Am probleme cu urechea dreapta

28-01-2009
Alex-
Nu este medic/terapeut
Alex-
Buna ziua. Am si eu o problema si mi'ar face mare bucurie si placere daca ati putea sa ma ajutati. Am fost la trageri cu (arma) am mai fost cu un amic si nu a respectat regulile cum sa traga si cind sa traga. Sa intimplat in felu urmator. Eu eram in fata lui si trageam si dintr'o data a inceput el sa traga. era la o distanta de cel mult jumatate de urchea mea si teava de la arma era in spatele urechii mele. a fost un calibru destul de mare (30-06 180gr. incarcatura). Din momentul in care a tras.. nu am mai auzit absolut nimic timp de jumatate de ora. Am inceput sa imi revin si am zis o sa imi treaca. A trecut 1 zi, 2, 1 saptamina, 1 luna... si si acum dupa 4 luni am probleme cu urechea.
SIMPTOMELE ce le am.
Aud un zgomot f. ascutit.. (tot timpul imi piuie urechea) nu stiu cum sa ma exprim. Sper ca stiti la ce ma refer. Un zgomot insuportabil. Asa e in fiecare zi, Cind aud zgomote mai tari si aud zgomote ascutite si cind vreau sa vorbesc vb mult mai tare si simt ca lumea nu ma aude.
Vreau sa va intreb daca stiti ce as putea face in legatura cu asa ceva. Mi'ar fi de mare ajutor si mas bucura f. mult daca mati putea ajuta.
Va multumesc.
4 comentarii
0
28-01-2009, ora 17:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai avutr o trauma sonora..
este posibil sa fi afectat nervul auditiv IRECUPERABIL..
dac incepeai tratamentul in primele 3 zile.. era OK.
Mergi Urgent la ORL.
Faci AUDIOGRAMA..
si o sa stii sigur cat de tare este afectat nervul si ce sanse ai sa recuperezi auzul si sa scapi de zgomot.
0
28-01-2009, ora 18:33
Alex-
Nu este medic/terapeut
Alex-
Va multumesc pentru comentariu si pentru sfat D'le Dr. Valeriu. As fi vrut sa stiu daca se poate sa fac ceva fara sa ma duc la doctor deorece nu am asigurare. (sunt in u.s.). Este o alta cale? Eu unul ma gindeam ca nu o sa ma tina mult si o sa scap de acest zgomot insuportabil. Daca nu mai este o alta cale, cum ati spus si d'voastra o sa ma duc la un Dr. aici. Va multumesc.
0
22-02-2009, ora 13:40
constantino
Nu este medic/terapeut
constantino
am si eu aceeasi problema, incearca sa achizitionezi un medicament de la farmacie "tanakan" solutie, insa de recomandat trebuie sa-ti faci audiograma si impedanta la urechea cu pricina.o zi placuta
0
22-02-2009, ora 17:40
Alex-
Nu este medic/terapeut
Alex-
Mersi mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: