concluzii RMN cerebral

24-05-2013
cameliadascalu
Nu este medic/terapeut
cameliadascalu
Buna ziua,
Concluzia RMN :
Examenul RM cerebral evidentiaza intracerebral frontal bilateral, rare mici imagini hipersemnal FLAIR de 2-3 mm
Rare mici leziuni demineralizate frontal bilateral, de aspect ischemic.
Mici polipi la nivelul sinusului maxilar stang si sfenoidal
Am observat ca vocea mea parca rezonanta ei se duce spre ureche iar atunci cand fluier sunetul fluierului meu nu e normal, zici ca-i sunetul scos de un instrument muzical (asa il aud eu, zici ca mi se formeaza in nas si in ureche) si vocea mi-o aud schimbata zici ca vorbesc la microfon.
Si senzatiile descrise mai sus mi se intampla atunci cand acufenele sunt foarte puternice.
Credeti ca exista vreo legatura intre rezultatul RMN si senzatiile descrise mai sus?
Ma gandeam sa mai fac o radiografie a sinusurilor (m-am gandit ca poate-s blocate) insa nu am dureri de cap sau alte stari aferente infectarii sinusurilor.
Va multumesc frumos si mi-ar fii extrordinar de util chiar si daca m-ati putea ajuta si cu o idee.
3 comentarii
0
24-05-2013, ora 15:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este legatura intre rezultatul RMN si simptome
Aveti mari probleme de dereglare a circulatiei cerebrale
Hipertensiune arteriala netratata sau gresit tratata care duce la acele mici accidente vasculare care se vad pe rmn
e nevoie de evaluari complete la orl, cardiologie
schimbarea radicala a stilului de viata si alimentatioe cu tratament corect medicamentos
0
24-05-2013, ora 21:50
cameliadascalu
Nu este medic/terapeut
cameliadascalu
Buna seara,
Va multumesc pentru raspuns.
Sunteti singurul doctor care mi-ati spus ca din rmn rezulta probleme de circulatie cerebrala (si credeti-ma l-au vazut destui) si tind sa va dau dreptate deoarece am observat ca atunci cand beau ceaiuri de circulatie cerebrala incep sa ma simt mai bine.
Tensiunea mi-am urmarit-o constant, cand e 9 cu 6, 10 cu 7 si cea mai mare a fost 11 cu 8.Nu am avut niciodata probleme cu inima, palpitatii sau semne care sa imi atraga atentia.Intradevar au fost perioade cand imi curgea sange din nas, in special atunci cand eram supusa unui stres constant.
Alimentatia mi-am schimbat-o radical de peste 7 luni, am exclus cafeaua, parajelile, grasimile, produsele din comert, mananc doar legume, cereale si fructe.
Audiogramele sunt, , valurile Dunarii, , (vorba unui audiolog) cand arata o hipoacuzie medie cand o usoara hipoacuzie..
Ce alte analize credeti ca ar fii mai concludente?
Inca odata va multumesc frumos pentru timpul acordat
0
26-05-2013, ora 17:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a vedea cat de grava e problema cu polipii din sinus trebie ajuns in ckinica orl... pentru un examen endoscopic
tensiunea si circulatia trebuie stimulate cu ginseng. ceai. fiole.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.