Ameteala, durere usoara de cap

35 comentarii 1 2
0
05-09-2010, ora 00:18
kostas_cristiano@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
kostas_cristiano@yahoo.com
salut si eu am aceleasi stari ameteli-vajieturi in urechi-pierderea echilibrului-amorteli si o stare foarte proasta mai fac si atacuri de panica si dureriale capului la ceafa si teama de a mai merge pe strada nu stiu ce sa mai fac voi ce tratamente mai luati ce sfaturi mai urmati ca eu m-am saturat de starile astea aproape zilinice u mai pot nici o suta de metri sa merg pe jos ca ma panichez si ametesc va rog datimi un sfat. CRISTI
0
10-05-2011, ora 13:39
gobly_gob
Nu este medic/terapeut
gobly_gob
Gheorghe am patit si eu la fel doar ca ceva mai grav. Spune-mi cum te simti acuma? Lasa-mi un id de mess sa vorbim
0
01-01-2012, ora 18:19
dragos55
Nu este medic/terapeut
dragos55
Salutare si LA MULTI ANI!. Daca citeste cineva din cei care ai postat pe la inceput, acum 2-3 ani in legatura cu ametelile, va rog spunet-mi si mie cum au evoluat lucrurile si ce ati mai facut, am senzatia ca sufar de acceiasi problema, niste ameteli usoare cu toate ca toate analizele sunt in regula. MULTUMESC
0
21-08-2012, ora 23:29
gabanbibi
Nu este medic/terapeut
gabanbibi
buna!...ma preocupa si pe mine starea de ameteala si usoara durere de cap; din nefericire tine de 3 ani insa nu e mereu constanta; uneori apare cand e cald sau cand ma odihnesc excesiv; stiu!!!!! suna ciudat dar am observat ca ameteala ma prinde mereu dupa o perioada mai lunga de odihna (daca intrerup sportull pentru 1-2 sapt. imi ia mult timp sa ma acomodez) in schimb un lucru ciudat e ca in timp ce fac sport nu ametesc aproape niciodata pot sa numar pe degete de cate ori mi s-a intamplat; acum stiu (in mare parte datorita voua ) ca totul (adica ameteala in timp ce fac srport) se datoreaza fricii de a nu ametii sau doar vointei mele slabe (tin sa mentionez ca fac sport de 5 ori pe sapt. cand nu sunt in vacanta sau nu intervine cv f impotant) deoarece cateodata doresc sa incetez miscarea si sincer tanjesc dupa zile intregi de lene in fata calculatorului sau a unor carti bune (care trebuie sa va marturisesc incep sa le gasesc tot mai des pe internet decat in biblioteci) ; ceea ce priveste ameteala in orice alt moment... m-a lovit ceva...imi cer scuze de expresie e putin ciudata dar chiar asa m-am simtit dupa toate ce mi-ati povestit...problema mea viine din interior este anxietatea, frica (si lenea) de a fi activ; mi-e frica deoarece stiu cum este comfortul si odata ce nu il mai simt totul mi se pare foarte greu pana si sa ma trezesc sau sa ies din casa; mereu m-au mirat oamenii carora le-a placut sa-si petreaca timpul afara mie mi se pare unul dun cele mai grele lucruri(.pana ies dupa aceea uneori nu mai vreau sa intru inapoi in casa si atunci parca ma simt mai bine si tin sa evidentiez faptul ca daca maplimb sau sunt interactiva-sper sa nu fi zis vreo prostie, oricum ma intelegeti voi-) si deci sa ramanem pe firul actiunii...simt nca salvarea mea o reprezinta infruntarea fricilor printre altele.cum ar fi calculatorul care este un daunator in prim plan; calculatorul ne ucide neuronii ne distruge luciditatea si prin acestea ne hraneste anxietatea, dependente ne afecteaza puterea de a hotara e un fapt demonstrat!!!! daca nu actionam repede va fi tot mai greu sa ne invingem monstruletii care se aduna intr-un sirag de perle intunecate fiecare cu greutatea si magnetismul lui propriu care va atrage spre el tot mai multe perle; tebuie sa intelegem ca o problema o atrage pe alta daca nu o confruntam si nu punem piciorul in prag; in momentul d fata ma gandesc cum as puta face asta, la un regim: si deci in primul rand din ce in ce mai putin calculator ba din contra dintr-o data ar trebui sa reduc "dozajul" altfel daca incerc cate putin simt nevoia sa ma opresc la jumatatea drumului decizii drastice aici; in al doilea rand odihna optima!!! adica nici prea putin nici prea mult si la timpul potrivit cauta su nu dormi mai mult de 8-9 ore si ai mare grija sa te culci la o ora rezonabila si un factor important!!! in orice fel evita sa te culci inapoi la 8:50 crezand ca te trezesti la 9-9:10 te vei trezi la 10:30, ajuta f mult la problema cu deciziile tale proprii despre care vorbeam mai sus; cauta sa iei multe vitamine si sa te straduiesti din plin sa nu mananci dupa o anumita ora 6-7 pare greu dar daca o faci o data a doua oara e mai usor (foamea nu e asa de rea trebuie sa-ti pui in minte doar sa nu mananci cand simti sa mesteci ceva sa vrei ceva bun-unii ma sfatuiesc sa beau un pahar de apa dar odata ce esti in bucatarie... ); incearca sa fi activ in rutina ta ai grija nu ma refer la multa miscare si tot tamtamul sportul face parte din rutina mea nu si din a ta (. nu neaparat si din a ta) aici ma refer sa faci cu voie si lucrurile care nu iti plac te vei obosi in asa fel incat o sa iti poti regla nevoia de somn nu ca mine eu ma pun sa dorm tarziu ma trezsc devreme si dorm la pranz gresiiit somnul la pranz il fac de revelion ca sa pot sta pana tarziu nu il lasa sa iti rastoarne programul deci fa totul cu pofta si la timp lasa odihnna pt sfarsitul zilei si invata sau gospodareste cat inca e zi nu esti liliac rezista esti puternic/a cum spuneam daca iti rezolvi rutina cu placere si devotament iti reglezi problemele de somn si cele legate de calculator desigur poti inlocui calculatorul cu o carte buna e ca alimentele cu calorii negative nu numai ca iti scuteste mintea ti-o si cultiva sa trecem mai departe ca incep sa-mi public aici un roman. in ultimul rand (sper) confrunta-te (si nu uita religia e mereu un mod si un prilej sa te sprijini) povesteste-ti oful fa ca mine publica-ti romanul online chiar aici; cum am mai auzit si daca esti ca mine atunci trebuie sa gasesti problema in tine e o problem psihica, care combinata cu factori aleatori externi atrasi unii de altii cum am explicat la perle (offf ce impopotonat m-am eprimat acolo) ; e mult mai usor sa iti dai seama de greseli cand le impartasesti din punctul meu de vedere. imi pare rau de postul lung sper din tot sufletul sa isi revina toata lumea e crud sa patesti asa cev si si mai greu sa nu gasesti cauza si solutia.mult noroc tuturor!!!!!!!!!!!P.S. acum voi apasa pe butonul trimite si sper ca oricine citeste mesajul meu nu ma va considera o nebuna amulanta acesta a fost cel mai incredibil lucru pe care l-am facut vreodata iar cuvintele acestea au fost cele mai intense pe care le-am folosit vreodata
0
21-08-2012, ora 23:48
gabanbibi
Nu este medic/terapeut
gabanbibi
am facut o groaza de greseli de gramatica si as ma ifi dorii sa introduc niste paranteze in plus insa au trecut mai mult de 15 min incercand sa corectez
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •