Rezultat RMN

08-11-2018
ririca
Nu este medic/terapeut
ririca
Buna ziua, de vreo 2 luni ma confrunt cu un disconformt la nivelul capului pe partea dreapta spate si la nivelul urechii drepte.In urma unor controale la specialitatea neurologie si ORL, am ajuns am fost indemnata sa efectguez un test RMN cerebral si coloana cervicala.Mentionez ca am 37 ani. Avand in vedere ca d-na doctor neurology este in concediu pana la sfarsitul acestei luni, am trimis rezultatul RMN medicului de familie, care insa nu m-a prea lamurit.Mai jos este rezultatul testului si as avea rugamintea sa imi spuneti parerea d-voastra. Cat de grav este, si daca este in regula sa astept 3 saptamani pana se intoarce d-na doctor din concediu. Multumesc anticipat.
RM cerebral nativ:
Examenul RM cerebral evidentiaza cate o arie de ~2-3mm diametrul, in hipersemnal T2 si FLAIR localizate la nivel capsular extern bilateral, mai probabil leziuni demielinizate de aspect nespecific. fara arii de ischemie acuta. Fara colectii hemoragice intra sau extracerebrale, fara mase tumorale intracerebrale. Sistem ventricular de dimensiuni normale, simetric, situate pe linia mediana. Orbite, sinusuri cavernoase, unghiuri ponto-cerebeloase cu aspect RM normal. Tonsilele cerebeloase sunt tangent la planul gaurii occipital. Ingrosarea mucoasei maxilo-etmoidale. Hipolazia sinusului frontal drept. Hipertrofia tesutului limfatic rinofaringian

Multumesc!
2 comentarii
0
08-11-2018, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. leziuni demielinizate de aspect nespecific.. e o problema minora.. dar vorbeste despre unele probleme de digestie, intestine intoxicate, posibil intoleranta la lactoza.. care duc la proasta circulatie cerebrala
2. Ingrosarea mucoasei maxilo-etmoidale. Hipolazia sinusului frontal drept. Hipertrofia tesutului limfatic rinofaringian
pot vorbi despre un reflux gastro-esofagian in somn.. care prin acidul gastric ajuns sus in spatele nasului.. inflameaza tot pe acolo
e bine ca un medic ORL sa faca o endoscopie nazala pana in rinofaringe
0
08-11-2018, ora 11:53
ririca
Nu este medic/terapeut
ririca
Va mulțumesc foarte mult! Am sa merg din nou la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.