Interpretare rmn

10-08-2016
fordonf
Nu este medic/terapeut
fordonf
Bună ziua.Va rog sa ma ajutați cu interpretarea rmn cranian.Neurologul este în concediu și sunt speriata- 3, 4 arii de demielinizare milimetrice, diseminate în proiectia substanței albe subcorticale bilateral, cu caracter nespecific.Am făcut rmn pt ca sufăr de migrene cu aura.
6 comentarii
0
12-08-2016, ora 19:45
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Stati linistita. Cel mai probabil nu au nici o semnificatie patologica. In cel mai rau caz trebuie sa mai repetati investigatia peste 1 an sa vedeti ce se mai intampla. Dar exista tratament pentru migrena.
0
16-08-2016, ora 15:34
fordonf
Nu este medic/terapeut
fordonf
Buna ziua.Revin din nou cu o intrebare.Am fost cu rezultatul la neurolog si mi-a zis ca s-ar putea sa fiu suspecta de scleroza, m-a trimis la rmn cervical si o investigatie numita spectroscopie .Pentru ce mi-a recomandat spectroscopia? Ma gandesc sa mai ma duc si la un alt neurolog.
Multumesc.Pentru migrene am primit gabaran 300 de 3 ori pe zi, pe langa sumatripan in crize, dar durerile de cap sunt zilnice.Mentionez ca sufar si de spondiloza cervicala.
0
17-08-2016, ora 14:54
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. Diagnosticul de scleroza multipla se pune coreland istoricul, simptomele, examinarea clinica si aspectul rmn. Unde locuiti? Si ce fel de spectroscopie v-a dat sa faceti? Spectroscopie rmn?
Cand avem un aspect imagistic sugestiv de scleroza multipla, adica multiple leziuni demielinizante, in primul rand trebuie excluse alte boli care ar putea da imagini asemanatoare. De aceea eu v-as trimite sa faceti niste analize mai specifice, incluzand probe infectioase anticorpi pt toxoplasma, borellia, tococara, probe inflamatorii si profilul antifosfolipidic. Asta e in teorie, caci practic eu cati pacienti am avut cu asa ceva majoritatea au venit cu analize perfect normale, si nici nu au dezvoltat scleroza multipla.
La dvs nici aspectul rmn nu indeplineste criteriile de diagnostic pozitiv pt asa ceva.
0
17-08-2016, ora 15:42
fordonf
Nu este medic/terapeut
fordonf
Va multumesc frumos.M am mai linistit.Sunt din Oradea si m a trimis la Tm sa fac spectroscopie rmn.La ce ajuta acesta analiza tinand cont ca rmn am facut, in plus costa in jur de 1000 lei.Oare sa mai consult o parere?
0
16-11-2018, ora 22:27
Mmabb
Nu este medic/terapeut
Mmabb
Buna seara!am 29 de ani, din vara am inceput sa am ameteli, am facut un tomograf, a iesit ok, dar tot ametita sunt, nu pot sa stau in picioare ca ma clatin, am facut un rmn la cap si mi-a iesit la nivelul substantei albe subcorticale frontale se observa o formatiune nodula in hipersemnal T2 si Flair de pana la 2 mm diametru, cu aspect de leziune demielinizante nespecifice.. in rest totul a iesit ok.iar concluzia ii...leziune demienilinzante nespecifice, milimetrice localizate cerebral frontal bilateral si modificari de sinuzita etmoidala bilateral...ati putea va rog frumos sa-mi spuneti ce inseamna...ma multimesc frumos...
0
24-11-2018, ora 10:32
margareth
Nu este medic/terapeut
margareth
Buna ziua
As dori un raspuns sau o interpretare la raportul madical atasat (varsta 45 ani; H 1, 67; 59kg).

Va multumesc anticipat!

RMN regiuni coloana vertebrala (cervicala, toracala, lombara)nativ si cu substanta de contrast.
Examinarea RM nativa la nivelul coloanei vertebrale cervico-toracale, evidentiaza: Rectitudine in plan sagital a coloanei vertebrale cervicale.Minima scolioza dextroconcava a jonctiunii cervico-toracale cu unghi Cobb de aproximativ 10 grade.Hemangioame vertebrale de maxim 8mm la T8. Insula de endostoza la nivel T5 (5mm).Minima protruzie discala postero-laterala dreapta la C3 ce amprenteaza sacul dural si radacinile nervoase de la acest nivel, intraforaminal.Debord discal circumferential, asimetric la nivel C5 cu efecte compresive radiculare preforaminale bilaterale, mai accentuate de partea dreapta.Fara anomalii de semnal sau morfologie la nivelul cordonului medular.
Concluzii:
Anomalii de statica vertebrala cervico-toracala.Protruzie discala postero-laterala dreapta C3 si debord circumferential C5 cu efecte compresive radiculare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.