Am pierdut increderea iubitului meu

18-06-2020
Yyyy
Nu este medic/terapeut
Yyyy
Bună ziua, am 35 de ani la fel si iubitul meu, ne cunoastem de mult timp, dar am inceput o relatie acum 7 luni...a fost totul frumos si placut, eram mereu fericiți, problemele u inceput in luna aprilie acestui an:trebuia sa ne vedem dar eu i am spus ca in 40 de min.trebuie sa vina tatal copilului meu, iar el mi a spus ok atunci ne.vedem marti peste 4 zile...nu stam împreună, era o situația dificila din cauza covid-19, nu se putea iesi din casa, dar el cu munca sa putea...in momentul ala eu iam raspuns ok..dar deja l-am simțit supărat si nu am avut puterea de ai cere să ma astepte sau sa fii fugit in momentul ala macar 5 min.sa ne fii vazut, avand in vedere ca timp de 4 zile nu ne mai vedeam...el sa simțit dat deoparte sau inselat.Am vb si ma iertat dar increderea cred ca a început să se piardă.A doua gafă am facut-o acum o saptamana...am vb seara si am decis ca daca plouă ziua urmatoare sa merg direct seara la el acasă după ce el își termina munca.problema e ca ziua următoare nu a mai plouat așa că eu fără sa il intreb am crezut că nu ne mai vedem acasa cum stabilisem, asa ca m am prezentat la ora 18.30 la locul de munca, unde ne vedeam zi de zi.el nu a inteles schimbul de program si a inceput sa aibe dubii in privinta mea...eu nu am făcut nimic rau am stat acasa singura.am stat de vorba si am ajuns la concluzia că o pauză ar fii de folos pt amândoi, el ca să își pună ideile in clar iar eu că să înțeleg de ce am greșit așa?!...eu am fost si sant sinceră cu el îl iubesc dar am frică să nu greșesc si asta fac din păcate.Am stat de vb cu el dupa 4zile recunoscand greșelile mele, dar mi a spus ca mai are nevoie de timp, si ca mai bine sa nu grăbim lucrurile.Acum aș dori sfaturi să știu cum și ce să fac?, cât ar trebui să mai aștept?...nu aș dori ca relația să se termine!..Mulțumesc
1 comentarii
1
19-06-2020, ora 12:53
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
O relație se bazează pe încredere și dacă există o comunicare bună suspiciunile nu-și au locul. E mai bine să-l întrebi pe celălalt ce-și dorește sau ce crede despre o anumită situație decât să presupui anumite lucruri, care poate nici nu sunt reale.
Acolo unde există sentimente, relația nu se schimbă doar pentru că celălalt nu e disponibil la o anumită oră.
Important e să stați de vorbă și să înțelegeți ce așteptări are fiecare de la relație, cum vede viitorul relației.
Poate vă ajută să folosiți în caz că e nevoie să nu puteți merge la o întâlnire, sau să nu puteți face ceva:

Cum acceptam sau refuzam

1. Ascultam cererea celuilalt
2.Cerem lamuriri daca este nevoie
3.Acceptam sau refuzam in mod clar si precis : daca e da, ramane da, daca am spus nu, ramane nu.
4. Utilizam daca e nevoie repetarea informatiei
5. Daca refuzam propunem o alternativa.
6. Incheiem pe un ton cordial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul