Am reusit sa ma las de fumat

19-02-2008
crystyna30
Nu este medic/terapeut
crystyna30
Am avut un pic de ambitie si am tinut cura de la Forever care m-a ajutat sa ma dezobisnuiesc de fumat.Tin sa precizez ca am fumat 10 ani cam 1 pachet pe zi.
Pentru mai multe detalii astept mesajele voastre
34 comentarii 12 Înainte ›
0
19-02-2008, ora 00:00
ciandreea
Nu este medic/terapeut
ciandreea
si eu as vrea sa ma las de fumat, dar sincer nu cred ca foarte multa ambitie, mai ales in problema asta.ajutati-ma!astept un sfat din partea voastra.cum ma las de fumat?
multumesc, o zi buna tuturor!
criss
0
19-02-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
VRAJELI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
IAR RECLAMA LA ALOE VERA!!!???
VA DAU COMISIOANE ASA DE MARI DE TOT INCERCATI SA PACALITI FORUMISTII?
0
27-02-2008, ora 00:00
alanya
Nu este medic/terapeut
alanya
Eu m-am lasat de fumat in urma cu aproape 6 ani de zile si deatunci nici ca am mai pus vreo tigare in gura.Am avut acest viciu aproape 16 ani de zile.Stiu ca este greu de lasat mai ales intr-o societate unde majoritatea oamenilor fumeaza iar tentatia e la orice colt.
Eu am avut sansa de a cunoaste o persoana deosebita care erea nefumatoare iar de fiecare data cand i-mi aprindeam o tigare in fata acestei persoane se intrista desi niciodata nu m-a zis sa ma las de tigati.L-am intebat de ce e tist cand i-mi aprind tigarea iar raspunsul a fost scurt si cutremurator.
<<Sunt trist pentru ca ori de cate ori tu i-ti aprinzi tigarea i-mi aduc aminte ce a ucis-o pe mama>>
Sincer m-am lasat ptr el ptr ca vreau sa-mi petrec restul vietii alaturi de el si de copii nostri, cat mai sanatos si cat mai mult, fara a ne fi fi frica de un eventual cancer care nu il distuge doar pe cel bolnav ci si pe cei dragi lui.
Asa ca daca aveti pentru cine traii lasativa de fumat doar gasiti o adevarata motivatie si totul va fi usor.Succes!!!!
0
04-03-2008, ora 00:00
vip_e69
Nu este medic/terapeut
vip_e69
eu nu am folosit forever si m-am lasat de fumat, e drept ca nu de multa vreme; ai nevoie de ambitie si de incredere in tine; tigara ucide!
0
18-03-2008, ora 00:00
deea76
Nu este medic/terapeut
deea76
pentru 'cristina forever'-esti chiar penibila, nu scapi nici o ocazie pt. a-ti face reclama, spui ca esti supervisor de parca ai spune ca esti doctor neurochirurg, asa ca lasa-neeeeeeeeeee, oamenii au probleme mult mai importante de rezolvat decat sa-ti asculte tie aberatiile despre 'marile 'produse forever
0
21-03-2008, ora 00:00
cel_drag
Nu este medic/terapeut
cel_drag
Draga Deeea, este de mirare agresivitatea ta, mai ales ca te plangi ca ai "probleme mult mai importante de rezolvat". Ocupa-te de ele si rezolva-le si, daca nu cunosti produsele despre care vorbeste cristina, ar fi cazul sa nu te exprimi in necunostinta de cauza. Este doar parerea ta, dar oare nu este acesta obiceiul persoanelor care chiar nu au ce face si comenteaza orice?!!!! Cristina poate chiar a avut parte de o experienta minunata si vrea s-o impartaseasca si celor care nu o cunosc...poate le va folosi si lor.poate iti va folosi si tie. Trebuie doar sa iti asumi responsabilitatea incercarii produselor si responsabilitatea de a discuta despre acele produse pe acest forum.
0
21-03-2008, ora 00:00
cel_drag
Nu este medic/terapeut
cel_drag
Draga Cristina, te rog spune-mi si mie in ce consta cura pentru renuntatul la fumat.
0
29-03-2008, ora 00:00
Ellla
Nu este medic/terapeut
Ellla
De ieri m-am hotarat sa ma las de fumat. Azi a fost prima zi! Mi-e greu!! Folosesc plasturii nicorette, deocamdata nu trag o concluzie, dar pentru inceput ma ajuta foarte mult. Ma mai ajuta si sotul, in sensul ca am intreaga sustinere si atentie. Sper sa reusesc. sunt hotarata. insa a fost destul de greu azi sa iesim la cafea, si sa nu servesc cafea!! Astept parerile voastre.
0
04-03-2009, ora 23:10
StopFumatul.
Nu este medic/terapeut
StopFumatul.
Mult succes, Ellla! Plasturii cu Nicorette ajuta, dar trebuie sa vrei, totusi, sa nu mai pui tigara in gura. Si trebuie sa stii ca atunci cand vei intrerupe aplicarea plasturilor vei trece prin "sevrajul nicotinic", mai lejer sau mai sever, in functie atat de dependenta ta cat si de cat de gradual renunti la plasturi. Bea multa apa sau mananca seminte (dar fara a exagera, pentru ca in cantitate mare semintele ingrasa) atunci cand simti nevoia sa fumezi - te ajuta sa "inlocuiesti" gestul.
0
04-03-2009, ora 23:13
StopFumatul.
Nu este medic/terapeut
StopFumatul.
Acum vad ca a postat anul trecut :) Sper ca ai implinit un an de cand nu ai mai fumat!
0
11-03-2009, ora 00:05
Dantle10
Nu este medic/terapeut
Dantle10
-vad dedesubt reclama platita de la '"nicocure" si "tigara electronica cigatronic" - a incercat cineva exact aceste produse, adica a cumparat cineva de pe aceste site-uri ? - daca da, ce pareri aveti ? - ce rezultate ?...etc.
-astept raspunsuri
0
16-03-2009, ora 15:45
Ellla
Nu este medic/terapeut
Ellla
Mai putin si a trecut un an!!!! Si pot sa zic ca am reusit. Si spun asta pentru ca nu am mai fumat de atunci, dar mai important e ca nu imi doresc deloc si ca nu imi e deloc. pofta. Desi natura profesiei face ca sa ma aflu cateodata in preajma fumatorilor, inca de a 3-a zi de cand m-am lasat de fumat am stat langa fumatori. Mi-a fost greu prima saptamana, dupa care s-a redus senzatia de... nici nu stiu ce senzatie. cred ca de obisnuinta. Declar acum cand pot deja sa compar anumite "simtiri" ca cel mai greu a fost sa lupt cu o durere groaznica de cap, in primele 3 zile. Dar probabil si pentru ca nu mi-am mai servit nici obisnuita cafea zilnica, asa ca totul s-a intensificat. M-am ingrasat cam 5 kg, dar eu mi-am dorit asta, pentru ca aveam 49 kg la 1, 60 inaltime. Asa ca, dupa ceva timp mi-au revenit simturile, pofta de mancare... Ma simt mulllt mai bine, nu se poate compara!!! Nu mai am gustul acela urat in gura, hainele pline de fum, parul, , , , mainile. Recomand tuturor!!! Insa doar in momentul cand sunt cu adevarat hotarati!!! Adica atunci cand ei deja stiu ca vor reusi!!! Asta nu se incearca!!! Multumesc pentru mesaj si va doresc succes. O sa urmaresc subiectul in continuare.
P.S. Am folosit doar in prima zi plasturele, insa ajuta pentru psihic!!!
Monika.
0
16-03-2009, ora 22:43
Dantle10
Nu este medic/terapeut
Dantle10
Felicitari Ella !
Intradevar poate ca inca nu sunt foarte hotarat, dar m-am gandat de citeva ori sa incerc sa ma las,
cu ambitia nu stau bine. -- imi trebuie o metoda care sa ma ajuta cat de cat...
0
25-04-2009, ora 13:46
dmd1956
Nu este medic/terapeut
dmd1956
Pentru cine doreste sa se lase de fumat solutia o reprezinta vointa sau momentul cind nu se mai poate sa fumezi.Eu am fumat 36 de ani si m-am lasat de 6 luni fara altceva decit vointa.
0
02-05-2009, ora 02:01
mikka
Nu este medic/terapeut
mikka
In sfarsit, nefumator- Metoda usoara a lui Allen Carr ; este o carte pe care ar trebui sa o citesti numai daca intentionezi sa te lasi de fumat sau ai incercat deja, dar nu ai ajuns la niciun rezultat. Altfel, este pierdere de timp si energie, mai ales ca nu vei descoperi vreun secret nespus, ci te vei lovi de lucruri pe care deja le stii. Citeste si te vei convinge singur.

Cartea o poti lua de aici :

http://www.lovesite.ro/2009/05/02/in-sfarsit-nefumator-de-allen-carr-afla-cum-te-poti-lasa-de-fumat-imediat-sanse-90.html
0
04-05-2009, ora 12:45
slivneanu2001
Nu este medic/terapeut
slivneanu2001
Eu m-am lasat cand am aflat ca am tbc caverna.Sincer nu imi pare rau.Mi-am dat seama ce rau mi-a facut si tutnul deoarece iti scade imunitatea organismului intr-un fel...Cand am vazut ca nu mai respir bine si cand mai bagam si tigara simteam pe moment ca nu mai am aer.Am vazut moartea cu ochii...Ganditi-va de 2 ori cand bagati tigara...Sanatate la toata lumea
0
02-06-2009, ora 11:45
robero
Nu este medic/terapeut
robero
Buna ziua

M-am lasat de fumat de 3 luni si ma enerveaza ca tot simt gustul de nicotina in gura. Ma spal pe dinti foarte des, dar degeaba. Ce as putea sa iau pentru a nu mai simti gustul de nicotina?
0
23-06-2009, ora 15:52
andreea_pesamosca
Nu este medic/terapeut
andreea_pesamosca
Buna,

Azi e a doua zi de cand nu mai fumez si m-am gandit sa impartasesc cu voi si cu cei care se chinuie sa se lase d efumat. La mine este a nu stiu cata incercare insa de data asta imi va reusi - niciodata nu am reusit sa trec de prima zi fara s apun tigara in gura si totusi acum am reusit. deci voi merge pana la capat. Sunt fumatoare de 8 ani de zile si pur si simplu m-am hotarat sa ma las d efumat in primul rand pentru ca ma simteam greoaie si respiram greu, apoi pentru ca aveam o stare generala proasta si in al treilea rand din cauza banilor - tigarile costa din ce in c emai mult. Azi e a doua zi de cand nu mai fumez... incep sa ma bucur de multe lucruri: limb amea este curata, gustul e altfel, mirosurile sunt altfel, nu mai respir asa greu si ma simt bine. De cand nu am pus tigara in gura nu am simtit nevoia s afumez desi la serviciu ies afara cu fumatori - ii vad cum fumeaza si tot nu imi este pofta desi fumam de placere.

Incercati si voi - nu stiti cat de bine va simtit - si cate puteti face cu banii pe care ii "ardeti" in fiecare zi. :)
0
07-08-2009, ora 10:16
IceAge
Nu este medic/terapeut
IceAge
Eu vreau sa ma las de fumat dar mi-e foarte teama sa nu ma ingras...Poate fi stupida teama, dar in concediu cand fumez foarte putin si mananc chiar mai putin decat normal, ma ingras:(
Refuz sa ma gandesc la consecinte desi la 39 de ani ai mei au inceput sa se vada, si nu vad decat efectul imediat - acela de, , calmare"...Sunt din pacate perioade cu foarte mult stres cand ajung sa trec de un pachet, completat de vreun litru de cafea...
Orice sfat este binevenit!
0
17-08-2009, ora 22:07
Liam31
Nu este medic/terapeut
Liam31
Si eu fumez de ceva ani. Am incercat sa ma las de cateva ori dar... stiti raspunsul. Ce am observat in acesti ani este uratorul lucru : Sportul _ principalul inamic al tigarii (in cazul meu).
Ex : trezire d dimineata = mankre + 1 coff + 2 tgari(dak chiar simt nevoia ), dupa 1-2 ore merg la sala , 1-2 ore somn la amiaza, seara 15-20 min alergare = zile, saptamani, chiar si 1 luna jumate chiar 2-3 luni jumate in kre fumez doar 1 pachet de tigari !!!!!
Drept sa va spun fara o viata activa nu cred k se reuseste. eu unul dak nu merg la sala si la alergat fumez de la 1 la 3 pachete pe saptamana.
Chestia cu vointa, nicoret si alte prostii mie mi se par depasite. dak nu iti schibi putin stilu de viata, adik sa lasi mersul zilnic in cafenele, baruri, etc etc _ nus ce sanse sant.
0
17-08-2009, ora 22:18
Liam31
Nu este medic/terapeut
Liam31
IceAge - parerea mea e sa incerci un regim alimentar si iti garantez k dak il respecti nu ai sa te ingrasi.
Acel 1l d cfea si 1 pachet de tigari, nus ce sa zic, cred k esti prea agitata (nus cauzele).
Simplu : maine bea decat 1 cafea si atata. si fumeaza doar jumate de pachet (no sa mori, garantez )_ :))
incearca sa le reduci pe zi ce trece, voit.
Raman totusi de parere kci stilul de viata al fiekrua e factorul principal al tuturor viciilor.
Dak poti schiba ceva FAO !!! acum, maine , cat mai rapid.
0
18-08-2009, ora 09:49
IceAge
Nu este medic/terapeut
IceAge
Liam31, multumesc pentru raspuns:) Regimul alimentar este OK, cafeaua si tigarile sunt datorate stresului de la jobul care imi place. Si ce sa fac, asa m-am nascut, agitata:))
In prima faza am trecut pe cafea fara cofeina dupa ora 15, si imi numar tigarile pe care le fumez...
Cat despre programul tau - sala, somn la amiaza, nu am mai avut asa ceva din scoala primara:)
Multumesc :)
0
04-09-2009, ora 00:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mult succes tuturor celor care lupta cu tabagismul cronic! Cu multa veleitate si vointa veti reusi.toate cele bune;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
04-09-2009, ora 00:44
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nick, eu ma numar printre ex-fumatori!!Am fumat destul de mult, insa cu AMBITIE m-am lasat de tigari si pot spune cu mandrie ca nu am mai pus tigara in gura de fix 10 ani!!Acum detest fumul de tigara, plec de langa cineva care fumeaza, pt ca nu pot sa respir, simt ca ma sufoc!Si nu am avut nevoie nici de aloe si nici de vera!! ;)))))))))))
Bafta dragilor, ca se poate!!
Te pup Nick!
0
04-09-2009, ora 00:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv, vedeti dragi oameni, se poate...felicitari!

"Si nu am avut nevoie nici de aloe si nici de vera!! ;)))))))))))" - Doamneeeeeee, este aproape ora 1 si eu rad prin casa, ai fost tare de tot.Pup dulce pt o noapte buna!
0
04-09-2009, ora 00:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu te pup si mai dulce! :D Ma pun la somnic!!
Noapte buna!
0
01-05-2010, ora 16:44
popescu ionela
Nu este medic/terapeut
popescu ionela
EU NU SUNT NICI INSCRISA NICI REPREZENTANTA FOREVER DAR NU FITI RAI DE CE CRITICATI CA FAC RECLAMA LA PRODUSELE FOREVER.DA EU LE-AM FOLOSIT SI SUNT FOARTE BUNE PRODUSELE NATURISTE DE CALITATE SUNT UNICA NOASTRA SANSA SA SUPRAVETUIM STRESULUI, POLUARI, ALIMENTELE CU EURI
0
03-05-2010, ora 12:44
catam
Nu este medic/terapeut
catam
Salut. Eu am fumat de mic copil.Am incercat sa renunt la tigari dandu-mi seama ca nu este deloc benefic organismului dar nu am reusit. Ma lasam pentru maxim o saptamana si apoi reveneam iar la vechiul obicei ... fumatul.Spre sfarsitul anului trecut am avut o raceala care nu mai trecea si am facut niste analize si mi-a descoperit pneumonie interstitiala iar la radiografie plamanul meu nu arata prea bine.Atunci am inteles ca trebuie neaparat sa ma las de fumat dar nu prea stiam exact cum sa fac.Un prieten mi-a recomandat un produs natural Noni de care el a auzit la Tv.M-am hotarat sa-l incerc si va pot spune ca a facut minuni in cazul meu.M-am lasat de fumat si m-am simtit si foarte bine !
0
31-01-2011, ora 01:34
abcynthia
Nu este medic/terapeut
abcynthia
Am fumat 15 ani si m-am lasat. Prima data m-am lasat o luna - m-am reapucat. am luat pastile cu vareniclina - m-am lasat cat am luat pastilele si m-am reapucat; pe langa faptul ca aveau un efect barbar si dadeau stari de lesin si alte simptome pe care le asociam eu in mintea mea cu sevrajul, m-am mai si ingrasat zece kile. m-am reapucat, am slabit, am luat din nou pastilele alea cu vareniclina - aceleasi efecte adica aceleasi non-rezultate. In disperare de cauza si de efect (nu pt ca as fi patit ceva dar de frica sa nu patesc si pentru ca imi doream nespus sa ma las) m-am rugat. cateva seri la rand. Surprinzator, m-au prins niste ploi, m-a luat o gripa cu simptome respiratorii hidoase si m-am lasat valvartej, fara vareniclina, fara aloe vera, fara niciun kilogram in plus de atunci si pana acum. Cine zicea pe aici "Nihil sine deo" - adevar cuvanta!
0
02-02-2011, ora 16:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Felicitări tuturor celor care s-au lăsat de fumat.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick

P.S. - Mult succes celor care încearcă să renunţe la fumat[
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: