Am nevoie de un raspuns

03-02-2016
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Buna seara.am am avut un contact protejat pe data de 1 februare si prezervativul sa rupt si a ejaculat in mine.Acum 3 luni am nacut si alaptez.as vrea sa stiu daca e voie sa iau pastila de a doua zi daca alăptez si cum se numeste.Va rog datini un răspuns.multumesc
9 comentarii
0
03-02-2016, ora 21:56
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Nu ati mentionat daca aveti menstruatie. Daca nu aveti menstruatie inca nu puteti ramane insarcinata. Pastila de a doua zi se numeste de a doua zi pentru ca se ia in maxim 48 de ore de la contactul sexual. In acest moment oricum ati lua-o degeaba. Atat timp cat alaptati nu este recomandat sa luati nici un fel de tratament, cu atat mai mult acest tip de pastile care contin o cantitate foarte mare de hormoni.
0
03-02-2016, ora 22:46
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Nu am menstruatie domnul doctor.este posibil sa rămân însărcinată?
0
03-02-2016, ora 23:20
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Pe 2 februarie am avut mam trezit nu pe 1
0
04-02-2016, ora 07:36
Psihologie, Bucuresti
Daca nu aveti menstruatie nu aveti cum sa ramaneti insarcinata. Iar atat timp cat alaptati nu veti avea menstruatie.
0
04-02-2016, ora 10:36
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Domn doctor doar am auzit ca au rămas femei insarcinate in timpul alaptarii se poate?
0
04-02-2016, ora 11:18
Psihologie, Bucuresti
Nu am auzit de astfel de situatii. Exista posibilitatea de a ramane insarcinata doar daca apare menstruatia (menstruatia este un semn ca organismul poate purta o sarcina). In timpul alaptarii este produs un hormon care nu permite sarcina. Este felul in care organismul transmite ca nu este pregatit pentru o alta sarcina. Intre sarcini ar trebui sa existe o perioada de cel putin un an.
Exista intotdeauna exceptii, la orice situatie. Indiferent cum ar fi, ca sa fiti in siguranta puteti sa folositi masuri anticonceptionale (prezervativul).
0
04-02-2016, ora 11:33
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Va multumesc mult pentru răspuns.sper sa nu fi rămas însărcinată ca sa rupt prezervativul si a ejaculati in mine. ca nu demult am născut de 3 luni si nu as mai vrea alt copil
0
04-02-2016, ora 17:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Doamna Cornelia,

In general femeilor care au nascut le vine menstruatia cam dupa o perioada de 6 luni dupa ce au nascut. Dar nu la 100 %. Inainte de menstruatie cu aproximativ 2 saptamani are loc o ovulatie si ele pot ramane insarcinate in timpul acelei perioade fertile.
Folositi prezervativ daca nu doriti o alta sarcina.
La dv sansele sunt infime sa fi ramas insarcinata. Stati linistita.
Nu se ia pastila de a doua zi in timp ce alaptati.
0
04-02-2016, ora 17:56
Cornelia 2016
Nu este medic/terapeut
Cornelia 2016
Va multumesc mult pentru răspuns doamna Clara
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.