Nistagmus congenital, hipermetropie, astigmatism

08-02-2015
iuliaaaaa
Nu este medic/terapeut
iuliaaaaa
Buna ziua. Fetita mea la 3 luni a fost diagnosticata cu nistagmus congenital, hipemetropie astigmatism, la fundul de ochi se vede papile palide, de talie mai mica, macula fara reflex. Am fost la neuro si alte probleme multumim lui Dumnezeu nu mai are. Acuma are 4 ani. I-am dat neuroborante pana pe la 2 ani jumatate.
Am facut si PEV in Cluj unde arata ca stimulul vizual ajunge la creier, dar la ochiul drept cu efect putin intarziat.
Am facut si o electroretinograma la care concluzia a fost ca atat sistemul cu conuri cat se cel cu bastonase este afectat.
Acuitatea ei vizuala este destul de mica: 0, 5/50 biocular. Dioptriile sunt de +5, 5; +7, 5
Vrem sa stim daca se poate face ceva mai mult altundeva decat in CLuj, in alta tara pentru ca fetita mea sa vada mai bine?
2 comentarii
0
17-03-2015, ora 22:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De ce nu scrieti in engleza pe adresa de mail de pe site-ul unei clinici oftalmologice din strainatate ?
0
18-03-2015, ora 21:12
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
Cel mai bun lucru pe care puteţi sa il faceţi este sa ii puneţi ochelarii, cu dioptriile măsurate de un medic oftalmolog dupa cicloplegie, adică dupa ce i-a pus picături. E posibil sa se imbunătăţească vederea, dar având in vedere nistagmusul si papilele palide probabil nu va recupera complet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  •