Am incercat si cu sab simplex, dar ma constipat

36 comentarii 1 2
0
19-10-2011, ora 18:39
alinpunga
Nu este medic/terapeut
alinpunga
Salut Mr. Nick.
Am tot citit pe net si vad ca multi se confrunta cu problema asta(flatulenta).Am incercat si ceaiuri de la favisan si carbune medicinal si degeaba.Pe langa flatulenta mai sufar si de un tranzit intestinal lent, adica odata la 2 zile.
Observ ca se tot vorbeste de sab simplex si de gasex...Care dintre cele 2 il recomanzi?? e deja o problema rusinoasa care ma impiedica sa merg la facultate/munca.
Astept raspunsul tau.numai bine.
0
26-10-2011, ora 14:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Alinpunga, ar fi indicat să consultaţi un medic. Vă puteţi trata tranzitul intestinal lent şi flatulenţa pe cale alopată sau naturistă.
De pildă, extractul din boboci de magnolie, de la PlantExtrakt, este un remediu gemoterapic extraordinar pentru reglarea motilităţii tractului gastro-enterologic, remediu care, dacă este administrat, timp de minim o lună, împreună cu Herbolax şi Sab simplex, zilnic, în conformitate cu instrucţiunile inscripţionate în prospectele aferente lor, vă poate face mult bine.
Consultaţi medicul!
Însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
30-10-2011, ora 20:09
alinpunga
Nu este medic/terapeut
alinpunga
Multumesc mult pentru raspuns.am consultat un medic si raspunsul lui a fost ca e pe fond de stres.
Numai bine, Mr. Nick
0
31-10-2011, ora 13:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
@alinpunga, okay, am înţeles. În acest caz, dacă manifestările dv. gastroenterologice apar pe fond de stres, trebuie să ştiţi faptul că ele sunt manifestări psihosomatice.
Extractul din muguri de smochin, administrat câte 30-50 de picături, în puţină apă, de 2 ori pe zi, dimineaţa şi seara, înainte de micul dejun şi cină, timp de minim o lună, maxim 3, este foarte bun pentru tratarea efectelor negative pe care stresul le are la nivelul sistemului digestiv.
Consultaţi un medic cu competenţă în gemoterapie.
Însănătoşire grabnică.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
10-12-2011, ora 20:58
alinpunga
Nu este medic/terapeut
alinpunga
Buna Mr. Nick.multumesc ca ti-ai facut timp sa raspunzi la intrebarile mele.am inceput sa iau sab simplex si un ceai pentru digestie usoara de la fares. intre timp mi-am facut si un examen coproparazitologic care a iesit pozitiv pentru oxiuri.probabil ca si acestia sunt de vina. acum iau tratamentt pentru eliminarea lor.
Numai bine, Alin.
0
12-12-2011, ora 19:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle Alinpunga, nu aveţi pentru ce să îmi mulţumiţi. Tratamentul pe care îl luaţi este bun (sab simplex + ceai pentru digestie uşoară).
În altă ordine de idei, oxiuraza foarte rar produce simptome precum flatulenţă şi tranzit intestinal lent. Deci, nu, nu cred că oxiurii au vreo vină într-un astfel de plan, ci în cu totul altul, care implică simptome de genul diareei, mâncărimilor perianale, durerilor abdominale specifice etc.
Să vă faceţi bine, da?! ;) Doamne, ajută!
Sărbători fericite.
Toate cele bune, cu respect,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •