Am nevoie de Opini! Ce poate fi? Scleroza multipla?

29-10-2017
Nty01
Nu este medic/terapeut
Nty01
Buna seara,

As dori sa va adresez intrebarea ce poate fi?
Am o cunostiinta tare draga mie, in varsta de 37 si de doua luni acuza ameteli si cateodata furnicaturi in picioare, iar cateodata seara simte de parca picioarele nu se misca coerente unul cu altul, imi explica ea mie...
Ii s au facut 2 rmn-uri una cu substanta de contrast altul fara... si o serie de analize...
Suntem cu toti foarte panicati iar pana la programrea cu neurologul efectiv am dori niste pareri in legatura cu ce poate fi...

Va rog frumos, orice raspunsuri ar fi super!
Pacat ca nu pot adauga aici ca atasament rezultatele, iar atunci am sa incerc sa transcriu macar concluzia rmn-ului...


Va multumesc,
Asteptam cu nerabdare un raspuns

Rmn-ul cu subst de contrast :

Rezultat : completarea cu substanta de contrast i.v. a examinarii RM cerebral din data de 06.10.2017, evidentiaza captare de contrast la nivelul unei leziuni frontale in dreapta
(regiunea centrului semioval); captarea de contrast este omogena, ovalara, de 3x2 mm diam si prezinta un traiect liniar milimetric captant vascular adiacent.
Aspectul descris pledeaza pentru o leziune activa.

Concluzie : Leziunea frontala dreapta (regiunea centrului semioval) cu captare focala de contrast si unn traiect vascular milimetric adiacent.


Rmn-ul fara subst de contrast :

Rezultat : Frontal in dreapta si parietal bilateral, la nivelul sustantei albe, exista cateva ( in numar de cinci) focare milimetrice, hipersemnal T2 si FLAIR cu aspect de leziuni demielinizante nespecifice.
Secventele DWI nu evidentiaza leziuni hemoragice cerebrale.
Nu se constata deplasarea structurilor liniei mediane
sistem ventricular simetric, nedeliatat
Sinusuile anterioare ale fetei si celulele temporor-mastoidiene cu pneumatizare pastrata.
Artera vertebrala stanga cu calibru redus corigenital ( sub 2mm)

Concluzie : Focare de demielinizare nespecifice, milimetrice, in substanta alba frontala dreapta si parietala bilateral.
1 comentarii
0
10-01-2018, ora 17:24
AiRdr0p
Nu este medic/terapeut
AiRdr0p
Analize pt. neuroboreilloza, apoi daca acestea se confirma procedați ca atare, apoi, dacă se infirma, investigații în vederea depistării sclerozei multiple. Nu va faceți griji, exista multe proceduri (HSCT, de exemplu) care o pot salva pe pacienta. Oricum, in curând, cu ajutorul bunului Dumnezeu o să apară pe piata medicamentul "Lif-Nano", s-a constat că vindeca complet scleroza multipla la șoareci, insa nu e atât de ușor de pus pe piata și trebuie să treacă prin anumite teste.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.