am papiloame care dor.rog mult un raspuns, un sfat!!!

13-05-2010
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Buna Ziua,

Am mai multe papiloame cutanate si mai mici si mai mari(pe gat si decolteu).le am de multi ani si nu m-au deranjat.
Acum insa am cateva sub urechea stanga care ma dor(ma doare pielea din jurul lor, muschiul).sunt ingrijorata.
Le-am aratat acum cateva luni uni medic dermatolog.a vrut sa mi le inlature cu azot lichid dar n-am avut curaj.
Ce ma sfatuiti? Care este cea mai sigura metoda de-a le inlatura? Ce riscuri sunt?
Daca are vreo relevanta, mentionez ca am 58 de ani iar papiloame am inca din tinerete.cu inaintarea in varsta, ele s-au inmultit.e normal?
Va multumesc mult!
5 comentarii
0
16-05-2010, ora 13:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Metoda cea mai simpla de tratament este electrocauterizarea. Fara niciun risc !
0
16-05-2010, ora 21:46
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Dle doctor, va multumesc mult pentru raspuns. Am auzit ca ele pot fi inlaturate si cu laser si-n acest caz, n-ar mai fi nevoie de anestezie. As dori sa stiu daca informatia mea este corecta.
Cum vad ca sunteti din Iasi, v-as ruga mult daca imi puteti indica un cabinet (de preferinta privat) unde as putea face aceasta interventie cat mai repede si-n conditii de siguranta deplina.
Va multumesc mult!
0
20-05-2010, ora 15:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru indepartare cu laser, mergeti la doamna dr Suditu Gabriela, la Policlinica Nicolina. Insa nu garantez ca nu doare !
0
21-05-2010, ora 22:37
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Buna seara,

Mi-am scos papiloamele. Nu s-a folosit laserul ci o chiureta si electrocauterul. Anestezia a fost c-un spray si o crema si n-am simtit aproape nimic. Acum, in schimb, la o zi dupa interventie, ma ustura f tare locurile ramase si am numai pete rosii pe gat(e drept ca si numarul papiloamelor a fost f mare)
Mi-au fost recomandate doua creme: Fucidin si Cicalfate(Avène)...mi s-a spus sa le aplic una dupa alta.
Dupa Fucidin am niste usturimi cumplite. E normal? Sau poate fi o reactie alergica la acest preparat?
Cam in cate zile pot spera ca scap de usturimi?dar de cicatrici? Cineva mi-a spus sa ma feresc de soare pentru ca pot ramane cu pete. As dori sa stiu daca este adevarat si cam pentru cat timp nu am voie sa ma expun la soare?
Va multumesc mult!
0
02-06-2010, ora 22:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca au si trecut!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: