopie. Pe masura ce hipermetropia avanseaza, atat vederea la distanta cat si cea la apropiere sunt afectate si vor necesita corectare.
Ochelerii si lentilele de contact vor corecta tulburarile de vedere, dar nu influenteaza progresia bolii. Simptomele hipermetropiei se accentueaza cu varsta. Terapii alternative

Hipermetropia nu poate fi corectata prin alte terapii, iar terapiile complementare, ca dieta, activitatea fizica sau masurile de auto-intretinere nu au nici un efect.
0
01-11-2008, ora 18:35
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Va multumesc din suflet pentru raspuns mas fi bucurat sa aud ca pot sa ma tratez sau sa ameliorez vederea si cu medicamentetie sau cu tratament naturist. Va doresc multa sanatate si va salut cu deosebit respect.Din Timisoara toate cele bune
0
02-12-2008, ora 20:02
mamilika
Nu este medic/terapeut
mamilika
nu vreau sa contrazic pe nimeni, dar niciodata sa nu zici niciodata. Fiica mea s-a vindecat de astigmatism hipermetropic dupa ce am fost cu ea la cursurile de qigong sustinute de maestrul Lin Kai Ting. Bineinteles ca toti doctorii imi spusesera ca nu se va vindeca niciodata. Am luat-o la cursuri pentru ca aveam eu probleme de sanatate si surprinzator a fost ca ea s-a vindecat. Acum vede perfect iar doctorul, desi s-a convins de vindecare mi-a spus ca el nu crede in asa ceva. Nici macar in fata evidentei nu a fost macar curios sa stie cum s-a putut intampla acest miracol! Pentru cine crede ca miracole se pot intampla intrati pe www.qilingong.com si aveti incredere.
0
10-12-2008, ora 12:19
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
da, Qigong este tehnica veche.din pacate in Ro este de cativa ani.deja la noi incep sa fie cunoscute cursurile lui Mantak Chia, iar in Bucuresti exista sala si cabinetul domnului psiholog si instructor Qigong, Adrian Cranta, precum si cabinetul domnului Adrian Florea;ambii au urmat cursuri in China, respectiv Tailanda.
0
07-10-2010, ora 09:58
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Cred si sunt pentru tratamente si naturiste multumesc mult pentru indrumare , chiar daca am intrat mai tirziu . Este mult mai bine daca ne-am rezolva problemele fara interventii chirurgicale, putera Divina este mare.multumesc inca odata si Doamne Ajuta !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  •