Am uitat pastila 13 ore, in saptamana 2...CE SA FAC MAI DEPARTE?

27-02-2012
hilde31
Nu este medic/terapeut
hilde31
Va rog in special un medic sa ma ajute la intrebarea mea. Duminica in data de 26.02.2012 trebuia sa iau pastila Yasmine la ora 16:30, dar am luato in 27.02.2012, am luat pastila de duminica uitata si pastila de luni care trebuia sa o iau. Mentionez ca Vineri (25.02.2012) am avut ultimul contact sexual. Este vre-o sansa sa fi ramas insarcinata? Mai departe pt un comprimat omis in saptamana 2, am procedat corect ca le-am luat pe amandoua deodata? Mai pot continua alt contact sau trebuie sa ma protejez suplimentar 7 zile?Va multumesc si va rog sa imi raspundeti foarte urgent.
5 comentarii
0
28-02-2012, ora 20:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Ati procedat foarte corect. Ori de cate ori uitati o singura pilula, luati pilula uitata, precum si pilula pe care oricum trebuia sa o luati.
2. In mod normal, nu ati iesit de sub protectie si nu exista niciun motiv sa va faceti griji. Cu atat mai mult cu cat contactul sexual a avut loc INAINTE de uitare. Pe de alta parte, o masura a intelepciunii este redundanta: un bun general, de cate ori poate, (contra)ataca nu cu minimul de forte necesare, ci cu mijloace mai mult decat sunt strict necesare situatiei. Astfel, nu veti pierde nimic daca, timp de 7 zile, considerati nivelul de protectie ca fiind sub semnul intrebarii.
0
28-02-2012, ora 21:09
hilde31
Nu este medic/terapeut
hilde31
Va multumesc !
0
06-08-2013, ora 13:01
primavara123
Nu este medic/terapeut
primavara123
Buna ziua,
Am uitat pastiluta (novynette) in saptamana doi, trecand mai mult de 36 de ore de la ultima luata. Din pacate primul instinct a fost sa recitesc prospectul si acolo spunea ca daca am uitat, sa continui a lua pe celelalte pentru prevenirea sangerarii premature. Nu a specificat nimic de pastila uitata, asa ca am lasat-o in blister si am luat-o pe urmatoarea in ziua care trebuia. A doua zi dupa ce am luat ultima pastila (a 3-a zi dupa pastila uitata, a 4-a zi dupa cea luata corect) am avut contact sexual, credeti ca ar trebui sa iau si pastila de a doua zi?
0
06-08-2013, ora 16:30
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
eu una as lua pastila d a doua zi pt ca teoetic si practic daca ai uitat pastila mai mult de 12 ore nu mai esti protejata.la tn au trecut 36. chiar dacaa ai contiinuat sa iei dupa 36 avand in vedere ca pentru a fi sub prot d la prima pastila trebuie sa fii intr-una din zilele 1-5 de menstruatie, iar tu nu esti trebuie asteptat sa treaca 7 zile pentu a fi protejata din nou iin sit ta.
0
06-08-2013, ora 16:31
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
plus ca in sapt 2 ar trebui sa fii si la ovulatie iar spermatozoizii traiesc in jur de 5-7 zile inauntru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul