Am o problema cu prietena mea

05-03-2011
laurentiu1983
Nu este medic/terapeut
laurentiu1983
Buna ziua, Numele meu este Laurentiu si asi dori ca cine sa ma ajute ca sunt disperat. vorbec cu o fata de la 7 Ani,. nu a fost plecata de langa mine niciodata. problema e astfel. a plecat in franta sa faca jumatate de semestru de master si abea a trecut o luna si mi-a zis "ca o sa se gandeasca pana de pasti daca e sa mai fim impreuna sau nu" nu inteleg de ce a determinat-o sa imi fac asta. o iubesc nespus de mult si simt ca fara ea nu pot trai. va rog ajutati-am cu un sfat ce asi putea sa fac sa fie ca la inceput nu imi doresc ca cei 7 ani sa se darame detot.

va multumesc
10 comentarii
0
05-03-2011, ora 22:27
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Salut...

In mod eronat se cultiva in ziua de azi ideea ca dragostea (viata) trebuie sa-ti aduca doar fericire si placere. De fapt, in egala masura e de asteptat ca la un moment dat sa experimentezi suferinta. Daar... fiindca ai citit sau vei citi de pilda "Floarea albastra" tu ramai la toate oarecum rece... - © Eminescu

Asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa lupti daca e vorba de o relatie de 7 ani. Poate ca cineva care a trecut prin asa ceva te va ajuta. Sau un expert.

SI nu uita ce zicea frizerul: FRUNTEA SUS!
0
05-03-2011, ora 23:18
rezolva_problemele
Nu este medic/terapeut
rezolva_problemele
Draga laurentiu, shit happens! asta e. Cine stie ce baiat o fi gasit acolo prin franta, fie cu vreo mataranga zdravana fie cu portofelul plin de bani, fie pur si simplu s-a saturat de romanica.
Faptul ca spui ca "nu mai poti trai fara ea" este foarte grav si arata ca esti o persoana foarte usor de destabilizat emotional cu consecinte grave pe viitor. Cred ca ar fi bine sa te duci la psiholog sau chiar la psihiatru sa vezi ce problema ai si sa o rezolvi REPEDE si EFICIENT, deoarece ai toata viata inainte.
De asemenea as mai adauga ca fetele se maturizeaza mai repede si implicit isi stiu interesul mai bine. Nu e de mirare ca in majoritatea facultatilor din Romania, fetele sunt mai numeroase decat baietii, intrucat fetele stiindu-si mai bine interesul se orienteaza mai repede, pe cand baietii inca ii vezi si dupa 20 de ani in fata blocului cu gasca, si astfel "pierd trenul" si incep sa se maturizeze de multe ori cand e prea tarziu.
Una peste alta trebuie sa mai si stii sa pierzi. Daca in continuare "nu mai poti fara ea", exista metode: franghie, tren, cladire inalta, etc, dar nu e cazul. Daca ea trateaza relatia cu atata superficialitate incat dupa o luna de plecare se gandeste deja la despartire, nu e cazul ca tu sa mai acorzi vreun pic de seriozitate acestei relatii.
Succes.si lasa ca fete sunt destule.
0
06-03-2011, ora 13:09
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
dupa varsta mea..cred ca sunt de varsta mamei tale si, de aceea a-si dori sa te incurajez.
Precizare:
sunt constienta ca, o iubesti si ca cei 7 ani nu-s de "aruncat"..nici macar cu gandul. Poti sa fii suparat pe toti si pe toate DAR, nu pe tine. Ai facut tot ce-ti sta in putere ca, relatia voastra sa fie frumoasa timp de 7 ani.
Intrebare:
cum ai fii reactionat DACA, erati casatoriti de 1-2 ani si, ea..ti-ar fii facut asa ceva..PT.CA, SIGUR ti-ar fii facut si daca, erati casatoriti legitim.
Concluzie:
NU te merita daca, la prima iesire "in lume" fara tine, ea a ales alt drum.
Gandeste-te ca, oricand si daca s-ar intoarce si veti fii impreuna inca..o perioada, poate sa-ti faca "figura" cu altcineva.
Nu conteaza motivul ei si
NU-L cere: alt barbat cu casa, masa sau sigur cu fffffffffff multi bani..de dragoste nu poate fii vorba.
Ce-ti sugerez?
sa fii barbat, cu vointa si putere, SUNT multe fete (stiu vei zice NU ca ea..)..dar, daca a facut odata asa ceva, iti poate face oricand...SI PT. ASTA NU TE MERITA.
Ce-as face in locul tau?
- as plange seara, i-as scrie " EU am gasit pe altcineva si nu mai vreau sa fiu cu tine" si...CHIAR MERGI IN DISCOTECA, CAUTA PE FACEBOOK SI..CAUTA-TI fie pe moment chiar virtual, o alta IUBITA.
Iti doresc SA FII IUBIT si SA IUBESTI!
O primavara frumoasa!..s-auzim de BINE!
0
10-03-2011, ora 17:30
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Mai exista un mare DACA! Daca ea nu vrea sa va despartiti, ci doar vrea sa-ti vada reactia. Prea multe cazuri de genul asta am vazut, asa ca accepta si aceasta varianta. Si DACA totusi se gandeste, inseamna ca inca nu are o decizie ferma, ceea ce te ajuta s-o determini in luarea deciziei. DAR nu cu declaratii si ingenuncheri, CI cu multa tandrete in comunicare. Vorbiti mult, asculta ce vrea, la ce viseaza si gandeste-te daca sunteti compatibili in vizualizarea viitorului. Si DACA te parasete? Este un capat de lume? Au murit multi de singuratate? Da, dar la batranete :) Ai o viata de trait, o viata care este cel mai mare dar al unui pamantean. Foloseste-ti potentialul!
0
17-03-2011, ora 15:59
laurentiu1983
Nu este medic/terapeut
laurentiu1983
Va multumesc tp sfat, dar tot ce s-a sperat s-a lasat cu un MARE "luam o pauza" mi-a zis ca ea nu mai simt pt mine nimica si vrea sa vada ca pana de pasti daca o sa isi dea seama daca simte, daca ma iubeste si am propus sa nu mai luam legatura unu cu altu pana de pasti. eu acuma sper ca sa isi dea seama ca ma iubeste so poate o sa fie tot a mea. plang zi de zi pt ca o iubesc foarte mult si imi este greu fara ea, nu pot sa uit clipele frumoase care le-am petrecut impreuna la fel si cele urate. i-am fost alaturi la bine si la greu si mi-a fost si ea alaturi dar sa dea domnul sa ne fie bine am zis ca daca o sa fie bine nu am sa ii scot ochii cu absolut nimica din ceea ce imi face acuma, daca nu e sa nu fim impreuna ii doresc tot binele din lume sa isi gaseasca altu mult mai bun ca mine financiar si ce vrea ea, si daca o sa isi dea seama intr-un tarziu ca eu am fost cel mai bun chiar o sa imi para rau si atunci chiar daca o fi peste unu-sapte ani de cand o sa fim despartiti.

va multumesc foarte multe cu Stima Laurentiu
Va doresc o primavara frumoasa si sa fiti iubiti de cei dragi.
0
17-03-2011, ora 16:12
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

iata revin cu aceeasi intrebare, ca mai sus:
Intrebare:
cum ai fii reactionat DACA, erati casatoriti de 1-2 ani si, ea..ti-ar fii facut asa ceva..PT.CA, SIGUR ti-ar fii facut si daca, erati casatoriti legitim.
Concluzie:
NU te merita daca, la prima iesire "in lume" fara tine, ea a ales alt drum.
Gandeste-te ca, oricand si daca s-ar intoarce si veti fii impreuna inca..o perioada, poate sa-ti faca "figura" cu altcineva.
Nu conteaza motivul ei si
NU-L cere: alt barbat cu casa, masa sau sigur cu fffffffffff multi bani..de dragoste nu poate fii vorba.
si POATE AI FOST PREA FINUT, DRAGUT, INTELEPT, AI IUBIT-O PREA MULT SI EA...s-a obisnuit asa..
Ce-ti sugerez?
sa fii barbat, cu vointa si putere, SUNT multe fete (stiu vei zice NU ca ea..)..dar, daca a facut odata asa ceva, iti poate face oricand...SI PT. ASTA NU TE MERITA.
Ce-as face in locul tau?
- as plange seara, i-as scrie " EU am gasit pe altcineva si nu mai vreau sa fiu cu tine" si...CHIAR MERGI IN DISCOTECA, CAUTA PE FACEBOOK SI..CAUTA-TI fie pe moment chiar virtual, o alta IUBITA.
Iti doresc SA FII IUBIT si SA IUBESTI!
O primavara frumoasa!..s-auzim de BINE!
M-as bucura sa ne tii la curent si dupa Pasti, iti doresc SA FIE CUM VREI !
0
18-03-2011, ora 15:44
laurentiu1983
Nu este medic/terapeut
laurentiu1983
Da o sa va zic raspunsul final. Sa dea Dumenezu sa ne fie bine ca tare m-asi bucura sa auda ceva de bine, sper sa fiu puternic si sa trec peste asa ceva daca nu e sa fie bine.

va Multumesc tuturora de sfaturi si de incurajari. sa fiti iubitii si fericitii. O primavara cat mai frumoasa si mai placuta.
0
23-03-2011, ora 19:43
laurentiu1983
Nu este medic/terapeut
laurentiu1983
Buna Seara, Stau va va anunt ca totul s-a incheiat intre mine si fata de care v-am tot zis. Ea defapt acolo vb cu altul din Marea britanie cand eu sufeream si plangeam si speram sa fie bine ea isi trimitea msg'uri sau se sunau si radeau unu cu celalant. cel mai bine e ca am aflat singur si am pus eu punct inainte ei adica daca imi dadea papuci si nu aflam asa ca am aflat singur, nu mai sufer asa de mult. sunt 7 ani, 7 ani care nu am crezut ca nu o imi faca asa ceva, am bagat mana in foc ca nu este ca "altele" totul se rezuma la bani si mai putina dragoste. atat vreau sa va zic cum am zis la toata lume sa aibe parte de un baiat care s-o iubeasca si sa o respecte mai mult decat am respectat-o eu.
va multumesc pt timpul pierdut si pt sfaturile voastre, sa speram sa ne auzim numai de bine

La revedere !
0
23-03-2011, ora 21:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara Laurentiu,
ma bucur ca ai ajuns TU singur la aceasta CONCLUZIE (sigur NU, cea mai convenabila).
Ma repet, E BINE ca nu te-ai insurat cu ea si..fiind plecata, sa-ti fii facut acelasi lucru.

Iti doresc tot binele din lume, SA IUBESTI SI SA FII IUBIT...ASA CUM SIGUR MERITI si..vei fii.
(am si eu 2 fii, probabil de varsta ta)...

O seara placuta!
0
24-03-2011, ora 16:45
laurentiu1983
Nu este medic/terapeut
laurentiu1983
Doamna Lucia. ceea ce regret cel mai mult este ca a ales intre mine eu tanar de 28 de ani si ala care are 45 de ani iar ea are 23. aseara m-a sunat si ii parerea rau pt ceea ce a facut dar eu o pot ierta am iubit-o 7 ani o stiu de la 16 ani am avut grija de ea numai eu stiu cum am respectat-o si i-am gresit foarte mult. eu nu's genul de baiat sa fiu rau aveam planuri mari pt viitor dar ea odata ajuns acolo s-a vazut libere a zis ea si nu a inceput cu dreptul a inceput cu stangul si m-a atacat unde a fost cel mai dureros pt mine. o iubesc si o s-o iubesc mereu si nu o sa port pica pe ea din ceea ce mi-a facut ca nu a ales sa fie cu unul mai tanar ca mine si a ales sa fie cu unul de45 ani care ii putea fii tata, acuma ea zice ca nu are treaba cu ala si ca a facut cea mai mare prostie in viata ei. eu atat vreau sa isi gaseasca unu mai tana sau de varsta mear pentru ca astea batrani isi bat joc de astea tinere sunt baiat si aud destule si vad destule.

Multumesc si va doresc o zi frumoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul