Am si eu o nelamurire!

12-10-2015
jon261
Nu este medic/terapeut
jon261
Am 17 ani, am intretinut pana acum de mai multe ori relatii sexuale cu iubita mea si cu prezervativ si fara si acea ' ata ' tot nu s-a rupt. Exista vreo varianta prin care se poate rupe ? Daca un medic ma poate ajuta sa vorbim si sa-mi dea niste sfaturi ar fi bine venite. Multumesc !
5 comentarii
0
13-10-2015, ora 11:46
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
'Ruperea atei' este un mit la care iti recomand sa renunti. Nu are nici o legatura cu actul sexual, placerea sau altceva, iar ceea ce spun alti barbati despre asta tine de parerea fiecaruia despre acest lucru.
Iti recomand cu caldura sa continui sa utilizezi masuri de contraceptie (prezervativul) pentru a nu ajunge in situatii neplacute.

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
13-10-2015, ora 16:04
jon261
Nu este medic/terapeut
jon261
Am inteles si oricum foloseam aceste metode de protejare pentru ca nu as vrea sa am vreo surpriza ! Si acest imi mai puteti rapsunde cam pana la ce varsta se mareste penisul ?
0
13-10-2015, ora 17:33
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
In principiu penisul creste pana la varsta la care creste corpul in general: 22-25 ani. Procesul poate fi modificat (incetinit, oprit, continuat) de unele situatii medicale/hormonale/endocrinologice, obezitate, etc.
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
13-10-2015, ora 18:01
jon261
Nu este medic/terapeut
jon261
Deci sa inteleg ca nu o sa se opreasca acum cum am mai auzit ca daca iti incepi viata sexuala dupa nu mai cresti si chestii.
0
13-10-2015, ora 19:26
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Studii recente au aratat ca inceperea vietii sexuale opreste cresterea oaselor respectiv cresterea in inaltime, nu inflenteaza, in cazul de fata cresterea penisului. Pe de alta parte, penisul functioneaza apoximativ ca un muschi, daca este "antrenat" va functiona foarte bine. Atentie insa, ca in multe alte situatii, MASURA face diferenta, asa ca nu-l "abuzati".

Valentin Pescaru
psiholog-psihoteraeut-sexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • „Ruperea aței” la băieți
  •