Am fost mintita, inselata, data la o parte pt alta

18-09-2020
Marina1992
Nu este medic/terapeut
Marina1992
Buna seara. Am o relatie de 8 ani si sunt casatorita de 2. Am avut multe discutii si certuri in relatie de-a lungul timpului. Multe din cauza lipsei de sex si a dorintei de a fi intimi, iar acum 1 an l-am inselat. Am intrat intr-o alta relatie si m-am indragostit. In timpul asta, am aflat ca si sotul meu umbla prin alte locuri si am hotarat sa divortam. Eu si amantul(ca sa il numesc asa) am hotarat sa ne dam o sansa se a fi impreuna. Trebuie sa mentionez ca si amantul avea o relatie, dar se declara ca fiind nefericit. Eu avand o casa, asteptam sa o vand sa pot pleca de langa sot si sa incep o viata noua cu amantul. Problema e ca abia am aflat ca amantul m-a folosit pe post de distractie, ca el nu avea probleme in relatie, ca desi mie imi spunea ca ma iubeste, iar pe iubita lui nu, nu a fost nimic adevarat. In timpul relatiei cu amantul, imi jura ca eu sunt singura femeie pe care o iubeste, ca sunt speciala, etc. Ieri am aflat ca pleaca intr-o vacanta ca iubita lui si pt ca lucrurile trebuiau spuse, am hotarat sa ii scriu iubitei lui despre tot ce s-a intamplat intre noi, iar dupa asta, i-am spus si eu sotului ce s-a intamplat. Eu imi asum faptele, doar ca nu pot scapa de sentimentul ca am fost mintita, inselata, data la o parte pt alta. Nu pot intelege ca am fost doar o distractie. Stiu ca mi se intampla acelasi lucru pe care i l-am facut sotului, dar cum ppt scapa de starea asta? Nu pot manca, nu pot dormi, ajung o epava... Multumesc
5 comentarii
0
18-09-2020, ora 08:55
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Când există probleme într- o căsnicie e bine să încercăm să le rezolvăm, iar dacă nu e posibil să- i punem capăt. A- ncerca să folosești altă persoană drept pansament nu- i cea mai bună soluție. Intrând într- o relație cu o persoană care este deja cu cineva, ar trebui să dea de gândit că nici acea persoană nu e sinceră. Ce- ai fi vrut să spună ca să te atragă? Am o relatie bună dar te mai vreau și pe tine? Ți- a spus ce voiai să auzi.De fapt ați făcut amândoi același lucru. Te afectează că ai fost mințită, nu că ți- ai mințit soțul... Dacă tot nu merge căsnicia, divorțează, că nu poți trăi în minciună cu cineva cu care nu te mai înțelegi si stai o perioadă singură până îți clarifici ce dorești si te vindeci de trecut. Dacă nu poți trece singură peste această perioadă, mergi la un psiholog. E important să înțelegi și cum reușești să intri în relații nepotrivite și de ce îti e greu să depășești o situație. În loc să încerci să înveți ceva din ce ți s- a întâmplat, cedezi psihic și nu accepți că lucrurile nu stau cum vrei tu.
0
18-09-2020, ora 10:21
Marina1992
Nu este medic/terapeut
Marina1992
Va multumesc foarte mult pt raspuns!
0
18-09-2020, ora 15:42
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Daca te hotarasti sa discuti cu un psihoterapeut, pe langa evaluarea lectiilor de invatat din aceste situatii, e probabil de folos sa evaluezi care sunt asteptarile tale de la partenerii de cuplu si pe ce perceptii se bazeaza aceste asteptari.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
19-09-2020, ora 00:10
Marina1992
Nu este medic/terapeut
Marina1992
Pe langa asteptarile din cuplu, mie imi e foarte greu sa accept situatia in care ma aflu si asta imi agraveaza situatia. Vesnic imi pun intrebarea "de ce?" si din pacate nu am si nici nu voi avea un raspuns...
0
19-09-2020, ora 12:34
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Tocmai de aceea ai nevoie de un psihoterapeut, pentru ca nu reusesti singură sa gestionezi situatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul